Prirodno ili laminirano drvo

Sve o obradi drveta
Post Reply
User avatar
drvodelja početnik
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 06 May 2015 14:45
Location: Prijedor, Republika Srpska,BiH

Prirodno ili laminirano drvo

Post by drvodelja početnik »

Pozdrav,
evo ja sam nov u ovome dijelu sa obradom drveta pa me interesuje par stvari ako može ko da mi rastumači.
Kod pravljenja namještaja od punog drveta da li se koristi obično sušeno puno drvo (mislim na prirodno da je samo usječeno, izrezano i osušeno) ili laminirano drvo?
Prvenstveno me zanima ako se namještaj radi od samo sušenog drveta bez nekih dodatnih obrada da li se ono vremenom puca, savija ili krivi? Pretpostavljam da dolazi do nekog izvijanja drveta u zavisnosti od veličine komada i da li može da se spriječiti?
I naravno sa kojim oblikom (laminiranim ili prirodnim) je bolje raditi?

Unaprijed hvala.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

drvodelja početnik wrote:Pretpostavljam da dolazi do nekog izvijanja drveta u zavisnosti od veličine komada i da li može da se spriječiti?
Drvo se lamelira da bi se smirilo tj. da nebi doslo do uvijanja, skupljanja itd.
Znaci lamelirane elemente ne prave fabrike da bi iskoristile sitan otpad, kako uglavnom vlada misljenje, vec "kompletnu" dasku isjeckaju pa se dobro namuce da je opet sastave da bude velika.

S obzirom da smo u eri kapitalizma, sumnjam da to rade da bi zaposlili siroke narodne mase i njima stvarali dohodak.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Procitaj pravila foruma, narocito pravilo 6.
Postupi po njemu.
Do tad tema je zakljucana.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Namestaj od "obicnog" drveta je pravljen vekovima, pravi se i danas.
Ali, rad sa njim zahteva poznavanje i postovanje nekih pravila, upravo zbog "rada" drveta.
Sa laminiranim drvetom se radi lakse, upravo zato sto je mirnije.
No... opet na nekim mestima drvo ima znacajne prednosti.

Generalno, sve sto je dugacko i relativno usko, radis od daske.
Sve sto je siroko, plocasto... radis od laminiranog.
User avatar
drvodelja početnik
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 06 May 2015 14:45
Location: Prijedor, Republika Srpska,BiH

Post by drvodelja početnik »

Sasa hvala!

mbole hvala i na upozorenju i na objašnjenju!

Sad je što bi rekli jasnije!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da malo pojasnim.
Daska koje je "neprekinuta" ima vecu cvrstocu i krutost kada je kidas ili savijas nego odgovarajuci lamelirani komad. Uzrok su neprekinuta vlakna, koja se ponasaju kao gomila "sajli".
Ostaju joj problemi sa radom, ali na malim sirinama oni nisu izrazeni (naravno pricamo o kvalitetnoj suvoj dasci, ne o tek razrezanom panju od koga je neki "majstor" resio da napravi krevet).

Kod ploca je obrnuto. Takve konstrukcije najcesce nemaju visoke zahteve kada je opterecenje u pitanju, ili imaju veliki poprecni presek (pa time kompenzuju manju cvrstocu i krutost samog materijala), a mnogo su mirnije ko sto je sasa napisao.

Sad na sve to dodas estetiku i naravno njeno visocanstvo cenu, pa sta se gde uklapa i koliko treba da se plati na mostu a kolko na cupriji.

Drugim recima, plocu za vrata ili stranicu garderobnog ormana je boje napraviti od lameliranog drveta, ali uzduznu dasku za krevet je bolje napraviti od drveta iz komada.

Ne postoji univerzalno resenje: ovo je najbolje. Sve je stvar konkretne primene. Inace, ona druga varijanta bi otisla u zaborav. A sasvim lepo se drze i drvo, i lamelirano drvo, i sper, i univer, i ...
User avatar
drvodelja početnik
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 06 May 2015 14:45
Location: Prijedor, Republika Srpska,BiH

Post by drvodelja početnik »

Hvala na pojašnjenu ali imam još koje pitanje.

Ovo mi je vrlo jasno što se tiče kako ne lamelirani i lamelirano drvo radi i funkcije primjene.

E sad me interesuju ove veličine tj. širine tako reći granice do kojih se koristiti jedno, a do kojih drugo? Da li je širinu 60,80,100 bolje od lmeliranog ili samo sušenog drveta? Naravno da tu pretpostavljam i cijena kako je mbole naveo ima jedan veliki faktor.

Imam neku ideju za mali stolić čija bi gornja ploča bila nekih 60/60/2 ili 3 cm nogice 6/6/40 ništa komplikovano ali želim sam da ga napravim.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Te dimenzije, kako god da okrenes moras da lepis.
Dobro, ne moras, ako nadjes negde talpu te sirine, od lepog starog i suvog drveta... samo bojim se da to nije bas najlakse pronaci.

AKo imas pristojne daske, odgovarajuce secene (radijalno), mozes i da ulepis 3-4 daske po ivicama i dobijes stocic koji ce trajati decenijama.
Nevolja je sto ovde nije lako naci ni suvu, a kamo li radijalno rezanu dasku.

Ko sto napisah: estetika, zahtevi, cena... nema bolje, samo na koju stranu ce da ode kompromis.
User avatar
drvodelja početnik
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 06 May 2015 14:45
Location: Prijedor, Republika Srpska,BiH

Post by drvodelja početnik »

Hvala na edukaciji i savjetovanju.
Mislim da će ovaj pokušaj da bude sa lameliranim drvom i to mislim bukvom.

Malo sam naporan i možda već ima slična tema na forumu ali u slučaju da se negdje nađe radijalno sječene super sušene daske jel ima neka posebna veze za ljepljenje ili se koristi normalno ljepilo za drvo sa par drvenih tiplova?
Last edited by drvodelja početnik on 07 May 2015 16:27, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Normalni lepak za drvo, bez ikakve potrebe za tiplovima. Kad god mozes, preskocis tiplove.

Kada znas sta hoces, dasku za sto mozes da napravi i od obicne suve daske, ako je pravilno iseces, i okrenes kako treba. U sustini dobijes radijalno postavljene godov, samo sto je daska stola sastavljna od letava one sirine koje je bila obradjena debljina daske-talpe od koje si poceo.
User avatar
drvodelja početnik
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 06 May 2015 14:45
Location: Prijedor, Republika Srpska,BiH

Post by drvodelja početnik »

Hvala BR!
Post Reply