Obrada VEĆ postavljenih greda

Sve o obradi drveta
Post Reply
User avatar
vlastem
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 18 Nov 2016 12:03

Obrada VEĆ postavljenih greda

Post by vlastem »

Pozdrav svima..
Čitao sam forum nemojte me grditi odmah ako negde postoji ista tema. Doduše ima ih sličnih, ali ovakvu ne nađoh...
Elem.. U stanu koji je u izgradnji, na poslednjem spratu nema ploče, tj ide samo krovna konstrukcija.. Puna visina je u pitanju, pa želim da se u delu stana vide grede (tavanjače se kod nas kažu, valjda je tako).
Grede su čamove, i naravno već su postavljene.. Ne izgledaju loše, ali jesu malo naravno grube i zahtevaju obradu..
Razmišljao sam o dosta alata, o roto rašpi, šmirglanju brusilicom i čičak trakom itd, ali koliko vidim, za to je najpogodnije rende?

Razmišljanje mi je da umesto da bacim par hiljada rsd na materijal za gore pomenute metode, da jednostavno kupim rende..
Naravno, manje kvalitetno, ali računam, sad mi treba i ko zna kad opet :)

I još nešto, pošto su grede već postavljene, neću moći da priđem alatom do samog kraja, zbog zida, pa kako taj deo rešiti.. Da li smem onda vertikalno "povući" odozdo da i to obradim, ili da jednostavno to nekako ručno rešim...

U pitanju je 10 greda, dužine oko 4 metra, tj oko 40 metara za obradu, sa tri strane..

Hvala unapred !!
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

To sam vec iskusio na sopstvenoj koži :(
Elem, kupi neko električno rende i oguli grede. Posle možeš ručno malo da ošmirglaš. Ne zanosi se sa ručnim rendetom jer i sa električnim ima ruke da ti otpadnu posle 10 minuta. Samo pazi, bice dosta iverja svuda po prostoriji.
User avatar
vlastem
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 18 Nov 2016 12:03

Post by vlastem »

Tako sam i mislio u principu.. Hvala na odgovoru !
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Ja bih ti savetovao da uzmes obicnu ugaonu brusilicu koja na sebi ima prekidac sa potenciometrom da bi pomocu potenciometra smanjivao brzinu tokom rada, potom kupis dodatak koji se srafi onaj sundjerasti sa cickom precnuka fi 125 i kupis smirglu koja se lepi na cicak znaju prodavci sve kako to ide krenes sa granulacijom 60 zatim 150 i na kraju 220. Mozes vise prici nego sa rendom pogotovo do onog dela koji je skroz do plafona manje te kosta i dobices veoma fino obranjenu povrsinu posle toga mozes samo prelakirati grede. Rende je dobro ali ne za ovaj deo posla tesko ces moci uptavljati sa njim jer moras stajati na merdevinama.
User avatar
vlastem
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 18 Nov 2016 12:03

Post by vlastem »

Evo slika kako je ispalo.. Ja sam generalno prezadovoljan, posebno zato što ovo nikada nisam radio..
Sada treba ovo prelakirati / prefarbati i dobiti neku tamniju nijansu, a da se zadrži izgled strukture, ako je to izvodljivo..
Svaki predlog i iskustvo je dobrodošlo ...

Hvala unapred...
p.s. uzeo sam u woby house womax rende, najeftinije, 4,5k rsd i uradilo je ovih 40m greda bez problema :)

Pre
Image
Posle
Image

Image
Last edited by vlastem on 21 Nov 2016 09:01, edited 1 time in total.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

brže i jeftinije nisi mogao :)
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Iznenadjujuce dobro je ispalo :)
User avatar
vlastem
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 18 Nov 2016 12:03

Post by vlastem »

Dajte neki predlog za farbanje / lakiranje, da se dobije nešto tamnija nijansa :)

Hvala
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Idi u neku farbaru/gvozdjaru,tamo su boje uglavnom izlozene na camovini pa mozes da vidis tacno koju ces nijansu da dobijes...mozda da uzmes bajc hrast ili nesto jos malo tamnije....vec stvar ukusa...
Post Reply