Cesalj glodalo

Sve o obradi drveta
Post Reply
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Cesalj glodalo

Post by Kole-Stolar »

Potrebna mi je pomoc oko ovog glodala...
Imam jedno tzv cesalj glodalo u radionici i do sad sam ga nesto slabo koristio a i ne bas tako uspesno uvek je keksarica menjala njega :D
E sad imam neke planove da krenem u izradu kosnica pa mi se cini da bi spajanje cesljem bila dobra varijanta a i podosta brza.
S toga bih zamolio nekog ako bih mogao da mi objasni kako se ono podesava za spajanje 2-3-4-5 dasaka a da spoj bude kako treba :)

Image

Image

Image
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

prosto je ,ako koristis vertikalni frezer,podesis glodalo da je vrh zuba u ravni sa vrhom daske ,probijes glodalom dasku na granicniku , nuliras i to je to.jednom ti je lice gore jednom dole .:D
Last edited by art of wood on 08 Jun 2016 21:26, edited 1 time in total.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Hmmm nisam bas najbolje shvatio... staaa podrazumevas pod *probijes dasku glodalom na granicniku* ? ii sta si mislio sa ovim *nuliras* ? ii daaa radim na vertikalnom frezeru :)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

to znaci stavis jednu dasku od racimo 12mm debljine na granicnik .ukljucis glodalo i polako nailazis granicnikom na alalt dok ne izvire zubi iz daske.kad izvire taman toliko da ne ujedaju dasku koju obradjujes nego samo prave pun profil na njoj znaci da je nuliranno :)
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

ako ovo nisi radio do sad bolje nemoj oce da bude pomalo opasno pogotovo s tom vrstom glodala.to se radi da bi mogao bez prolema da guras materijal bez bojazni da ce ti glodalo ujesti ili nedaj boze uvuci materijal koji obradjujes
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Ne razumem kako da uvuce material ? i zasto opasno ? zar ne mogu lepo firung da namestim da ne skida dasku samo da pravi nazubljenje na njoj ? i onda proteravam lepo sve potrebne komade :)
ne slazem se s tim da ne treba da radim :) ako ne pokusam nikad necu nauciti :)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Pa to ti je i rekao - firung = granicnik. Ako ti je liveni firung sa razmaknutim stranicama, onda ga izdoplungujes sa nekom plocevinom tako da ti obradak klizi po njoj a noz ti probije doplung taman da viri koliko treba, tako da nece da cepa materijal, nema razmaka tako da ne moze da uvuce obradak i imas referentnu ravan celom duzinom maltene u kontinuitetu spreda-zguza.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

slazem se da treba da probas ,ta vrsta glodala kada svojom masom i brzinom previse zahvati materijal ,onda je bolje da nisi blizo masine :oskyldig: pogotovo ako ti firung ili ti granicnik nema sopstveno podesavanje nego rukom nailazis na materijal odnosno guras granicnik na alat .kod mene je ta dupla daska ili kako je vec ko zove obavezna za skoro svaki put kada menjam glodalo tako se materijal koji obradjujes manje krza ima lepsu obradu i sto je najbitnije siguran rad po majstora na masini,ja sam tako davno naucio a i gde god sam bio to je praksa,jedino ako ti je zao recimo daske 700mmm*100mm*12mm koju ces posle obavljenog posla baciti ::neznam:: ona se pricvrscuje stegama ,mozes je pricvrstiti samorescima ako vec imas neku drvenu oblogu na firungu
Last edited by art of wood on 09 Jun 2016 20:19, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

to glodalo treba i da skine pola milimetra bez obzira na zube (izlazni firung treba da podesis tek kad materijal prodje glodalo i dirne ga).

to ti objasnjava kolega :prs:

p.s. to je podesavanje mimo visine
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Malo me duze nema da odgovorim :D
Shvatio sam kako se koristi a za ovu *dasku* je bila mala zabuna :) kod mn su sami granicnici drveni ali svakako ponekad dodajem dasku da bude bolja obrada... ps doslo do male zabune kad ste mi objasnjavali al sad je sve leglo na svoje :D
evo i slika kako to kod mene izgleda.

Image

Image

Image
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
Post Reply