podesavanje kombinovane masine

Sve o obradi drveta
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ah... stari dobri emco star/rex :)

Bila je tu i modelarska testerica, i strug (on je cini mi se bio dodatna oprema), glodalica, slicer, tanjirasta i trakasta brusilica...

Cuj "mogli bolje da rese":)
Posle 40-tak godina, mene bi debelo cudilo da su remenovi citavi (te masinice su prestale da se prave krajem 70-tih koliko se secam).
Za ono za sta je napravljena, fenomenalna.
Danas jednostavno ne postoji nista slicnih gabarita u sta je upakovano ni priblizno onoga sto u nju, a o kvalitetu da ne pricamo.

Abrihter/diht je Emco Rex, sad ne znam tacno koji je ovo model, 1000 ili 2000

Radio sam davno na njemu, al nema sanse da sad iz glave povadim sta sam doterivao pre 30-tak godina.
Ali... uputstvo moze da se nadje na netu.
Mozda samo na nemackom, al mislim da ce i to zavrsiti posao.
Pogledaj ovde: http://www.emco.or.at/index.php/downloa ... imaschinen
a ovo bi trebalo da je englesko uputstvo za nju (i za star i za rex): http://www.emco.or.at/index.php/downloa ... -engl/file

Imas u nemackom uputstvu za emco star dimenzije lista 205 precnik 15mm rupa (ima i u engleskom samo su tamo colovne mere).
Broj i tip zuba zavisi od onoga zasta ces je koristiti (postojalo je i nekoliko fabrickih sa razlicitim brojem zuba).
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Drago mi je da je moja masina dobra i jos draze kada je pohvali strucno lice. Ja sam mislio da stavi list 190 sa sto vecim brojem zuba jer cu raditi camovinu skoro celu zimu (neke ljuljaske) ali ako ti kazes da moze 205 ok kupicu taj.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Veliki broj zakosenih zuba kakvi se uglavnom prodaju je za poprecni rez.
Za uzduzni ti treba list sa specificnim oblikom (pravougaonim) i manjim brojem zuba.

Broj zuba koje vidis u uputstvu ne racunaj mnogo. To su stari HSS listovi, i nemaju mnogo veze sa ovima koji imaju vidija zube.

PS
Ne uzimaj zdravo za gotovo sta neko kaze. Procitaj uputstvo. Ja sam samo pogledao na brzinu. Emco je pravio vise modela, tako da nije sigurno da je tvoj bas onaj koji sam ja gledao.
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Vazi procitacu obavezno upustvo
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Dobro vece. Molim pomoc kao sto sam vec pisao i kao sto ste mi rekli ima emco star kombinirku u gornjim postovima postavio sam slike. Problem ni je sa dihtom nece da vuce dasku posto su gumice koje su bile namestene kao pogon koji pokrece valjke za dasku bile stare i pukle su ja sam stavio u
Iste takve lepo su prijonule u kanale ima ih ukupno tri ali kada stavim dasku valjak krene da vuce dodje do noza i tu proslajfuje. Jedino hoce da vuce kada skroz odpusrim plocu ali tada daska ne dotacinje nozeve. Neznam da li je problem u stelovanju ili temenovi nisu odgovarajuci
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako se valjci i dalje okrecu i slajfuju po dasci, onda nije problem u kaisevima.
Moguce da su opruge koje pritiskaju valjke o dasku oslabile.
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Provericu sutra pa cu se javiti
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Podmaži donju ploču. Ako je zahrđala, pobrusi je prije toga.
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Jeste zardjala masina nije koriscena 10 godina sigurno. I kada guram letvu nece da prihvati. Nastelujem diht i onda vidim da nece valjak da povuce ja guram letvu i ona nece da ide. Cime da podmazem?
Last edited by nemanjas on 07 Nov 2016 00:08, edited 1 time in total.
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Post by godfather »

moze da se podmaze kozicom od slanine, voskom... ali posto imam tu masinicu znam da je taj prenos jako slab i valjci mogu da vuku samo lagane dascice i to kad je ploca doooobro podmazana ( a ni to nije dobro jer drvo upija to), treba da staviš zaseban motor za pogon valjaka i neces imati problema, najbolje ako nadjes od mesalice za beton on je idealan jer ima 1400rpm i 0,55kw, ja nisam u momentu imao takav pa sam stavio brzi, mislio sam da nece da lepo vuce kad ono radi perfektno
Image
evo vidi se motor sa strane sam ga nakacio
Last edited by godfather on 07 Nov 2016 00:50, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Savrsen bi bio neki vosak za namestaj, ili "mast za parket" (ko se seca toga), ali nije ih lako naci.
Videh da se negde pojavio stari "Reflex" u oglasima. Nisam ga probao, ali lici mi da bi on isto mogao lepo da radi.
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Imam ja pola bocice starog refleksa ona mala bocica pa cu podmazati sa tim i videcu sta dobijam. Samo me buni sto nece da vuce i kada guram a valjci se okrecu
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Mozes li mi poslati malo blize slike kako si namestio motor u slucaju da smirglanje i podmazivane ne pomogne. Da li si skidao onu remenicu sa tri kanala pa stavio drugu ili kako si resio. ovo mi je sitna slika pa slabo vidim. Hvala
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Kod rucnog rendeta ja koristim vostanu svecu i iscrtam cik cak liniju na tabanu i to odlicno radi. Isprobavao sam isto to i na dihtu koji trenutno pravim i daska daleko lakse klizi tako da je dovoljan mnogo manji pritisak na valjke da bi povukli dasku bez ikakvih problema. Takodje i donji deo daske treba da bude obradjen na abrihteru da bi lakse klizila po ploci.
Last edited by ivanob1 on 07 Nov 2016 15:43, edited 1 time in total.
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

Na litar nafte d2 stavis pola kg svinske masti dobro razmutis i namazes tablu od dihta najbolje za podmazivanje pogotovo na camovini i borovini gde ima smole pa lepi stari recept bolji od wurtove tecnosti za podmazivanje tabli!
smirglaj nikad dosta
Post Reply