Kako dobiti kosinu na prozore od drveta

Sve o obradi drveta
User avatar
blazevski
Precizni šegrt
Posts: 68
Joined: 30 Sep 2008 22:55
Location: Skoplje

Kako dobiti kosinu na prozore od drveta

Post by blazevski »

Image
Pozdrav
Hteo bi da pitam za pomoc kako sto je gore navedeno .Posedujem formatizer gde pila nema mogucnost da sece pod uglom a trebamo da sastavimo drveni prozor od tri dela gde onaj sto je na slici od 1500mm sirine i visine od 1700mm na kome dolaze i dve krila ,dok one stranicne so sirinom od 600mm isto visine 1700mm samo sto ima samo staklo znaci bez krila.Problem je sada kako je najbolje to izrezati pod uglom (jer formatizer nema naklon na pili)dali se moze izraditi neko sablon ili nesto slicno.Mi smo probali na jednog sa nekim improvizacijama ali radi velicine delova prozora nije bilo uspesno na neki nacin secenje kao od ruke pa dok smo to sredili izgubili smo puno vremena ali nismo dobili nesto dobro.Mislim da je ugao izmegu dva dela je negde 130-135 stepena
(Mozda i gresim ali nije i toliko bitno ).Delove od prozore su izradene znaci jedan sa krilama dok dva bocna bez krila samo sa staklom.Dali je greska sto smo prozore izradili a kasnije da vadimo kosine ili je trebalo prvo izvaditi koaine pa onda sastavljati (po meni je tako teze mozda gresim)
Na YouTube. com nisam mogao nista da nadem mislim da je problem kako postaviti pitanje na engleskom jeziku .Nadam se da je neko imao tafvo iskustvo sa izradom .Inace posedujem starii formatizer Panhans -2600mm sa kolicem.Mozda nesto i da sam pogresio sa slikom
Pozdrav Blazevski
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Ja bih na tvome mjestu napravio normalne prozore i nakon ugradnje zatvorio vanjske kutove nekim umetkom.
User avatar
blazevski
Precizni šegrt
Posts: 68
Joined: 30 Sep 2008 22:55
Location: Skoplje

Post by blazevski »

Hvala na odgovoru .Jel bi taj umetak buo u formi klina ili nesto slicno ,to bi bilo kao da ima neku vezu i ta veza bi trbalo da bide izradena opet pod neku kosinu bar ja tako mislim ,sve bi bilo tako jednostavno kad bi imao naklon na pili ali to je to.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Točno, umetak bi trebao biti u obliku klina. Manjih je dimenzija pa ga možeš napraviti i na abrihteru. Ili napravi jig za uzdužni rez pod kutem: https://www.youtube.com/watch?v=m2gl9OEW8tg
Ako imaš ručni cirkular, svi imaju podesivi nagib lista...
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ocrtas ram na mdf-u, kartonu, lesonitu ili bilo cemu sto je iole stabilno. Izrezes kose precke duze 5-10 cm, postavis ih na obiljezeno mjesto na ramu i preko njih postavis uzduzne i poprecnu. Mjesto gdje se preklapaju obiljezis naostrenom olovkom (vazno je da je naostrena da ne bi odudaralo previse) ili skalpelom, tako sto povuces liniju citavom duzinom preklapanja. Komade na klupi formatizera ukosis tako da je linija koju si povukao maloprije ravna sa zagom i stegom je pricvrstis za klupu. Klupu naravno samo guras ravno.
Kod nas je procjep zage cirkulara bio presirok pa je bilo potesko odrediti tacan ugao, ali to smo rjesavali tako sto smo uvijek sjekli nesto vece komade (za oko 5-6mm) pa pomalo pomjerali komad da "ubodemo" pravi ugao.
Krila pravis na isti nacin.
Kako sam objasnio, sad ni meni nista nije jasno... :)
Jedino nemoj zaboraviti uracunati i duzinu cepa, ako ces ga tako spajati.
User avatar
blazevski
Precizni šegrt
Posts: 68
Joined: 30 Sep 2008 22:55
Location: Skoplje

Post by blazevski »

Pozdrav
Hvala na oba odgovora.Imam rucni cilkular pokusali smo na parceta drveta gde kada se pili pri nagib smanji se dubina reza jer je materijal 90mm x 70mm .
Na drugom odgovoru sasasasa dali bi to moglo nekako slikovoto ili primerom da bi bilo jasnije .
Ipak hvala na pomoci misli da se mora uraditi neki drzac ili kako to imenovati da se pricvrsti na kolici ,ali problem je mislim u duzini stranice koja treba da se reze 1700mm bez razlike bilo direkno na ramu ili na klinu.Neznam ali velika uloga ima nagib pile.Imamo i frezu mislim onu staticnu ali i ona nema nagib osovine da bi metnuli pilu pa nesto probati .Moramo naci nacin jer treba da se odrade pet kompleta od prozora,
Puno pozdrav na pomoci
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Mozda te nisam razumio, zasto nagib pile? Ako pravis ram pod uglom pila i dalje stoji na 90 stepeni, stranice rama se podesavaju
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

Vrlo jednostavno odneses kod nekog tko ima nagib i odrezes kako treba, kostat ce te manje zivaca vremena i razmisljanja a vjerujem da ces ustedit i novce. Ako bas moras kod sebe napraviti ja bi odradio na nacin da se postave u obliku trokuta na kolica i to dobro pricvrstiti ili za frezer kupiti glodalo koje ce ti napraviti kut od 45° i pri tome napraviti odma zljeb za spoj (ovdje moze doc do problema ako ste vec prozore na milimetar izrezali pa samo ostavili za nagib prostora)

Image

http://www.popularwoodworking.com/wp-co ... F00_31.jpg
http://www.karran.com/images/Router%20Bits.jpg
http://www.routerforums.com/attachments ... s-box8.jpg

No najednostavnije bi ti bilo oznaciti i odnijet da ti se izreze, ja se iskreno nebi usudio rezat na formatizeru s nekim od ovih izradenih pomagala ima skoro 2m i mogucnost greske je zagarantirana, a da neracunamo vrijeme koje je izgubljeno.
Last edited by borism25 on 08 Aug 2016 09:42, edited 1 time in total.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

sasasasa wrote:Mozda te nisam razumio, zasto nagib pile? Ako pravis ram pod uglom pila i dalje stoji na 90 stepeni, stranice rama se podesavaju
Ovo što je on nacrtao je tlocrt prozora. U pitanju su tri krila spojena vertikalama koje bi trebalo cijelom dužinom zarezati pod kutem
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Gdje sam ja otisao...
Ja kontam hoce nesto ovako
Image

Blazevski, toliki komad ti je najbolje odnijeti nekome da ti ga odsijece, ovako ces se samo napatiti a bez potrebe
Izvini sto sam te navodio na pogresnu stranu, nisam skontao pitanje
User avatar
blazevski
Precizni šegrt
Posts: 68
Joined: 30 Sep 2008 22:55
Location: Skoplje

Post by blazevski »

pozdrav
Nisam bio u moznosti da odgovorim jer sam bio malo obuhvacen sa ovim porojnim kisama pa sam danas pokusavao da nesto saniram jer mi je voda usla preko krova a isto mi je usla i u delu gde cuvam alat ,ipak sam srecno prosao za razliku od nekih sto su imali i zrtve .Inace sto je rekao Biljeznik tacno da se radi o takvim prozorima iz tri dela gde je kosina po vertikali ja sam crtez dao iz perspektive .Inace sasasasa nije tvoja greska to je moja sto nisam u momentu nasao neku sliku da okacim pa bi bilo sve jasnije.Inace najbolje bi bilo da to odnesem kod nekoga da mi to odradi jer sada vidim da nije bilo problem do mene sto nisam mogao da nadem neko resenje ,sve sto smo pomislili i pokusali bilo je nekako loso odradeno .
Pozdrav Blazevski
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

ovo mozes i sam
Image
Last edited by art of wood on 09 Aug 2016 09:22, edited 1 time in total.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Glavno da tebi nista nije bilo, cujem da je bilo bas loše. Ovo ostalo ce se popraviti...
User avatar
blazevski
Precizni šegrt
Posts: 68
Joined: 30 Sep 2008 22:55
Location: Skoplje

Post by blazevski »

Pozdrav
Bilo loso ali najave za cetvrtak i petak isto tako obilne ali bog na pomoc.A sada ovaj predlog od art of wood opet trebamo izraditi klin od duzine od 1700 mm opet pod kosinu da se pili.Inace lepo bi doslo sa ukrasnom lajsnom ,I jos nesto dali bi klin trebao samo zalepiti pa onda i plus metnuti vijke ili dovoljno samo zalepiti .Probacemo i ovu varijantu i na kraju hod majstora da na to skroi .
Pozdrav Blazevski
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mozda se ne vidi lepo na skici, ali kolega je mislio da iseces vise malih trouglova, njih zasrafis/zalepis na recimo svakih 15-tak cm, a ostatak rupe ispunis pur penom (donji desni ugao slike). Onda preko svega toga dodje ukrasna lajsna.
Post Reply