zizol

Sve o obradi drveta
Post Reply
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

zizol

Post by velja »

Trenutno pravim neki sto od jasena i na jednom komadu drveta ima rupica od nekih buba, ne znam da li je sipac ili potkornjak i da li je bilo ranije dok je drvo bilo zivo jer su na pilani odmah skinuli koru. Elem, hocu da ga mazem sa zizolom koji sam vec kupio ali me interesuje kako se alpicira i kako prihvata kasnije bajc i lak.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
yetta
Majstor stolar
Posts: 442
Joined: 10 Apr 2008 10:08
Location: BEOGRADA

Post by yetta »

velja wrote:Trenutno pravim neki sto od jasena i na jednom komadu drveta ima rupica od nekih buba, ne znam da li je sipac ili potkornjak i da li je bilo ranije dok je drvo bilo zivo jer su na pilani odmah skinuli koru. Elem, hocu da ga mazem sa zizolom koji sam vec kupio ali me interesuje kako se alpicira i kako prihvata kasnije bajc i lak.
Veljo, nisam radio sa ŽIŽOLOM. Radio sam sa VETIOLOM i mogu da kažam da je najlakše išlo sa špricem. Obavezno krpicom pokriti oko rupice i koristiti naočare da ne špricne u oko. Vetiol je imao jak zadah i radio sam na otvorenom prostoru. Neznam kako se oseća ŽIŽOL.
Dosta je o tome rečeno na našem podforumu ZDRAVLJE.
Na sajtu JUGOHEMIJE a.d. http://www.jugohem.com/sr/content/view/14/44/ kažu da se rastvara vodom što me navodi na pomisao da može drvo upijati bajc nakon tretmana ŽIŽOLOM. Za lak NEZNAM.
A što nebi na malom uzorku probao nakon tretiranja, i sa lakom i sa bajcom ??
Ko hoće, nađe način, ko neće - nađe opravdanje
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Не мораш да се бакћеш са шприцом (то ћеш кад се појаве у већ готовом намештају). Само узми четку и мажи. јзненадићеш се како га дрво упија. Он није само отров, већ и импрегнација.
Битно је да ти је дрво већ припремљено, тј. фино избрушено, тако да више не планираш да га шмирглаш. Ионе рупице можеш да попуниш и избрусиш, јер у њима нема ништа. Ако и има положених јаја, она су дубоко.
Ако користиш нитро бајц, прво њега нанеси, а ако користиш водени, прво нанеси Жижол. Кад се сасвим осуши, налакирајпрву руку. Лак можеш лагано брусити између слојева, али немојшмирглати пре првог слоја, да не би удисао прашину натопљену жижолом. Нећеш имати проблема са лакирањем. Кад се осуши дрво није ни масно ни прашњаво. Сто ће ти бити безбедан јер ће Жижол бити затворен испод лака.
Да ли ради? Е па ради!!! Већ неколико година таманим црве са Жижолом и нису се опет појављивали (да куцнем у дрво). Прочитао сам негде да је препарат активан 3 године. Црве би вероватно потаманио и обичан разређивач, али су проблем јаја која остају у дрвету. Овако је дрво отровно (за црве) 3 године, тако да се неки преостали црв отрује пре него што направи излазну рупу (све рупе од црва су излазне).
У сваком случају, користи заштиту. јако су ти веће шансе да добијеш неку алергију, него да се заправо отрујеш, није на одмет да ставиш гумене рукавице и маску. Препоручујем ти и наочаре да ти не би прснуло у око, нарочито ако ћеш радити са шприцом. Као што је Јетта рекао, иглу гурни у рупицу и покри крпом. Немојрадити близу хране и воде, немојда држиш цигарету у руци док то радиш, пази на домаће животиње, комшије и не просипају природу.
Разлика између Жижола и Ветиола није само у прва 3 или 4 слова. Жижол је инпрегнација са мало (али довољно) отрова, док је Ветиол отров (у малојфлашици!!!) који би вероватно требао да се правилно разреди.
Last edited by Mladen on 11 Aug 2008 22:59, edited 1 time in total.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Hvala lepo. Sinoc sam mazao da bih izbegao da se deca muvaju oko toga jer jako stipa za nos i oci iako nema mirisa. Nesto sam fino prebrusio a nesto ne. Verovatno cu da brusim napolju. E ad ne znam koliko tog preparata ostaje na povrsini, tj. koliko cu ga brusenjem otkloniti.


Velja
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Пребруси кад ставиш први слојлака. јсто ти је, само што ћеш овако затворити Жижол у дрвету.
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

Mala napomena za Žižolin. On služi isključivo da tamani gamad a ne i da bude to preventive radi. Dakle ukoliko nema štetočina nema svrhe ga stavljati jer ispari posle par sati. Ovo mi je rekao tehnolog ali nažalost posle dasčanja celog krova kuće i mazanja istog sa Žižolinom. Ubi me taj jak miris.
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

kriviekser wrote:Mala napomena za Žižolin. On služi isključivo da tamani gamad a ne i da bude to preventive radi. Dakle ukoliko nema štetočina nema svrhe ga stavljati jer ispari posle par sati. Ovo mi je rekao tehnolog ali nažalost posle dasčanja celog krova kuće i mazanja istog sa Žižolinom. Ubi me taj jak miris.
Ја сам негде прочитао да остаје активан 3 године, како би испратио цео циклус бубе.
User avatar
Kimi
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 19 Jun 2009 14:23
Location: Niš

Post by Kimi »

da li je neko čuo za Žižocid?malopre sam ga gledao u farbari i piše da služi za primarnu zaštitu,to verovatno znači da je zapravo preventiva,a moj sipac izgleda pozvao ekipu pa delju stočić neprekidno pa ne znam da li bih sa tim preventivnim sredstvom mogao da ih potamanim?Žižol sam tražio ali nisam ga našao i možda je bolje da ga potražim po poljoprivrednim apotekama nego po farbarama..
jesu li žižak,sipac,potkornjak ista vrsta crva samo drugi naziv?
Last edited by Kimi on 22 Jul 2009 14:47, edited 1 time in total.
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Sva su ti ta sredstva na isti fazon samo drugi proizvodjac.Imas u radnjama neki Slovenacki uopste se neoseca.Sa zizolinom vodi racuna to je otrov.
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Препарати су исти, само други произвођач. И цена. Сви су отровни, а не само Жижолин. Неко је овде на форму већ писао да има неки словеначки у спреју, са сламчицом, тако да можеш да је гурнеш у рупу. После ту рупу зачепиш воском у боји намештаја. Ако се појави нека нова рупа, поновиш процес.
Жижак, сипац и поткорњак нису исте бубе. Вероватно су сродници, али нису исте бубе. Разлика је и у величини рупе.
User avatar
amladjo
Dodavač alata
Posts: 1
Joined: 10 Aug 2009 11:08

Post by amladjo »

Pozdrav svima na forumu i jedno pitanje:

Imam već postavljeni brodski pod (lakiran, malo je lak već propao) i postavljene kosine i plafon od brodskog poda (bondeksiran).

U kosinama se čuje pucketanje a u podu su se pojavile rupice sa humkicama piljevine i kanalići.

Prijatelj mi je imao sličan problem i rešio ga je ksilolinom.
Dao mi je to što mu je ostalo pa sam špricom ubrzgavao u rupice i čini mi se da sam taj deo poda uspeo sanirati.
Hteo bih da kompletan prostor premažem ali imam problem.
Ksilolin se više ne proizvodi pa mi preporučuju žižacid i žižol.
Mene zanima koliko su ta sredstva uspešna.

Ako imate neki bolji predlog rado bih ga čuo.

Unapred hvala.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14950
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Dzaba je da ga premazujes ako je lakirano. Sredstva protiv gamadi ne prolaze kroz lak.
Morao bi da skines lak, onda da premazes nekim sredstvom protiv gamadi, pa onda ponovo da lakiras.

Nisam siguran da li su zizol odnosno zizocid pogodni za takva "kompletna" mazanja, ili su namenjeni za sanaciju upravo onako kako si ti radio, to jest ubrizgavanjem u rupice.
Ono sto sigurno znam da je pogodno je Belles.
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

E, ovde bih i ja zeleo da se umesam.
Naime, svi ovi preparati sto pominjete - Ksilolin, Beles, Zizacid ... izgleda da vise ne postoje na trzistu. Trenutno se moze naci (to je bar moje iskustvo) Zizol i to u poljoprivrednim apotekama u pakovanjima od 0,9 l. On sluzi i kao otrov za tu gamad koja napada drvo i kao sredstvo za impregnaciju. Traje 3 godine, tako da "isprati" sve faze ove gamadi od jaja, poreko larve i leptira.

Detaljno sam procitao ovde sve sto je napisano na temu crvotocina, ziska ili sipca, ali nigde ne videh jednu tehniku, za koju mislim da je veoma efikasna. Naime - tacno je da treba prethodno obraditi do pred farbanje, sve sto se prska ili maze Zizolom (znaci doci do cistog drveta bez laka), ali niko nije pomenuo sledece:

Prethodno treba pripremiti najlon foliju, tolike velicine da moze da se taj komad drveta umota u nju i potpuno zatvori bez oduska (lepljivom trakom, lepkom ...) i naravno vec staviti na foliju pre prskanja, mazanja ili uspricavanja da bi se zadrzala sva kolicina Zizola koja otpadne od drveta, a onda kada se i to uradi sledi detaljno i potpuno zatvaranje i pakovanje, kao da ide brzom postom.

Tako umotano treba da stoji 2-3 dana, a kad otvorite iznenadicete se da ga onaj Zizol sto je pao dole po foliji - vise nema, a i drvo je relativno suvo. Znaci - sve je upilo.

Sledi vetrenje jos dan - dva, pa tek onda dalja obrada, ali sad bez brusenja, rendisanja ili secenja (to ste vec uradili pre tretmana Zizolom). Sada ide eventualno zatvaranje rupa, nanosenje firnajza, laka ili farbanje. Naravno i montaza jer je najbolje prethodno potpuno rastaviti tu drvenu napravu pre tretmana.

I jos jedna napomena - uspricavanje je mnogo tesko kod onih malih rupica koje ostavi zizak, ali je i te kako moguce i pozeljno kod vecih rupa koje ostavi sipac (crv), bez obzira sto je on u stvari vec izasao na tu rupu. Tako se ostvarjue i dubinska impregnacija.

Zaboravio sam, ali OBAVEZNO koristiti rukavice, naocare i masku, a i krpicu da ne prsne preparat po vama kod spricanja.

Edit:
Sve ovo je moje licno iskustvo i saznanje, jer sam uradio zastitu i impregnaciju stare stolarske stege, koju sam prethodno potpuno rastavio, ocistio obradio i verujte tako komplet je drzao u foliji vise od 3 dana posle prskanja i uspricavanja.
Koja je vajda od ovog - videcemo, ali za sada vec vise od mesec dana ne vidim nikakvih "aktivnosti" od strane gamadi, a bilo ih je pre tretmana.
Last edited by micha56 on 04 Sep 2016 22:53, edited 1 time in total.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
Post Reply