Knjige za obradu drveta

Sve o obradi drveta
Post Reply
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Knjige za obradu drveta

Post by metabo »

Pregledao sam pažljivo sve teme, ali nigde nisam našao nešto za stručnu literaturu :(
Konkretno, ja bih da se malo edukujem pa me interesuje koji od užbenika može da mi posluži
za sticanje osnovnih znanja iz oblasti prerade drveta ("od šume do daske") . Kako prepoznati
dobro drvo? Kako se režu stabla? Kako se suše? Kako se skladište? Zaštita. Izrada polufabrikata.
Mašine i alati. Svi mi amateri znamo ponešto, ali je pitanje koliko je to tačno i pravilno.
Svaka struka ima svoju "bibliju", pa verovatno to ima i stolarska.
User avatar
Kumanovac
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 23 Jul 2008 19:44
Location: Kumanovo

Post by Kumanovac »

To mora da znaju ljudi sa Sumarskog fakulteta. Bilo bi korisno ako nas upute na neku knjigu.
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

Uzmi ove knjige za srednje skole sto ima

pozdrav Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Marko Enter wrote:Uzmi ove knjige za srednje skole sto ima

pozdrav Marko
Sve ili neke određene? Ja sam gledao na sajtu Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva i video da ima 10-ak nekih knjiga, ali da li postoji neka preporuka?
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Art of woodworking (1 - 25) , ultimativna stolarska biblija u 25 knjiga.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Bojan wrote:Art of woodworking (1 - 25) , ultimativna stolarska biblija u 25 knjiga.
Ne sumnjam da je ovo bilija za stolare, štaviše :). Ipak bih voleo neku preporuku za domaća
izdanja koja su više okrenuta ka praksi, a manje ka teoriji i fizičko-hemijskim osobinama drveta
na različitim pritiscima i geografskim širinama.
User avatar
Sale
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 26 May 2008 17:31

Post by Sale »

Bojan wrote:Art of woodworking (1 - 25) , ultimativna stolarska biblija u 25 knjiga.
O da ultimativna definitivno ali.... metabo je donekle u pravu što traži izdanja na našem jeziku pošto meni ne mali problem u komunikaciji sa majstorima i sličnim pravi to što sam pokupio američku terminologiju :/
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Bojan wrote:Art of woodworking (1 - 25) , ultimativna stolarska biblija u 25 knjiga.
Koliko shvatam, ima 25 knjiga po 144 strane,
bogato ilustrovano. Ako su knjige tipično američke onda su stvarno super!
User avatar
Vukasin_1
Precizni šegrt
Posts: 68
Joined: 06 Feb 2008 20:15
Location: Nova Pazova

Post by Vukasin_1 »

poz

Student sam druge godine Sumarsko fakulteta u Beogradu,vidim da te zanima da se ponovo vratis u skolske dane.Moja preporuka je da krenes prvo od Anatomije drveta Dr.Dragica Vilotic tu ti se govori sve od celije,preko tkiva drveta do vrsta i njihovih karakteistika,zatim Svojstva drveta dr.Borislav Shoshkic i dr.Zdravko Popovic ta knjiga se preklapa sa Anatomijom drveta + fizicka, mehanicka svojstva, i greske drveta.Hidrotermicka obrada dr. Branko Kolin ova knjiga se preklapa sa Svojstvim drveta + rezimi susenaj , oprema susara... u glavnom sve o susenju,Pilanska prerada dr.Borislav Shoshkic, to se u glavnom preklapa sa svim nabrojanin knigam + pilanska prerada drveta, Furniri neznam autora jos nisam stigao do trece godine , i Finalna prerad drveta i to neznam autora to je na cetvtoj godini.U glavnom sve kljige imaju negde oko 2500 strana i mogu da te kostaju najvise 2500 dinara kopije .Ako hoces orginale Svojstva su 1000 dinara imaju 300 str. zatim Hidrotermicka 1000 dinara 300 str. za te knjige zanam mogu ti se raspitati za ostale orginale ali mislim da je to glupo i mnogo skupo izaslo bi te negde oko 10000 din.Ako te zanima da kupis samo mi javi pa da se nadjemo u Beogradu.

P.S. Spremam ova Svojstva drveta ubise me koliko samo ima podatak i cifara..... jesi siguran da oces da ucis ....heheh
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Vukasin_1 wrote:P.S. Spremam ova Svojstva drveta ubise me koliko samo ima podatak i cifara..... jesi siguran da oces da ucis ....heheh
Naravno da nisam spreman da učim na inženjerskom nivou! Hvala tebi lepo na savetima, ali mene sve te stvari zanimaju na
majstorskom nivou. Verovatno si i ti čuo za ono: "Majstori znaju kako se nešto radi, a inženjeri zašto se to tako radi". u skladu
sa ovim idu i moja interesovanja o stolariji. Popularne knjige, srednjoškolski nivo, sa mnogo ilustracija.

Tebi želim puno uspeha na studiju i još jednom ti se zahvaljujem, ali meni je tehničkih fakulteta odavno dosta.
User avatar
Vukasin_1
Precizni šegrt
Posts: 68
Joined: 06 Feb 2008 20:15
Location: Nova Pazova

Post by Vukasin_1 »

" na srednjoskolskom nivou" isao sam u srednju "Drvno preradivacku" koliko se ja secam a dosta dobro se secam nijedna knjiga nema knjiga sa mnogo ilustracija sve su to knjige sa ovim prethodno navedenim ali dosta sazetije, ima jedna knjiga drvne konstrukcije sa dosta slika spojeva.Moj srednjoskolski drug a sada kolega na sumarkom faksu je osvojio prvo mesto na takmicenju stolara u Ivanjici kao nagradu je dobio knjigu na engleskom neznam ime ali je bila sa dosta ilustracija i u njos se govorilo o svemu ovome sto ti trazis.Mogu da ga pitam da mi da knjigu pa da je kopiras ima negde oko 600 str. A4 formata.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Vukasin_1 wrote:" na srednjoskolskom nivou" isao sam u srednju "Drvno preradivacku" koliko se ja secam a dosta dobro se secam nijedna knjiga nema knjiga sa mnogo ilustracija sve su to knjige sa ovim prethodno navedenim ali dosta sazetije, ima jedna knjiga drvne konstrukcije sa dosta slika spojeva.Moj srednjoskolski drug a sada kolega na sumarkom faksu je osvojio prvo mesto na takmicenju stolara u Ivanjici kao nagradu je dobio knjigu na engleskom neznam ime ali je bila sa dosta ilustracija i u njos se govorilo o svemu ovome sto ti trazis.Mogu da ga pitam da mi da knjigu pa da je kopiras ima negde oko 600 str. A4 formata.
Hvala ti na velikom zalaganju. The Art Of Woodworking, 24 knjige po 140
strana, pogledao sam naslove knjiga i sadržaje i mislim da je to upravo ono što sam tražio. Tipične
američke knjige, lagano pisane sa puno ilustracija i bez preteranog teoretisanja.
User avatar
LACI
Precizni šegrt
Posts: 67
Joined: 15 Sep 2008 22:22

Post by LACI »

Evo kniga ja sam ih sve skinu, ludilo.

http://woodtools.nov.ru/big/TAOW/The_Ar ... orking.htm
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

LACI wrote:Evo kniga ja sam ih sve skinu, ludilo.

http://woodtools.nov.ru/big/TAOW/The_Ar ... orking.htm
Svaka cast za ovaj sajt. Ne samo zbog ovih knjiga, vec i zbog drugih stvari koje ima na sajtu. Vrlo je interesantno videti stare knjige koje su pisane u 19 veku, a ticu se obrade drveta, namestaja i sl.

Milos
User avatar
šarenko
Majstor
Posts: 391
Joined: 11 Sep 2008 11:47
Location: Kragujevac - Miloševac

Post by šarenko »

KAKO SI USPEO DA IH SKINES OBJASNI NAM NA KOJI NACIN
Nije znanje znanje znati, Već je znanje znanje dati
Post Reply