podesavanje kombinovane masine

Sve o obradi drveta
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

podesavanje kombinovane masine

Post by nemanjas »

pozdrav svima,

ja sam nov clan na ovom forumu procitao sam dosta saveta od iskusnih majstora ali me zanima konkretno sledece

nabavio sam kombinovanu stolarsku masinu koja u sebi ima diht abrihter cirkular smirglu i bansek veoma je dobra nije bas za nekoga ko mnogo radi ali meni zadovoljava potrebe. interesuje me kako se steluje dih da skida tacu meru predmeta, i da li se predmet prvo skida na abrihteru jedna strana pa posle na dihtu.
na primer ako imam komad 3x5 cm a hocu da dobije 2x2 kako do da obradim. da li je bitno da ploce na abrihteru budu nastelovane na istu visinu posto mi se obe steluju. inace je glava abrihtera sa tri noya i duyine 20cm.

nadam se da ste me razumeli i hvala unapred
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

Prije svega dobro došao :)

Na abrihteru prvo poravnas dvije strane, tako da dobiješ pravi kut, prvo recimo ovu stranu di ti je 5 cm i u prolazu skidas po 1-2mm nakon toga tu stranu naslonis na vodilicu i poravnas ovu stranu di je 3 cm...nakon toga prebaci na diht i skidas isto po 1-2mm dok ne dobiješ željenu dimenziju u ovom slucaju 2x2cm. Isto tako da neskidas od 5cm na 2cm mogao bi odrezat na pili na 3cm pa će ti nozevi biti duže oštriji.

I u profilu si napisi odakle si :D
Last edited by borism25 on 26 Oct 2016 22:38, edited 1 time in total.
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

hvala ti puno borism25 znam da mogu odrezati daosa odprilike dimenzije dosta si mi pomogao ja sam pocetnik u ovom poslu radi tek godinu dana uglazno ograde za terase koje ne zahtevaju toliko preciznosti. moja masina je dosta stara to je elinova kombinirka dao mi je deda on je na njoj radio samo dva puta imao je vecu a iskreno mi je glupo njega da pitam jer sam mu reko da sve znam :D i =D . e da inace sam iz Sopota -Srbija
Last edited by nemanjas on 26 Oct 2016 23:05, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Daj neku slikicu te masine, posto brdo masina ima brdo razlicitih sistema za stelovanje.

U sutini, na abrihteru se uvek zadnja ploca steluje da bude najpre potpuno ravna. Zatim se nozevi steluju da budi potpuno ravni sa zadnjom plocom. Onda prednja da se pomera tako da bude potpuno paralelna sa zadnjom (paralelna ravan, ne linija) a onda prednju spustas i podizes u zavisnosti koliko zelis da skines u jednom prolazu (stelovanje i podesavanje dubine reza su odvojene operacije)

A sto se tice odgovora na to kako se radi:
http://www.stolarskaradionica.com/ucetv ... ske-i-deo/
http://www.stolarskaradionica.com/ucetv ... -deo-diht/
http://www.stolarskaradionica.com/ucetv ... je-panela/

PS
Ne postavljaj isto pitanje na vise mesta.
ako neko zna, odgovorice ti i na jedno. Ako nezna ili je baksuz pa nece da ti objasni, nece ti odgovoriti ni ako postavis 100 pitanja :)
Druga tema sa istim sadrzajem obrisana, a ovo premesteno u odgovarajuci podforum.
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Mbole, hvala ti puno na ovom objasnjenju stavicu slike masine samo da provalim kako se to radi. Pa ce mo detaljnije pricati.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kad bas nista drugo ne pomogne... procitas uputstvo :)
viewtopic.php?id=212
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Image
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Image
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Image
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Image
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Image
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Evo slika moje masine pa ti kazi sta imas. Ako mozes reci mi i kakva je ovo masina da li je dobra ili ne. Bansek mi ne radi fali neki zupcanik ostalo sve radi. Hvala u napred.

I naravno hvala za objasnjenje kako se stavlja slika kao i za one linkove o ravnjanju daske, ctvarno si car :)
Last edited by nemanjas on 27 Oct 2016 22:21, edited 1 time in total.
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Post by godfather »

Ja imam diht-abrihter od te masine, (to je emco star kombinirka), na mojoj masinici ploce drze odlican paralitet jedino je malo teze nastelovati nozeve ali i to se uspe.
Generalno ta kombinirkica je pristojna za sitnije radove.
Na mojoj je diht slabo vukao tj proklizavali remenovi i pucali pa sam namontirao poseban motor za valjke na dihtu i sad radi perfektno
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

ok iskreno ja sam slabo radio na njoj jer su mi se remenovi pokidali na dihtu sto vuku dasku pa cu morati da nabaim druge ali generalno mislim da su to mogli bolje da rese. Koji si motor namontirao sa koliko obrtaja, i ako ynas reci mi gde mogu nabaviti uputstvo za ovu masinu
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

molio bih jos ako neko moze da mi kaze koju testeru da kupim za cirkular za ovu masinu koliko zuba i koji precnik
Post Reply