Kombinacija starog i modernog

Sve o obradi drveta
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Kombinacija starog i modernog

Post by Kole-Stolar »

Eeh ovako, neki dan sedim nesto razmisljam i gledam u jedno parce drveta kad ono pade mi nesto na pamet :D
Ideja je sledeca:
Imam zelju da pokusam napraviti nesto sasvim novo (bar ja to nikad nigde nisam video) i ne znam dal je moguce i cime bih to izveo zato trazim vasu pomoc :)
Radi se o grebanju ili peskiranju drveta (sad videcemo sta ce se bolje pokazati) tacnije zelja mi je da pokusam napraviti za pocetak kuhinjske frontove.
Ja sam zamislio da to izgrebem ili bilo kako drugacije (ako neko ima ideju kako bi moglo) da dobijem po drvetu neke sare ili ogreboine a posle da se to recimo bajcuje pa se obrusi (da bajc bude samo u sarama) i na kraju samo tretira uljem ili da se radi recimo belim poliretanom a posle crvenim i na kraju se izbrusi da se dobiju sare koje su izgrebane u crvenoj boji a ostalo da bude belo. (znam da postoje patine ali to nije ono sto sam ja u glavi zamislio kako bih zeleo da izgleda).
Sve u svemu ideja mi je da drvo ima teksturu (tj sare ili ogrebotine) koja izgleda kao da je ono staro a da se povrsinski tretira premazima koji bi mu dali moderan izgled.

E sad dal je neko imao kakva iskustva sa nekim grebanjem il mozda zna koja bi vrsta drveta bila pogodna ?
Meni se sve nesto vrzma po glavi lipa....
A dok ovo pisem kroz glavu mi prolazi i medijapan ma da nemam ideju kako bi on reagovao na neko saranje ili grebanje....

ps. imam jos nedoumica mnogo al kako i ne bi kad nemam pojma sta cu i kako, no prvo hocu da dobijem te sare ili ti ogrebotine a ako uspe natavicemo dalje sa mozganjem i pitanjima oko povrsinske obrade :)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako hoces da nesto ima izgled neceg starog, onda moderni materijali tipa MDF-a ne dolaze u obzir. Ne kazem da na njemu to ne moze da se izvede, al... nekako se ne uklapa MDF i stari namestaj.

Po netu imas brdo prikaza kako ljudi maltretiraju daske upravo da bi dobili takav izgled. Od udaranja lancem, preko grebanja ekserima, do "drljanja" nedefinisanim parcetom metala.
Sad mi pade napamet. Das deci da se malo igraju sa frontom po dvoristu :)

Samo drvo... manje vise nebitno. Nakon n godina izgreban je i namestaj od hrastovine i od camovine. Samo je pitanje po cemu ces morati vise da "bijes".
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Eeh ovako, neki dan sedim nesto razmisljam i gledam u jedno parce drveta kad ono pade mi nesto na pamet big_smile
Ideja je sledeca:

Taman se odusevio, kontam sad ce udariti po necemu gotivnom, a mi pisali o tome neko vece : viewtopic.php?id=6567&p=3
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

A meni uvek mora nesto da promakne :D video sad i pogledao na netu kako masina radi, moracu nekako da improvizujem pa da testiram, ma da mislim da je to bas to sto meni treba :)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
miloscale
Majstor majstora
Posts: 779
Joined: 08 Sep 2011 00:29
Location: petrovac na mlavi
Contact:

Post by miloscale »

sasasasa wrote:Eeh ovako, neki dan sedim nesto razmisljam i gledam u jedno parce drveta kad ono pade mi nesto na pamet big_smile
Ideja je sledeca:

Taman se odusevio, kontam sad ce udariti po necemu gotivnom, a mi pisali o tome neko vece : viewtopic.php?id=6567&p=3
bas to opasna masinica uzimao od kolege i dobije se super izgled i jos sam ja isao bajc i utarao patinu
efekat je bio odlican samo sto sam na kraju lakirqao nisam radio ulje
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

hrast se jako lepo ceslja :D
imas cetke na pijaci probaj prvo na busilicu ili brusilicu da montiras celicnu cetku to je za pocetak naj jefitinije ,moze i rucno
moze i da se peskira to nije nista novo
dobro se pokazuju drva koja imaju tvrde i meke godove , cetka vadi mekse a isplivavaju trvrdji (bukva lipa ....bukvalno ces is grebati bice vise vestacki efekat)
sto se tice farbanja ,probaj podlogu(boju koju zelis da ostane u godovima redju ) a zavrsnu guscu da neleze previse dobices efekat koji zelis
to su neka moja iskustva s tem :D
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

To je ta masina samo za drvo imas namjenske cetke plasticne, ova prikazana na masini nije za drvo vec za metal.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Art of wood, bas sam neko vece i razmisljao o tome kao alternativi, ali sam kontao da vjerovatno ne bi ispalo dobro zbog obrazca sare. Imas li neku tehniku kojom postizes ujednacene sare ili ja samo previse komplikujem?
Nesto kontam da bi super izgledalo ako bi upustio bijelu ili crnu u godove a bezbojni lak preko... Jesi li pokusao ikad?
User avatar
exclusive
Precizni šegrt
Posts: 54
Joined: 28 Dec 2015 20:36
Location: Varaždin

Post by exclusive »

Ja koristim veliku brusilicu(fleksericu) i čelične četke (gruba,fina).Rezultat je odličan za male novce.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Kakav obrazac ostavlja?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ja sam peskario hrastova vrata(frontove) ;)

gazdarica piskila u gace :skratta:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

manje vise sve i savsta sam probao i zadrzao se na patini pojenostavljuje rad lici na ovo sto vi hocete ali nije :D
mislim ,sto nemora da znaci da je tako, ono sto sam gore napisao ,tekstura drveta je bitna ,to je tehnika nemozes mu nacrtati sare ima svoje
radio sam i kuhinju od bukovine grebanu ::navodnici:: sa progledalim ivicama.....izgleda nesvakidasnje u belom s tamnom podlogom, podseca na kamen
i nikako ne kombinovati bajc i pokrivne farbe ,bajc probija kroz farbu
nemora ali ja sve na kraju lakiram mat akrilom
naj prostije ako se ne zeli preterana dubina je da se izbruseno drvo nakvasi i osusi par puta ....ima raznijeh tehnika starenja mladog drveca :D dosta je pisano na tu temu na ovom forumu
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

da li su gazdaricine gacice imale ujednacene sare? :smejanje
User avatar
Jovovic
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 29 Jan 2017 14:47

Post by Jovovic »

peskiranje mnogo manje zezanja nego chetkanje , cetkanje u zavisnosti od drveta i obima posla moze sa chelichnim chetkama ili plastichnim koje imaju na sebi nesto kao smirglu , sve u svemu ja nosio na peskiranje kad sam uradio prvu dasku cca 0,3 kvadrata :D
User avatar
ST STOLAR
Majstor stolar
Posts: 445
Joined: 12 May 2009 15:45
Location: Pula

Post by ST STOLAR »

viewtopic.php?id=6008

Sve četkano sa brusilicom (fleksericom) i bušilicom ... Čelična četka pa neka vrsta abrazivno plastične i onda platnena. Premaz Å vedski vosak.

Jedino su grede stare.
Last edited by ST STOLAR on 02 Feb 2017 14:59, edited 1 time in total.
Post Reply