Zavrsne lajsne

Sve o obradi drveta
Post Reply
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Zavrsne lajsne

Post by Kole-Stolar »

Ovih dana se punom parom raadi na izradi stepenista a na red su dosle zavrsne lajsne koje preklapaju deo gazista do cela i naslanjaju se na zid, verujem da mnogi znaju kako ovo napravite al sigurno ce nekom biti i zanimljiv nacin :)
Ja do jutros nisam imao predstavu kako da ih napravim a da budu izradene tako reci idealno, no muku mucio i do podne dosao na ideju kako da ih napravim pa s toga zelim to da podelim sa vama (ovo mu dode ko neki tutorial :D)

Da ne bude nejasno o cemu pricam evo i slika (do duse naopacke okrenuto pa se ne vidi tacno da su radius lajsne i gazista isti)

Image

Image

a postupak izrade je bio ovakav :
Prvo sam napravio najobicnije lajsne duzine 1.1 pa oborio jednu ivicu pa isekao na odredenu meru pa je usledilo secenje otvora ili kako da ga vec nazovem da bi lajsna lepo preklopila gaziste i legla na celo.
Posle ovoga sam namestio cirkular na visinu tj dimenziju koja je potrebna da bi lajsna dosla do cela (u mom slucaju 25mm)
A posle je usledilo isecanje, prikazacu to slikovito da bi bilo jasnije:

Image

Image

Image

Sada bi me neko pitao zasto sam te letvice podturao ispod obradka, e zato cu odmah otkriti tajnu :D podturao sam ih da bi dobio mesa da posle napravim radius, a posle isecanja to je izgledalo ovako:

Image

ee kad sam sve potrebne lajsne obradio na cirkularu pronasao sam u cosku sto za rucni frezer malo s njega skinuo prasinu i postavio posle dugo vremena u njega frezer i ravno glodalo i usledilo je ono sto me najvise mucilo kako da uradim a to je bas taj radius da se precizno poklopi sa gazistem. Uz malo stelovanja i probi namestio ga i obradio tj i zavrsio lajsne :)

Image

Image

I lajsne su gotove :)

Ako neko ima neki drugi nacin kako bi ovo radio bilo bi super da napise kako radi a ako neko ima neke zamerke i kritike na moju ideju takodje ih prihvatam :)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Rade :tummenupp:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Druga varijanta:
1. Izbusiti rupu odgovarajuceg precnika u lajsnici (precnik koliko je ovo glodalo, tj, koliko je zaobljenje.
2. Proseci sve lajsnice, na "nizoj" strani, s jednim podesavanjem testere
3. Proseci i pocistiti "visu" stranu, s drugim podesavanjem visine testere.

U sustini izbegavas poturanje letvica.
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Ako radis ivertikalnu lajsnu onda jednostavno zaseces gaziste i izbijes deo istog i uvuces lajsnu izmedju zida i boka gazista tako da ti ne treba sav taj suvisan rad.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Kako se toga pre nisam setio :)
A moglo se u ovom slucaju tako,jedino zbog dosta neravnog zida tj i samog spanskog zida napraviti tj izbiti uzi deo gazista nego sto je lajsna a onda horizontalna lajsna prikrije i taj razmak izmedu zida i gazista :)
Ako budem slicno opet radio pokusacu na taj nacin :)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Pogotovo ako imas renovator naslonis ga na lajsnu i zasece tacno kolika je lajsna i samo je uvuces.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
Post Reply