Pod od drvenih oblica

Sve o obradi drveta
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Pod od drvenih oblica

Post by karatas »

Zdravo svima koji prate forum :)

Imam betonsku natkrivenu terasu (3 x 7 m) okrenuta prema istoku (7m) i jugu (3m) koja se tijekom prijepodneva ugrije i onda beton isijava i kada sunce vise ne udara na terasu. Upravo zbog toga bih zelio staviti drvo na terasu. Cini mi se da bih najjednostavnije prosao ako ih stavio drvene oblce (recimo 5 cm debele). Recimo ovako nesto:
http://st.hzcdn.com/simgs/e0b1dfb90dffe ... ooring.jpg
http://cdn.trendir.com/wp-content/uploa ... -48088.jpg
http://4.bp.blogspot.com/-w_KdDJpz6EQ/V ... t-home.jpg

Vjerujem da bih mogao jefitno nabaviti drvene oblice iz pilane. Mislio sam ih lijepiti ljepilom za parket, a praznine popuniti manjim oblicama i mozda nekom fug masom za drvo. Mislio sam gore stavti premaz od epoxija. E sada, iako je terasa natkrivena, po njoj pada i snijeg i kisa, a bome i sunce udara. Ako sam dobro shvatio problematiku, ako su oblice presvjeze, onda ce se drvo ispucati, sto god gore stavo (epoxy).

Zelio bih proci jeftino i ne previse fantazirati. Sto vi kazete? Kako bih mogao ovakav pod najjednostavnje izvesti?

Hvala puno svima na savjetima.

PS: jel netko radio ovako sto?
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Koliko ja vidim,sve fotke pokazuju da je takav pod radjen unutra,a mislim da to nije dzabe...
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

nikola28 wrote:Koliko ja vidim,sve fotke pokazuju da je takav pod radjen unutra,a mislim da to nije dzabe...
Ima i vani (na otvorenom), no taj princip mi se ne svidja toliko, jer ima dosta lufta izmedju samih oblica.

Terasa je lijepo natkrivena i ne pada cesto kisa po njoj, ali pada. U nekoj buducnosti cemo zatvoriti terasu, ali to ce biti mozda za 5-10 godina. za to vrijeme bi terasa trebala prezivjeti :)
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Da li samo meni pod na drugoj slici izgleda kao furnir? Imam utisak da su oblice rezane na 2-3mm debljine i lijepljene na podlogu. To bi ti, po meni bio najjednostavniji način da postavis takav pod, ali ne znam koliko bi izdrzao na terasi
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

sasasasa wrote:Da li samo meni pod na drugoj slici izgleda kao furnir? Imam utisak da su oblice rezane na 2-3mm debljine i lijepljene na podlogu. To bi ti, po meni bio najjednostavniji način da postavis takav pod, ali ne znam koliko bi izdrzao na terasi
fora je da drvo bude dovoljno debelo da anulira zagrijavanje betona ispod. ako stavim 2-3 mm, onda kao da ga i nemam. neka osnovna ideja je da drvo bude izolator koji se nece tijekom sunca zagrijati i onda isijavati toplinu. inace bih stavio plocice i basta :)
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Dobra fora,samo se plasim zbog rada drveta pucao lak,onda bi voda ulazila ispod,pa led,pa bi se to brzo odlepilo...a i kroz pukotine bi ulazila voda i zadrzavala bi se dosta dugo pa bi drvo trulilo i propadalo mnogo brzo...drveni podovi koji se rade napolju uglavnom se prave da voda moze slobodno da prolazi,da bude ocedito...a od ovih oblica se rade staze po bastama ali sumnjam da im je trajnost prevelika...a i u tim stazama voda odlazi dalje,kroz podlogu,pesak,a na betoniranoj terasi nema gde da ode...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

kao sto si sam rekao, ako je sirovo, ispucace, sto samo po sebi nije toliki problem, ali ce se i skupiti, to ce reci sta god stavio oko njih, pojavice se zazor, tj rupe. A sa pilane, tesko da ces dobiti nesto na cemu nije juce pevao vrabac.

Pre par godina sam sekao neke ovakve odsecke za podmetace za case. Ozbiljno sam se potrudio da ih ekspres osusim, potapane u alkohol na dve nedelje, drzane posle toga u papirnoj kesi, kuvane u mikrotalasnoj, potapane u firnajz... I opet su se nakon par godina ozbiljno skupile tako da je kora otpala, iako su bile lepo tanke, to jest brzo ispustaju slobodnu vlagu. Ali vezana vlaga je naravno ostala.

Za ovo ti trebaju trupcici koji su lepo odstajali. Tipa kocevi iz neke stare ograde koju neko menja, neke grede koje su bile 10+ godina na krovu ili tome slicno.

Pada mi napamet ako mozes negde da nadjes stare zeleznicke pragove, pa da ih iseckas, samo su oni uzas za secenje.

Fug masa za drvo nije za ovakve stvari.
Tu se korsti neka varijanta smole, i to sa nekakvim puniocem (ne pitaj me koji, al citaj: skupo).
Epoxi cist, nije za napolje (ubija ga UV).
Kada se rade staze, ukopane u pesak, koriste se vrste drveta koje tesko trule.

Sve u svemu, bojim se da ovako nesto u SSM varijanti, nece na dobro da izadje. Isuvise nepoznanica, isuvise specificnih materijala...
A da izgleda mnogo lepo, izgleda.

PS
Ako se ipak odlucis, i uspe ti, baci recept, i ja bih ovo jednog dana da radim.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

ja probao u mini varijanti .drvo mora da bude suvo jer....ne samo pucanje oblica i samo isparavanje vode iz drveta i odvoice se epoxi i pucace cak i poprimiti sivkasto belu boju.ja sam sve nalivao epoxi smolom ,i skup je to sport :) .te varijante na zapadu rade sa gotovim smesama za podove na bazi epoxia ili cak cinimi se i poliestera . imas na yuotubetu
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

mbole wrote:Pada mi napamet ako mozes negde da nadjes stare zeleznicke pragove, pa da ih iseckas, samo su oni uzas za secenje.
ово само ако нико неће боравити на тојтераси иначе...
Креозит којим су прагови импрегнирани ем смрди к'о твор ем је отрован за све осим гуштера
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

феникс wrote:
mbole wrote:Pada mi napamet ako mozes negde da nadjes stare zeleznicke pragove, pa da ih iseckas, samo su oni uzas za secenje.
ово само ако нико неће боравити на тојтераси иначе...
Креозит којим су прагови импрегнирани ем смрди к'о твор ем је отрован за све осим гуштера
Da ja isto nebih nikakve zeljeznicke pragove, cak u hrvatskoj su dobili zabranu spaljivanje posto ispusta sve isvasta iz sebe, dok opet ludi francuzi kupuju di god stignu rezu na pola i samo kace na stubista.

Moj prijedlog bi bio nesto ovako:
https://www.youtube.com/watch?v=htEAXybcZbs

puno manje zajebancije bar mislim :), no ukoliko terasa nije natkrivena neznam sta bi drugo dugovjecno preporucio osim vanjskih plocica u imitaciji drveta, eventualno nesto slicno "brodskom podu" da se dolje stavi paropropusna vodonepropusna folija i drvo se podigne za par mm te se ucvrsti u donji dio nekog drveta, tako da i ako voda curi i prode kroz "brodski pod" ima put prema van, a drvo neostaje natopljeno vodom.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

"Tacno sam znao" (C by "Penzos Nostradamus") :) da niko nece da obrati paznju na "stare pragove" :)
Iz njih je odavno isparilio sve sto je moglo da ispari, posto su u ovoj drzavi prethodni put menjani pre 30-tak godina, a verovatno i pre.
Ups... sad videh da je karatas iz Osjeka.

Sto se tice plocica i epoxi betona, covek je napisao da mu to ne odgovara, odnosno da bi drvenu oblogu zbog toga sto se terasa usija od sunca, pa bi ustvari hteo to da smanji. Inace beton vec ima.

Uvek ostaje kao mogucnost klasicna oboga od dasaka za terase.
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

Hvala puno svima na prijedlozima i sugestijama. Osnovna ideja je jednostavna, sto jeftinija, drvena obloga na natkrivenoj terasi. Izgleda da od oblica to necu moci napraviti. Ne zelim komplicirati, ubijati se od posla i ne dobiti ono sto zelim.

Pogledati cu onaj youtube filmic (sada sam na poslu, pa mi je to blokirano), pa se javim.

Ne mogu nabaviti zeljeznicke pragove, a i ne bih to stavljao na terasu :)

E sada, kako nista od oblica, koji bi bio najjednostavniji i najjeftiniji put prema drvenoj oblogi? Ne zelim stavljati umjetne materijale (vidio sam neke daske koje su mjesavina plastike i drveta). Volio bih da, ako se radi o daskama, da se slazu kao brodski pod, znaci da imaju zazor, a ne prazninu. Jel tako sto mogu jednostavno napraviti? Prihvatljivo mi je napraviti metalnu ili drvenu podkonstrukciju i onda daske usarafiti i prekriti s drvenim cepovima.

Od alata imam dobar rucni cirkular i excentricnu brusilicu, a mogu posuditi glodalicu. Imam i dobrog stolara koji mi moze pohoblati daske.

Jos jednom hvala svima na savjetima.
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

karatas wrote:Hvala puno svima na prijedlozima i sugestijama. Osnovna ideja je jednostavna, sto jeftinija, drvena obloga na natkrivenoj terasi. Izgleda da od oblica to necu moci napraviti. Ne zelim komplicirati, ubijati se od posla i ne dobiti ono sto zelim.

Pogledati cu onaj youtube filmic (sada sam na poslu, pa mi je to blokirano), pa se javim.

Ne mogu nabaviti zeljeznicke pragove, a i ne bih to stavljao na terasu :)

E sada, kako nista od oblica, koji bi bio najjednostavniji i najjeftiniji put prema drvenoj oblogi? Ne zelim stavljati umjetne materijale (vidio sam neke daske koje su mjesavina plastike i drveta). Volio bih da, ako se radi o daskama, da se slazu kao brodski pod, znaci da imaju zazor, a ne prazninu. Jel tako sto mogu jednostavno napraviti? Prihvatljivo mi je napraviti metalnu ili drvenu podkonstrukciju i onda daske usarafiti i prekriti s drvenim cepovima.

Od alata imam dobar rucni cirkular i excentricnu brusilicu, a mogu posuditi glodalicu. Imam i dobrog stolara koji mi moze pohoblati daske.

Jos jednom hvala svima na savjetima.
Nabavis drvo koje ti je prihvatljivo, odes kod covjeka da ti pohobla daske ako mozes posuditi glodalicu i namontirat na neki improvizirani stolic, mozes u svakoj dasci bocno napraviti ovakve zazore (paznju bi tebao obratiti na alat za "utor i pero" da nekupis manje nego sto su ti daske - ako su daske 25mm debele, a ti mozes raditi pero za 19mm) - po meni najednostavniji i najbrzi nacin, a dasku ces uvijek moc promjeniti. Cak ako ti je potrebno da jos brze bude gotovo donji dio bih isao s drvenom konstrukcijom i nebih nista busio vec propucao klamericu izmedu spoja i eksercicima s gornje strane.

Image
Image

bitno je dobro ih zastiti, posto ce biti na otvorenom
Last edited by borism25 on 24 Jun 2016 11:18, edited 1 time in total.
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

dupli post - sorry
Last edited by borism25 on 24 Jun 2016 11:16, edited 1 time in total.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
Post Reply