Knjige za obradu drveta

Sve o obradi drveta
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

metabo wrote:Pregledao sam pažljivo sve teme, ali nigde nisam našao nešto za stručnu literaturu :(
Konkretno, ja bih da se malo edukujem pa me interesuje koji od užbenika može da mi posluži
za sticanje osnovnih znanja iz oblasti prerade drveta ("od šume do daske") . Kako prepoznati
dobro drvo? Kako se režu stabla? Kako se suše? Kako se skladište? Zaštita. Izrada polufabrikata.
Mašine i alati. Svi mi amateri znamo ponešto, ali je pitanje koliko je to tačno i pravilno.
Svaka struka ima svoju "bibliju", pa verovatno to ima i stolarska.
Mozda i ovde nadjes nesto sto te zanima. Narocito prvih nekoliko naslova. Knjige su stare, ali to ne znaci da ne valjaju.

http://www.evenfallstudios.com/woodwork ... brary.html

Milos
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Hvala, onih 25 knjiga mi je sasvim dovoljno. ... i više od toga.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Tako sto kliknes na link u kome pise .pdf xxMb (mada bi ustvari trebalo da pise MB, to jest Mega Bajta a ne Mega bita), a ne na onaj gde pise postranicno.
Znaci recimo za prvu knjigu na: http://art.woodtools.nov.ru/big/TAOW/Th ... ntents.pdf
A ne na: http://woodtools.nov.ru/big/TAOW/All_Co ... ntents.htm
User avatar
šarenko
Majstor
Posts: 391
Joined: 11 Sep 2008 11:47
Location: Kragujevac - Miloševac

Post by šarenko »

hvala uspeo sam da skinem nocas ali tek iz drugog pokusaja naravno a sta drugo nego knjigu HAND BOOK OF JOINERY to je oblast koja me inpresionira pogotovo oni japanski sastavi ono je ludilo , znam nesto engleskog pa polako citam , samo mislim da te sastave kod nas retko ko radi mnogo su komplikovani
Nije znanje znanje znati, Već je znanje znanje dati
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

pozdrav svima koji se bave stolarijom na bilo koji način (hoću reći profi majstori ili hobisti ili neki treći)ja sam novi član ovog foruma ,inače sam iz Ogulina iz HR za one koji nikad čuli za moj mali grad koji je inače drvoprerađivačko mjesto,no da neduljim sa zemljopisom ,pročitao sam skoro sve šta je napisano na ovom sajtu i jedan veći dio sa foruma nisam neki veliki majstor odnosno stolarijom se bavim iz hobija nemam baš previše ni mjesta a ni alata ali za gušt se nađe,no dobro javljam se iz tog razloga da predložim jednu knjigu nije jako loša ona je od Vladimira Frgića DRVENE KONSTRUKCIJE Namještaj i ima jako zanimljivih skica bar po mom mišljenju i to za nas koji neznamo previše o stolariji svima skupa ljep pozdrav i puno ljeoih radova
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
šarenko
Majstor
Posts: 391
Joined: 11 Sep 2008 11:47
Location: Kragujevac - Miloševac

Post by šarenko »

Pozdrav i tebi ali kako da dodjemo do te knjige
Nije znanje znanje znati, Već je znanje znanje dati
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

jako mi je drago šta si pročitao moju poruku pošto sam novi ovdje,na samoj knjizi ima neka adresa pa pokušaj http://www.element.hr ili na adresu e-mail:element@element.hr nadam se da sam ti bar malo pomogao ali to nije jedina knjiga ima ih još vezanih uz ovu a ja sam posudio samo ovu za početak
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Naslov knjige mi je odnekud poznat (verovatno jos iz one stare drzave) i cini mi se da je bila odlicna.
Inace evo ga direktan link bas na tu knjigu kao i na ostale delove dva i tri istog naslova.
http://www.element.hr/knjige.asp?id=12335
http://www.element.hr/knjige.asp?id=12338
http://www.element.hr/knjige.asp?id=12339

Koliko vidim nema placanja karticom vec izgleda samo pouzecem, sto nazalost verovatno znaci da ne moze da se naruci nigde van Hrvatske. Steta.

PS
To sto si novi ne stavlja te u podredjeni polozaj. Svi smo mi ovde jednaki. Koliko znam svi ostali isto kao i ja citaju sve poruke, bez obzira od koga su. U svakoj se nadje nesto novo, nesto sto do tada nisi znao, pa cak i kad se ne slazes sa onim sto je receno iz toga se izrodi diskusija, pa na kraju svi zajedno znamo vise nego pre toga.
Dakle samo napred, i dobrodosao na sajt.

PPS
Da me ubijes ne mogu da se setim kako se zvala (odnosno verovatno jos uvek zove) fabrika namestaja iz Ogulina. A znam da je bila poznata (cini mi se da sam imao nesto od namestaja njihove proizvodnje).
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Hvala na dobrodošlici.Å ta se tiče knjige postoji neka suradnja brze dostave pošte između firmi Overseas-Express sa sjedištem u Zagrebu i firme sa sjedištem u Beogradu ako se ne varam a firma je Siti-Express to sam maloprije saznao.Stoga pokušajte se informirati o nekom načinu kupnje pouzećem ili nekako.A šta se pak tiče tvornice namještaja iz Ogulina to je sve propalo za vrijeme onog nesretnog i prokletog rata tako da su to manje više sve preuzeli neki novopečeni tajkuni.Cijela ta tvornica zvala se je DIP-Ogulin i bile su tu pilana za prorez trupaca,pa tvornica montožnih kuća,tvornica stolarije i vrata i naravno tvornica masivnog namještaja,ali nažalost od 2000 ljudi koji su tu nekad radili (pa i moji roditelji) sada radi možda stotinjak radnika i to kod privatnika.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
šarenko
Majstor
Posts: 391
Joined: 11 Sep 2008 11:47
Location: Kragujevac - Miloševac

Post by šarenko »

S obzirom da sam ti pozeleo dobrodoslicu hajde da malo i procaskamo i ja sam ti novopeceni (na ovom sajtu ) ali VERUJ mi sta sam sve naucio za ovo vreme i koliko dobrih ljudi upoynao to je za pricu.
Sve sto te zanima iz ove oblasti pitaj bez ustrucavanja ovi ljudi kao da jedva cekaju da ti pomognu.I tebi ali i drugima.
A uz to su i dobri drugari da ne kazem LEGENDE.No dace bog prilike da se uveris u ovo gore receno.
A sada odgovor

Nepostoji mogucnost isporuke iz Hrvatske za Srbiju (bar nije postojala do pre dvadesetak dana )jer sam narucio od firme ARTAS neke neodimske magnete (da te ne zamaram) firma je iz Zagreba i nije bilo mogucnosti isporuke ali sam uspeo preko nekih prijatelja naruciti i oni su mi poslali.
Sto znaci ako nekoga i bude zanimala ova a i druge knjige iz te oblasti (videh na njihovom sajtu da ih ima puno) mozda kazem mozda bi ti mogao da im pomognes.
Mene konkretno ne zanima jer ja sam stolar po VOKACIJI znaci cista hobistika i pravim samo sitne stvarcice.
Jos jedanput te pozdravjam
Å ARENKO
Nije znanje znanje znati, Već je znanje znanje dati
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Ok Å arenko.Ja sam ti čovjek koji će sve napraviti da bih nekom pomogao naravno dok me ne zaje--- .Ali postoji toliko načina za prebaciti neku sitnicu iz Hrvatske u Srbiju samo ako je imalo volje,no dobro nećemo više o tome.Ja sam isto kao i ti stolar iz hobija volim da stvaram da moje slobodno vrijeme provedeno u radionici nije uzaludno oliti da se nešto vidi ili opipa kad ja to izvučem iz radionice bilo drveno ili željezno.Nego kad već pričamo ovim modernim putem reci mi kakav stol (tezgu) imaš za rad ili imaš neku preporuku kako da ju-ga napravim (stol-tezgu) jer do sada šta sam radio je bilo od gotovog matrijala odnosno od iverala (neki ormari za kupatilo i ženi neki stol sa ladicom za rublje peglati).
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Naci ces na sajtu linkove (Linkovi ka zanimljivostima) ka raznim planovima i uopste stolarskoj literaturi, gde ima i planova za stolarske tezge. Ima ih i na netu (trazi workbench plan) na primer:
http://www.freeww.com/workbenches.html#Anchor-Fu-55013
http://www.popularmechanics.com/home_jo ... 02961.html
http://pages.friendlycity.net/~krucker/Bench/index.htm

Naravno najveci problem su stege, to jest kako ih naci/kupiti. Ili da obigravas otpade, ili da narucujes iz inostranstva.
User avatar
šarenko
Majstor
Posts: 391
Joined: 11 Sep 2008 11:47
Location: Kragujevac - Miloševac

Post by šarenko »

Vidi ja sam amater u tom poslu moja tezga tj sto je to i doslovce ,imam jednu ovecu prostoriju koja mi je samo radionica, koristim mali sto koga sam kupio u Nekermanu i on mi je vrlo funkcionalan od alata puno ili premalo kako ko gleda (ovi profi stolari ce reci malo) no meni nedostaje par namenskih stvarcica i to je to.
Ustvari možeš pogledati na linkovima

viewtopic.php?id=670&p=2
viewtopic.php?id=659
šta ja pravim to su male magične kutije . Ustvari ako si prelistao forum videces čime se bavim.
Ali postavi temu stolarski sto ili tezga i saveti pljuste sa svih strana da neces moci da se odlucis ja sam pitao za sastav cinkovanjem a dobio sam toliko odgovora i saveta da sam mogao da diplomiram na toj temi , a tek za savet kako da napravim sto za frezer.....
pogledaj teme Pitajte stolara mislim da ima tema sto
viewforum.php?id=8
Ah da pogledaj temu ČLANOVI
viewforum.php?id=13
DA SE MALO BOLJE UPOZNAMO
pozdrav tebi
Nije znanje znanje znati, Već je znanje znanje dati
User avatar
šarenko
Majstor
Posts: 391
Joined: 11 Sep 2008 11:47
Location: Kragujevac - Miloševac

Post by šarenko »

Å ta sam ti rekao
Nisam ti ni odgovorio ljudski a ti vec dobio odgovor ali to nije ništa videćeš šta su ti legende stolari
Nije znanje znanje znati, Već je znanje znanje dati
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Hvala ima dobrih ideja samo ja imam mali problem šta sam u radioni sa tastom bravarom pa bi mi stol trebao biti nekako preklopan da ga mogu dignuti i objesiti na zid da ne smetam tastu zato sam mislio ga napraviti od mediapana neka deblja ploča sa preklopnim nogarima a jednog dana kad mi on pusti cijeli prostor onda napraviti pravi masivni kao na onim sajtovima.
Čovijek sniva a Bog realizira!
Post Reply