Koriscenje camovine od izgradnje kuce

Sve o obradi drveta
User avatar
neobavesten
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 04 Dec 2016 09:12
Location: Pancevo

Koriscenje camovine od izgradnje kuce

Post by neobavesten »

Dobar dan svima!
Nov sam na ovom forumu i zaista se nadam da cu mnogo toga nauciti. Nemam previse iskustva sa ozbiljnijom stolarijom ali sam oduvek namestao rasne police, stolice i kojekakav namestaj i to zaista volim da radim.

Naime, ako sve protekne po planu uskoro zavrsavam sa gradnjom kuce i tu ce ostati poprilicna kolicina gradje koja je koriscena za salovanje, krovnu konstrukciju, patosanje krova i slicno. Dakle u pitanju je najobicnija camovina sa stovarista. Ima raznih ostataka, od kojih su neki vrlo lepi. Gledajuci na YouTube kako ljudi prave namestaj od cega stignu, ukljucujuci i palete, a posto sam oduvek bio u fazonu da se nista ne baca, pala mi je na pamet da se od tih ostataka napravi neki komad namestaja. Naravno, ne planiram da pravim neke reprezentativne komade stilskog namestaja ali bastenska klupa, cipelarnik ili nesto slicno ce svakako dobro doci.

Moje pitanje je da li ima smisla raditi s takvim materijalom, koliko je on podlozan krivljenju (nisam bas siguran u kom pravcu secen) i slicno? Znam da u rukama vestih majstora skoro svaki materijal moze biti zadovoljavajuci. Moja ideja je bila da se prvo sav materijal propusti kroz abrihter, svede na istovetnu debljinu i daske lepo ociste to jest da se skinu svi ostaci necistoce pa da se onda vidi sta i kako dalje.

Molio bih nekog iskusnog da mi kaze, da li ima smisla posvetiti vreme ovakvom projektu ili jednostavno zaboraviti na taj materijal i pretvoriti ga u ogrev.

Hvala jos jednom!
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Te daske od salovanja mozes da bacis ili da se grejes na njih ;)
Niko ti nece precistiti daske koje su pune betona...mozes ti lepo da je ocistis spolja ali u pukotinama uvek ostane kamencica i drugih tvrdih komada koji su smrt za nozeve....
Ostale daske,koje nisu koriscene za salovanje mogu da se koriste,ako su suve i naravno lepis komade po sirini,ne stavljas celu dasku od npr 20 cm...da se ne bi krivile i koritile....
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Mozes slajfericom, tracnom sa grubom smirglom ( recimo 40-60) da predjes preko dasaka i ocistis ih. Naravno, ako ima mnogo maltera, uradis to opatom ili cim vex stignes.
Ja sam stavljao najlon pre nego se nalije beton pa ti daske ostanu ciste.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Iz ovih ostalih povadi eksere i sl. i onda ih fino poslaži (naćićeš na forumu kako se slaže daska, mislim). Ne znam koliko su stare, pa bi mozda bilo dobro da ih ostavis posložene neko vrijeme da se prisuse.
Poslije toga lagano. Uvijek se nadje neki fin projekat za camovinu.
User avatar
neobavesten
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 04 Dec 2016 09:12
Location: Pancevo

Post by neobavesten »

Hvala na odgovorima. Znam da ce nikada nece moci sve da se iskoristi, nije mi to ni cilj ali sigurno ce se naci materijala za makar neki manji projekat. Daske cu svakako ocistiti ili slajfericom ili abrihterom i onda ih ostaviti da stoje, mozda se malo prosuse i cekaju neko vreme da budu pretvorene u nesto korisnije. Greota mi je da to sve ode u ogrev ili na otpad.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nikako abrihterom, to je skuplja dara nego mera. Nozevi od abrihtera ce definitivno stradati, i to se ne isplati. Jeftinije je kupiti novu camovinu.

Generalno, daske koje su bile u kontaktu sa betonom su samo za potpalu. Ne postoji smislen nacin da se one obrade, a da ne unistis daleko skuplje alate od onoga sto ces da ustedis koristeci staru dasku.
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Poslusaj Br-a,nema sanse da nekim alatom ocistis dasku od salovanja jer one najsitnije cestice prodru duboko u drvo....
User avatar
neobavesten
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 04 Dec 2016 09:12
Location: Pancevo

Post by neobavesten »

Hvala na odgovorima. Ima smisla sve sto ste rekli. Videcu u kakvom su stanju posle detaljnog pregleda. Ako nista drugo, onda ce se mozda naci nesto sto je ostalo od krova.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Osim ako nisi bio neke specijalne srece, gradjevinska daska koje ima na stovaristima, je ozbiljno mokra.
Po pravilu bi trebalo da je oko 12-14 posto vlage, ali to je u 99% slucajeva daleko vise (takozvana "prosusena" :))
Cak i da je tako, stolarska daska treba da bude izmedju 8 i 10 posto vlage.

Ocekuj prilicno krivljenja i pucanja, i kad ispostujes sva pravila za susenje (poslagane sa razmakom, opterecene, odrezani zamazani krajevi...).
Znam da u rukama vestih majstora skoro svaki materijal moze biti zadovoljavajuci
Zvuci lepo, al tesko da je tako :) Od ... se pita ne pravi.
Nema tog majstora koji ce od iskrivljene i lose izrezane daske napraviti nesto sto ce na kraju da valja. Jedan od delova majstorluka je upravo da umes da izaberes dobru dasku za datu namenu.
Naravno postoje stvari koje mozes da radis od maltene cega oces.
Al ako napravis klupu od daske koja se krivi sa promenom vlage... dzaba si krecio. Imaces krivu klupu. Vlaga u vazduhu se menja sa promenom godisnjih doba recimo (kako napolju tako i unutra), a drvo to prati.

To naravno ne znaci da od toga sto imas ne moze nista da se napravi, samo ces morati da biras i verovatno da nalozis dosta toga.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Znaci, beton, malter i sl unistava dasku. Nekako ostavljas utisak da nisi razumio.
Iz ostale daske povadi eksere, zicu i druge za..bancije i fino je poslozi. Camovina ima tendenciju da ostane ravna ako se dobro usprajca. Kad se osusi, vjerovatno ces moci iskoristiti oko 30% daske, ostalo ti je opet za vatre. Opet, nije ni to lose - sto je dzaba i bogu je drago

Tek kad skontas sta ces raditi od daske onda je oblas, dihtas i sve redom, nemoj prije. Ako je opet otvoris dok je mokra vise ce se iskriviti
User avatar
neobavesten
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 04 Dec 2016 09:12
Location: Pancevo

Post by neobavesten »

Hvala. Ukapirao sam sve sto ste rekli. Pre svega, nisam ni sam ocekivao neka cuda od tog materijala. Kako stvari stoje pitanje je da li se uopste i isplati trositi vreme, na stvari koje izgledaju dobro (svakako da se ne isplati na neke jasno upropascene daske). Greota mi je da to ode u ogrev pa reko da proverim da li ideja ima smisla pre nego sto se u to upustim.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Smisla ima sigurno, samo je pitanje sta ocekujes da ces moci da napravis od toga.
Sitnije stvari, tipa hoklice, kojekakvih policica i tome slicno sigurno mogu.
Krupnije, tipa klupe... zavisi na sta ce te daske da izadju i koje ces dimenzije imati.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Kad sam bio klinac drvo je bilo skupo kao vatra (za mene) i skoro sve sam pravio bas od dasaka za salovanje koje su ostale od izgradnje kuce.
Police za knjige oko 7-8 komada su jos u upotrebi (oko 30 godina) i nema ni znaka da su se pomerile ali...

Busilica i zicana cetka (ja sam radio rucno) da se ocisti beton. Pa onda slajferica bilo koja tracna ili rotaciona dok ne ocistis skroz. Ostavis da se susi.
Pa pre koriscenja smirglanje i pravljene onoga sto ti treba.

No kao sto rekose ljudi od alata u obzir dolazi jedino cirkular (jeftin list) smirgla jeftine rucne testere koje posle mozes da bacis i slicno.

Ja sam iskoristio vecinu za police i stocice.

Fosne (ako koristim dobar izraz) daske debele 5 cm su iskoriscene za radionicke stolove (dva su jos uvek u zivotu).

Dakle moze ali stolar da uzme dati radi od toga nesto - nikako ili jako tesko.

Jedino sam ako hoces da se igras.
User avatar
neobavesten
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 04 Dec 2016 09:12
Location: Pancevo

Post by neobavesten »

Hvala svima. Vrlo cenim stolarski zanat ali mene rad sa drvetom nekako opusta i to volim tako da ovo zadovoljstvo ne bih prepustio stolaru. Za profesionalca je i dobar materijal a ne ovi ostaci i parcici.

Inace da li moze neko da mi preporuci mesto gde se mogu i kupiti materijali, bilo iverica, daske kao i sav slican materijal ali u Pancevu i okolini? Treba mi neki normalan odnos cena/kvalitet. Pitam za slucaj da mi nesto zafali. Ako neko zna nekog prodavca koji salje brzom postom, onda jos bolje. Posto se ne bavim ovim profesionalno u moj mali auto, malo toga moze da stane.

Hvala na pomoci!
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Imas Kulapromet na pancevackom putu ka Beogradu. Oni su visse nego dobri za pocetak.
Post Reply