Problem sa dihtom

Sve o obradi drveta
Post Reply
User avatar
Toman70
Šegrt
Posts: 24
Joined: 01 Jan 2010 21:56
Location: Bačka Palanka

Problem sa dihtom

Post by Toman70 »

Imam diht abrihter Einhell BT-SP 1300, i od pre nekog vremena se dešava da neće da vuče dasku.
Daska je hrastova, suva 10-ak cm širine i moram rukom da guram da bih prošla.
Probao sam na kant stranu i ide bez problema, takođe i čamovina prođe lepo, valjci se okreću u svim slučajevima
isto. Zna li neko zbog čega se to dešava.
Još da napomenem da i ta hrastova daska kada je položena ide dobro
sve dok noževi ne pocnu da skidaju sa cele površine.
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Možda pokušavaš previše da skineš u jednom prolazu pa se stvori veliko opterećenje pogon dihta. Probaj sa plićim zahvatom noževa ali i da naneseš naftu krpom ili fajtalicom na ploču dihta...Pored toga možda su zubci na valjcima dihta popunjeni sitnom piljevinom pa su izgubili oštricu kojom bi gonili dasku.
Pozz
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

prvo probaj ispuhati valjke , podmazati ploču pa probaj ponovno .
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
Toman70
Šegrt
Posts: 24
Joined: 01 Jan 2010 21:56
Location: Bačka Palanka

Post by Toman70 »

vodim računa o debljini skidanja, nije to, a valjci su gumeni i potpuno su ravni, ne razumem to za šiljke,
a ploču mazem nekim silikonskim sprejom i lepo klizi
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

silikon nevalja posle zbog farbanja jer nijedna farba nece na njega
smirglaj nikad dosta
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nije iskljuceno da ti je nesto od tog silikona stiglo do gumenih valjaka. Pa sad i oni klizaju.

Potrazi u farbari silicone remover (koristi se prilikom farbanja automobila).
Pa probaj negde uz ivicu gumenog faljka (ne znam dal ce da osteti gumu, mada ne bi trebalo)
Trebaju ti dve krpe. Jednom naneses silicone remover, a drugom obrises. I uvek koristis novo cisto parce. Inace, samo razmazujes silikon.
Nevolja sa silikonom je sto ga je jako tesko skloniti kad jednom dospe na neku povrsinu.

Druga varijanta je da probas da predjes gumene tockove finijom smirglom.

Za podmazivanje ploce najbolje koristi neki vosak. Parafinskog voska bi trebalo da ima da se kupi. Moze i pcelinji, a moze i mix ta dva.
User avatar
franko ri
Šegrt
Posts: 44
Joined: 08 Jan 2012 12:54
Location: Rijeka

Post by franko ri »

a možda tupi noževi?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Tupi nozevi bi doveli do zacepljivanja, krzanja itd, al bi valjci morali da proguraju dasku.

Moze da se desi i da su opruge koje pritiskaju valjke na dasku oslabile, pa da jednostavno nema dovoljno trenja izmedju valjaka i daske. Na to recimo vuce sto kad ima debeo komad (ili visok, to jest dasku na kant) on prodje.
User avatar
Toman70
Šegrt
Posts: 24
Joined: 01 Jan 2010 21:56
Location: Bačka Palanka

Post by Toman70 »

mbole probao sam to sa šmirglom i ne vredi, i sam sam pomislio da je do silikona, izbacio sam ga iz upotreba.
opruge su mislim u redu, probam rukom i baš stvaraju otpor, jako je čudno sto kad moram da guram baš moram da uprem dobro da daska prođe, naravno pazim na przinu prolaska mislim da je 5 m/s.
da li smem da namažem nečim valjke da bolje vuku dasku, sem onoga što je mbole predložio, da pokušam i to.
I da prođe i tanja daska ako je čamova i mislim da je to zato što je mekša pa valjci bolje hvataju.
Last edited by Toman70 on 06 Oct 2015 11:30, edited 1 time in total.
Post Reply