Kako izrezati letvice iz komada drveta

Sve o obradi drveta
Post Reply
User avatar
Pero
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 15 Dec 2012 14:32
Location: Zagreb

Kako izrezati letvice iz komada drveta

Post by Pero »

Kako da izrežem letvice iz komada drveta.
Nisam se baš nešto izrazio...


Naime, kupio sam komad bukovine u Elgradu. Bočne stranice su nepravilne. Pa ih ne mogu gurati uz graničnik stolnog cirkulara.
Možda će slika pomoći...
Image
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ako nemas kolica na tom cirkularu, zasrafi jednu dasku ili plocu univera/mdf tako da tvoja daska postane deblja a jedna ivica da viri u odnosu na ovu krivudavu. Koliko sam ovo jasno napisao?
Edit:
Da drugacije srocim...stavi dasku na sto, stavi preko nje plocu univera koja je sira od te daske i zasrafi 2 srafa kroz univer u dasku. Univer na firung, testeru izvuci za debljinu daske,... Sad je valjda jasno...
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Ja to radim sa trakom lesonita /hdf-a koja je debljine 3 mm. Evo i detaljnije objašnjenje: daska koju si kupio na najužem je djelu široka 30 cm. Prvo izrežeš traku lesonita širine 32 do 35 cm. Tu traku priklamaš ili prišerafiš za dasku tako da njen rub dira najuži dio daske. Na stabilnom cirkularu vodilicu postaviš na širinu trake i napraviš prvi rez na način da traku držiš prislonjenu uz vodilicu.
Ako pak imaš samo ručni cirkular, potrebna ti je stabilna vodilica odmaknuta od najužeg ruba daske za razmak od ruba stope do lista cirkulara.
Edit: sada vidim da imaš stolni cirkular, ali nekome možda pomogne i drugi način.
Last edited by BILJEŽNIK on 30 Sep 2015 23:20, edited 1 time in total.
User avatar
Pero
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 15 Dec 2012 14:32
Location: Zagreb

Post by Pero »

Evo, uspio sam:
Image

Hvala svima na savjetima.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

sta si uspio,da fiksiras trakicu lesonita za dasku? :forvonad::forvonad:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
Post Reply