Secenje tekstolita

Sve o obradi drveta
Post Reply
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Secenje tekstolita

Post by BR »

Ima li neko iskustva sa secenjem tekstolita. Treba da napravim nekoliko rezova na tabli debeloj 6mm, koju sam uzeo za sto za glodalicu, i nisam siguran sta je najbolje resenje. Opcije su


1. Freudov list sa 80 zubaca, na stonom cirkularu. Jedino sto me plasi je da je tekstolit pretvrd i da ce istupiti ili polomiti zube. Secenje tekstolita mi j jedna od prvih stvari, a nemam vremena da ostrim platnu.

2. Glodalo recimo 6mm, u nekoliko prolaza, sa povecanjem debljine. Prednost je sto mogu da spustim brzinu i da smanjim sansu da se glodalo odmah istupi. A i imam neka Boshova glodala do kojih mi nije preterano stalo.

3. Kupovina neke platne za cirkular manjeg precnika, koja bi posluzila samo za secenje tekstolita.

Nesto sam najskloniji verziji 2, ali da vidim da li neko ima iskustva.
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

testera za aluminijum sece ga veoma dobro ja sam sa njom sekao i brusilica tanka platna!
smirglaj nikad dosta
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

ubodna pila sa listom za metal/aluminij
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nemam ubodnu testeru. pa j zato nisam ni pomenuo kao jedno od resenja.

Izglda da cu morati da uzmem platnu za aluminium. Recimo 297 CMT
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

možda najjeftinije sa malom brusilicom i pločom za inox (nisam probao, al mislim da bi to moglo)
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nevolja je sto to mora da bude precizno iseceno (ploca za glodalicu), a brusilicca ne spada u bas precizne alatke.

Nisam radio sa tekstolitom, tako da ne znam kakav je prema nozevima.
Radio sam sa staklolitom, i on je cist uzas. HM plocice otupi jako brzo, HSS noz otupi u sekundi.
Opet, koliko se secam u tekstolitu predivo ne bi trebalo da je stakleno, vec neko pamucnio platno ili nesto tome slicno, pa bi trebalo da je dosta neznije prema nozevima.

No bojim se da kod cirkulara problem moze da bude krzanje.

Mozda da prvo prodjes relativno plitak rez glodalom, proseces brusilicom, i opet pocistis glodalom?
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Koliko ja kapiram ovaj materijal se lepi na neku drugu podlogu. Po meni tablu treba raskrojiti na predimenzionirane delove, zalepiti pa onda obici glodalom za finu ivicu.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ne lepi se. Montira se srafovima, a sece se da bi mogla da se postavi miter sina. Tu ce svakako biti obradjen glodalicom.

Kada bi se lepio, sto bi se iskrivio kad tad, ovako c imati elemente koji sluze za dovodjenje u perfektno ravno stanje.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Jel podloga sper ili nesto drugo?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sper
User avatar
bule
Samostalni majstor
Posts: 174
Joined: 17 Dec 2013 22:04
Location: Novi Beograd

Post by bule »

Slobodno radi sa cirkularom. Svojevremeno sam sarađivao sa ROTOR -om iz Zemuna oni su tekstolit sekli sa stolnim cirkularom i to u svim debljinama i veličinama. Rez ostaje jako korektan i ne opterećuje preterano mašinu. U to vreme je Rotor bila društvena firma tako da ne verujem da su oni nešto puno vodili računa o oštrenju alata - lista testere a ipak je rez bio i više nego korektan. To znam iz iskustva jer sam se od njih žicao za neke ploče od tekstolita doduše za neke druge namene a oni su uzimali tekstolit u tablama maltene veličine iverala.
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Seci cirkularom, nije bas toliko tvrd da ce ti izlomiti zube ali se potrudi da imas dobro odvodjenje / usisavanje strugotine jer strasno smrdi a stvara finu prasinu kod rezanja koja bas nesto i nije zdrava.
Post Reply