Obrada bocnih strana dasaka glodalicom

Sve o obradi drveta
Post Reply
User avatar
Lizard
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 17 Dec 2013 00:34
Location: Nis

Obrada bocnih strana dasaka glodalicom

Post by Lizard »

Pozdrav ,
Da kazem prvo da nisam stolar i da sam masine kupio prvenstveno zbog izrade kosnica za svoje potrebe.
Izmedju ostalog imam cirkular Metabo koji sam predtavio u temi
viewtopic.php?id=5337&p=1
i generalno sam zadovoljan.Stavio sam dobar list i uz malo dorade sece sasvim solidno.Ko poznaje cirkular zna da su mu namena grubi gradjevinski radovi te je svako precizno stelovanje na alatu nemoguce.
Konkretno me muci ugao bocnih stranica kod secenja.Nikad nije idealno 90 stepeni.Kad treb a da se nasteluje onda je to prava muka jer se stelovanej ne vrsi okretanjem poluge vec morate da otegnete srafove koji drze ce motor koji btw vuce u jednu stranu svojom tezinom kad se otegne pa mora da se drzi lepo pod 90 stepeni da se zategne a to je vrlo tesko jednom rukom i nikad ne bude tacno prav ugao.

Moje pitanje je da li je moguce to naknadno uraditi na glodalici da bude tacno prav ugao i da se zadrzi prava linija reza.Pokusao sam sa ravnim glodalom od 3 cm i bude prav ugao , jel , ali izkrivim malo rez ako ne pazim.Malopre sam kupio kopirno glodalo od 3 cm ali ne znam kako da stegnem parce za parce jer ne mogu da koristim stege i opet zeznem liniju reza.Bilo bi super da moze na glodalici koju sam da kazem usrafio u sto jer bi se resio muke oko stelovanja cirkulara.

Da kazem da mi je bitno da bude prav ugao jer ponekad paralelno spajam po tri letve od 10 cm da dobijem zid glavnog dela kosnice a to ne sme da bude krivo.
Da kazem da je debljina dasaka sa kojom radim skoro uvek 22 mm


Svim pravim stolarima a i onima koji se trude da urade ponesto kao ja cestitam novu 2015 zelim da budete bezbedni u radu i dobro zdravlje pre svega i mnogo srece !!!


Ako ovakva tema ili tema u kojoj mogu da nadjem odgovor na moje pitanje postoji molim vas stavite mi link i obrisite ovu.
Last edited by Lizard on 02 Jan 2015 21:47, edited 1 time in total.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Glodalica ugrađena ispod stola i odgovarajuća vodilice (FIRUNG) pod pravim kutom će riješiti problem
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Imas dve varijante, kod obe glodalica u stolu:
1. kopir glodalo, ali ono koje ima lezaj do glodalice. Ravna daska kao sablon, na nju stavis tvoju dasku koju obradjujes, i onda mozes da stegnes. Ne mora stega mada postoje stege koje tako rade samo ih je malo teze pronaci ovde.
Stavis iza obradka dve kockice priblizne debljine koliko je tvoja daska, letvica ili flah preko kockice i obradka, i u sredinu sraf kojim pritegnes za sablon

2. treba ti firnung koji radi kao abrihter. Daklem moras da imas dve odvojene ploce, jednu ispred i jedu iza glodala. ona koja je iza glodala mora da bude deblja za onoliko koliko skida glodalo (bukvalno ko da si abrihter okrenuo na bok). Poto je kod tebe to sto treba da skidas malo, samo koliko je kosina, dovoljno je ispod zadnje ploce staviti gore i dole po par slojeva lakirerske trake. Cini mi se da taj sistem ima negde na forumu ili na osnovnoj stranici, mislim da je metabo pisao o tome.

Treca varijanta je glodalica sa vodicom van stola. Napravis vodjicu od bilo kakve ravne letve i komada lesonita, stegnes je preko obradka i bilo kopir glodalom, bilo glodalicom uz letvu, proteras.

I na kraju (ali ne kao poslednji izbor). Cesto mnogo brze nego sve gore pomenuto, uz malo ucenja:
http://www.feinewerkzeuge.de/rauh.htm
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Lipzard ne mogu da vidim koji je tip ovog cirkulara koji imaš pa ne mogu da vidim za koliki prečnik lista testere je predvišen.
Isto tako bilo bi zgodno da nam navedeš i koliki je prečnik onih paknova koji stežu list testere i kolika ti je testera sada na njemu i normalno kakav ti je firung kojim određuješ širinu daske koju sečeš za kasnije uzdužno spajanje...
Ovo što ti je mbole linkovao je gotovo normalan sled događaja jer posle sečenja a pre lepljenja potrebno je da bridf daske "vidi" i abrihter kako bi zagladio površinu i kako bi lepak bolje držao. Tu u bridu možeš da napraviš muško ženski nut ili žensko-ženski pa da ubaciš lesonit ili tanju letvicu. Kada pravim košnice ja tako spajam stranice košnice.
Sve u svemu mnogo pitanja
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
Lizard
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 17 Dec 2013 00:34
Location: Nis

Post by Lizard »

Hvala svima ,

Cirkular je Metabo TKHS 315 C sirina lista je nesto preko 2 mm

Inace resenje broj 2 od resenja koja je mbole predlozio mi najvise odgovara.

sto se resenja broj jedan tice imam kopir glodalo ali mu je lager odozgo a i ne znam kako da stegnem.
treca i cetvrta varijanta ne odgovaraju jer sam vec usrafio glodalicu u sto

sto se resenja broj dva tice , cini mi se da je tu najvazina ploca na koju nailazi daska koja se obradjuje posle glodala.Stavio sam kopir glodalo i lager koristim da izranjam godalo sa tom plocom.Izvinjam se sto mi je sto malo neugledan , kupio sam materijal po garazi kad sam pravio sve to sto je gore , bice bolja glodalica a i sto uskoro.

Image

nastelovao grubo , proso par dasaka i vec je bolje

Image


Sta mislite o ovom resenju za izradu kosnica

https://www.youtube.com/watch?v=xbJszKqyfBA

Trebace mi bolja glodalica sa 12 mm prihvatom ali bice uskoro
Last edited by Lizard on 03 Jan 2015 21:58, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Za ovo resenje pod 2 ti nije neophodno kopir glodalo, moze i obicno ravno. Naravno moze i sa ovim, al njega bolje cuvaj za nesto gde je neophodno.

za broj 1 mora ili lezaj dole, il da jednostavno zasrafis sablon za dasku koju obradjujes, ili dvostruko lepljiva ili tako nesto. Nemam nikakvu ideju kako bi to moglo drugacije da se uhvati a da valja.

Ovo glodalo sa klipa je odlicno, samo mu cena nije nezna.
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Ovako si dobio abrihter ali bočno postavljen. Pitanje koliko će izdržati ovo glodalo...Izlazna pločća treba da bude blago ispred u odnosu na ulaznu ploču...kao kod abrihtera.
Pozz
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
Lizard
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 17 Dec 2013 00:34
Location: Nis

Post by Lizard »

mbole wrote:Za ovo resenje pod 2 ti nije neophodno kopir glodalo, moze i obicno ravno. Naravno moze i sa ovim, al njega bolje cuvaj za nesto gde je neophodno.

za broj 1 mora ili lezaj dole, il da jednostavno zasrafis sablon za dasku koju obradjujes, ili dvostruko lepljiva ili tako nesto. Nemam nikakvu ideju kako bi to moglo drugacije da se uhvati a da valja.

Ovo glodalo sa klipa je odlicno, samo mu cena nije nezna.
Znam da mi nije neophodno kopir glodalo,lezaj koji se okrece koristim za ravnjanje sa plocom dva na stolu za glodalicu.Nije skupo , womaxovo , 600 din tako da moze da se trosi.
Ne mora broj jedan ,ovo je savrseno resenje , abrihter na boku.Sa prvim resenjem bi bilo sporije , te lepi ili srafi daske pa rupice na daskama od srafova.
Ovde je vazno da ploce na stolu glodalice budu lepo namestene.Dobija se jako dobra obrada,barem meni i mojim kosnicama koje nisu mnogo zahtevne.

Glodalo koje sam linkovao prodaje covek na oglasima , kaze da je vrhunsko, jeste skupo ali sigurno vredi para
Last edited by Lizard on 03 Jan 2015 21:59, edited 1 time in total.
User avatar
oknarb
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 02 Aug 2014 20:07
Location: Ljig

Post by oknarb »

saša wrote:Tu u bridu možeš da napraviš muško ženski nut .
Sve u svemu mnogo pitanja
Kada pravim muško ženski nut na kraju daske kada izlazim sa glodala ujede mi dasku tako da kad ih sastavim na kraju ne prilazi jedna drugoj dok na sredini je dobro.kako to da rešim?
User avatar
Drvorad
Šegrt
Posts: 49
Joined: 17 Nov 2013 20:55
Location: Arandjelovac

Post by Drvorad »

Vjerovatno izlazna ploča nije uravnata. Daska kada pređe preko glodala mora novonastalom površinom da leži na izlaznoj ploči. Isto kao i kod abrihtera. Uslov je i da ulazna i izlazna ploča budu paralelne. Podešavanje zavisi od konstrukcije ovih ploča. Ako su fiksne tj ako izlazna ne može da se podešava nezavisno od ulazne onda bar jedan dio čela daske treba da ostane netaknut kako bi vodio dasku uz firung.
Post Reply