"Trbuh" na abrihteru

Sve o obradi drveta
Post Reply
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

"Trbuh" na abrihteru

Post by borism25 »

Da neotvaram novu temu nadovezat cu se ovdje...

Poceo sam dobivati na blanji trbuscice u sredini i to mi ide opako na zivce, obadvije ploce sam stavio u nulu svijetlo nigdje ne prolazi na aluminijskom ravnalu duz cijele ploce. Nozeve sam podesio tako da povuku za 5mm. Sad ono sto mene zanima ako je sve dobro a znam da je, dali dobivam te trbuscice zato sto mozda u nekom trenutku pre jako stisnem dasku uz vodilicu i prema nozevima dole pa mi se to pojavi, dali je mozda problem sto daska prvo nije rezana na pili nego je odmah obradivana pa je sama blanja stvorila taj trbusic, dali bi mozda bilo dobro da nakon 20cm-30cm tek gurnem dasku preko nozve da se izgubi taj trbuh pa onda opet poravnat, ili staviti da skida 3mm pa vjerujem da se onda nebi pojavilo. Daske su duzine 2m, a izlazna i ulazna aluminijska ploca su 40 ili 45cm napamet sad pricam.

Pa evo netko s vise iskustva ako moze koju rijec napisat...
Last edited by borism25 on 08 Nov 2016 09:27, edited 1 time in total.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Ako mislis s ovim *povuku5mm* da si podesio da skidaju cak 5mm to je previse !
1-2mm je sasvim dosta u jednom prolazu da bi dobio lepu ne pocupanu ivicu :)
A sto se tih trbuscica tice il je zbog previse skidanog materiala il ne vodis dasku na abrihteru kako treba.
Procitaj ovaj tekst,ima tu sve objasnjeno :) http://www.stolarskaradionica.com/ucetv ... ske-i-deo/
Last edited by Kole-Stolar on 08 Nov 2016 09:55, edited 1 time in total.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

Nozeve sam namjestio tako da kad ravnalo/drvo ili nesti drugo stavis na izlaznu plocu vrh noza pomakne taj predmet za 5mm, vrh noza je vislji od izlazne ploce mozda u par tisucinki. Mene brine sto kad trebam slijepiti 3-4 komada bocne strane imaju trbuscice i klapaju ko klackalica :D ne bas toliko ali na duzini od 1,5m imam 1mm rupu.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Posto teme sustinski nemaju veze jedna s drugom, rastavljeno (jedno je diht drugo abrihter).
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Eksperimentisi s "mikro" podesavanjima - da ti noz jedva povuce ono sto stavis preko u ravni s izlaznom plocom. Ploce su i dosta kratke pa je tesko kontrolisati toliki komad i imas potrebu da ga pritiskas cisto da ne prevagne. Aluminijum nije bas krut + pritisak i eto problema.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

na tako kratkim plocama ,ti ustvari sto bi se reko slobodorucno upravljas daske :D probaj da napravis neki pomocmi sto i stavi ga iza izlazne ploce da da ti pridrzava materijal koji izlazi sa stola masine .
i uvek prvo poravnaj dasku gledajuci na oko sa vecim posmakom a finisiraj uz granicnik sa manjim ,jednostavo su ti kratki stolovi
sa podesavanjem nozeva je jednostavno -ako je materijal na kraju ujeden preterao si s visinom noza
da li i kraci komadi izlaze s trbuhom?
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

Nazalost totalno sam zaboravio na ovo, uskoro cu napisat detaljniji osvrt na stroj, toliko sam bio popizdio da sam ga htio vratiti zato sto je stroj napravljen da jedan od 2 noza kad je u najnizem polozaju je vislji za 5mm od drugoga, i onda je ekipa koja je radila stroj spustila izlaznu plocu tako da se ova strana blize nozevima podigne vislje gore...ukratko napravili su fušarluk. Nabavio sam od kolege dvije hrastove letve od 3x3cm koje su duze od obadva stola tako da mogu izjednaciti ploce i podbacio pod izlaznu plocu 2 papira od 80g i sad sam jedno 95% zadovoljan :) kako je krenulo sad je jos dobro :) U jednom trenutku da je sjekira bila blizu mene mislim da bi zavrsio u komadicima.
Last edited by borism25 on 23 Dec 2016 10:08, edited 1 time in total.
Post Reply