glodalo - reinženjering

Sve o obradi drveta
Post Reply
User avatar
skoky
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 06 Jan 2015 23:02
Location: Zagreb

glodalo - reinženjering

Post by skoky »

ispričavam se ako sam pogriješio kategoriju, pa ukoliko je to slučaj molim moderatora da premjesti na pravu lokaciju..

nabavio sam set glodala za izradu kuhinjskih vrata profil-kontraprofil za ručnu glodalicu preko američkog ebaya:
http://www.ebay.com/itm/Rail-and-Stile- ... 566a6f5dc6

ispostavilo se da su glodala upitne kvalitete jer kad sam radio treća vrata glodalom za kontraprofil tanka osovina od 1/4" se jednostavno savinula u bezpovrat. zaključio sam da je pametnije poboljšati ovo glodalo jer služi svrsi za moje potrebe nego ići nabavljati novo. strojnom obradom je napravljena nova osovina ovaj put od 8mm budući da glodalica ima i takav prihvat..

slika stare osovine i nove s glodalom:
http://prntscr.com/6rz3hn


e sad, možda mnogi od vas i znaju za ovu tehniku spašavanja glodala no međutim, odlučio sam ipak to staviti na forum pa možda dobro dođe nekome tko se našao u situaciji u kakvoj sam bio i sam.

hvala i pozdrav
User avatar
connan
Majstor
Posts: 346
Joined: 06 Aug 2009 19:04
Location: Vršac

Post by connan »

Skoky pozdrav.Nisam siguran da ce i osovina od 8mm biti dovoljna za takvu vrstu glodala.Ja sa isto kupio takvo glodalo ali sa prihvatom od 12mm,moj frezer ima tu mogucnost.Dosta je to veliko glodalo za tako malu osvinu,ipak je licna sigurnost na 1.mestu.
"..Prodaj sve osim blanje i kreni,drugom stranom Jablane kreni.."
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Apsolutno sam siguran da je Conan u pravu. Popravkom nisi dobio nista, i dalje imas opasno glodalo. No, pored glodala imas i drugi problem, a to je tehnika koju koristis, a koja je na pocetku dovela do toga da se stablo na glodalu iskrivi, i koja samo moze da napravi dodatne probleme sa novom osovinom.

Postoji samo jedan razlog za krivljenje osovine, a to je da si glodalo podesio da skida previse materijala u jednom prolazu, sto je i sa glodalom sa najdebljim stablom jako opasno. Ni jedno glodalo ne bi trebalo da skida vise od nekoliko milimetara u jednom prolazu, posto glavna opasnost nije u tankom stablu, vec u prevelikim silama na plocicama, pa imas sve sanse da se plocica otkine i odleti. Sa novom debljom osovinom ta opasnost je samo veca, posto ces i dalje nastaviti da glodalo koristis isto glodalo, a ko zna sta je sledeci slabiji element.

Povecanje precnika stabla glodala nije resenje i zbog toga sto je to deo koji je jako kratko opterecen, on ionako ide vecim delom duzine u prihvat na glodalici. Ti jos uvek imas telo debljine 6.35 iznad prihvata, p-a samim tim i glodalo nije uopste ojacano.

Savet ti je da to glodalo posaljes tamo gde mu je mesto, u kantu za djubre, i da nabavis odgovarajuce glodalo za ono sto hoces da radis. I jos bitnije, da prilagodis svoju tehniku opremi koju imas, posto je nacin na koji koristis glodalo jako opasan. Umesto skidanja kompletnog profila u jednom prolazu, podesavaj vodjicu za postepeno skidanje, i skidaj materijal u vise prolaza, na ovom glodalu iz 3-4 prolaza. Tada ces i sam biti bezbedniji, a i glodalo ce imati sanse da prezivi, i odradi posao.

I batali Yonico, njihova glodala su djubre.
User avatar
skoky
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 06 Jan 2015 23:02
Location: Zagreb

Post by skoky »

možda se na slici ne vidi dobro, ali tijelo glodala je 8mm, ali je osovina skinuta na 1/4" iliti 6,35, prema tome ipak smatram da je glodalo ojačano.
ono što si u pravu jest da bi tehnika mogla biti bolja, ali o tom potom..

nadalje, meni kao početniku koji radi stvari isključivo za sebe je previše novaca dati za freud ili festool ili slično glodalo koje košta 150-200€. možda bi se isplatilo da radim uslužno, ali ovako, borit ću se i dalje sa low end glodalima..
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Da ne preterujemo, nema price o 150-200 eura. Glodalo za to sto tebi treba kosta kod CMT-a 90 eura, i to u Srbiji, koja nije najjeftinija, sve sa PDV-om. I sa telom od 12mm. Kada to uporedis sa cenom koju si platio za svoj set, koja je od 60 eura navise, i na to dodas vreme koje i ulozio na prepravke, kao i sansu da se povredis kada ti se glodalo iskrivilo, nesto nisam siguran da se usteda od 30 eura isplati. Pri tome je vek jeftinog glodala, a bas su za primer na testiranju uzeli Yonico, nekoliko puta manji od kvalitetnog glodala. Vec samo ta sitnica vrati sav novac koji je dat na pocetku.

Skoo sam trazio specificno glodalo, kod Sase i Olge, tj navodno poreklom iz Rusije, bez ikakve garancije kvaliteta, je kostalo 20 eura, CMT kod Filosa, tj ovlascenog distributera 25 eura. Da li sam u trenutku pomislio da ustedim 5 eura? Apsolutno ne. Mislim da sam vise ustedeo zato sto sam sada dao tih 5 eura vise.
User avatar
skoky
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 06 Jan 2015 23:02
Location: Zagreb

Post by skoky »

u 12mm možda da, ali nađi mi takvo glodalo u 8mm pa mi reci koliko košta, budući da nemam glodalicu s prihvatom od 12
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

skoky - ako nakon prepravke glodalo radi posao , super. Samo i ja bih ti kao i ostali savjetovao da ubuduće prolaziš na par puta , ne odmah skidati cijeli profil jer je to preveliko opterećenje za takvo glodalo.
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

skoky wrote:u 12mm možda da, ali nađi mi takvo glodalo u 8mm pa mi reci koliko košta, budući da nemam glodalicu s prihvatom od 12
Filos Cacak, 106.2 Eur sa PDV-om kataloski broj 991.001.11

Imas i manju varijantu kat br 991.012.11 koja je 90.06 Eur.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

To zuto na slici je glodalo marke ЗУБР. Prosto stampaju ime proizvodjaca po porudzbini.bolje odmah baciti. Desava se da gornje glodalo tokom rada izleti.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

skoky wrote:možda se na slici ne vidi dobro, ali tijelo glodala je 8mm, ali je osovina skinuta na 1/4" iliti 6,35, prema tome ipak smatram da je glodalo ojačano.
ono što si u pravu jest da bi tehnika mogla biti bolja, ali o tom potom..

nadalje, meni kao početniku koji radi stvari isključivo za sebe je previše novaca dati za freud ili festool ili slično glodalo koje košta 150-200€. možda bi se isplatilo da radim uslužno, ali ovako, borit ću se i dalje sa low end glodalima..
Mozes ti koristiti ta glodala, ali gledaj da ih koristis na bezbjedniji nacin. Prije svega bezbjedniji za tebe!
Kad koristis ovakvo veliko glodalo stavi glodalicu u sto i napravi granicnik uz koji ces da guras komad koji obradjujes.
Naravno moras raditi u vise prolaza, ali i obrati paznju kod stelovanja zadnjeg prolaza da nastelujes tako da goras uz granicnik a ne da preko lagera guras.
U suprotnom preko lagera opterecujes osovinu koja je za tu velicinu glodala dosta slaba.
Post Reply