obrada mahagonija

Sve o obradi drveta
Post Reply
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

obrada mahagonija

Post by radenko »

Ima li ko iskustva sa obradom mahagoni drveta pre par dana sam preradjivao staru lamperiju od mahagonija i stirija alat odnosno HSS se mnogo brzo tupi odnosno mahagoni ga unistava sa ostrim hronerom za obaranje runda nisam mogao da uradim vise od 50 m sa jednim ostrenjem a hrasta sam radio i do 1500m ?
smirglaj nikad dosta
User avatar
Toma
Precizni šegrt
Posts: 67
Joined: 08 Dec 2013 20:26
Location: Split

Post by Toma »

mozes li bit više precizan?Koje tocno mahagani drvo jer pod to ime spada jako puno vrsta
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

neznam tacno koji je mahagoni ali ta lamperija je uvezena 80 ti godina proslog veka za vreme bivse SFRJ i pitam ima li ko kakvog iskustva u obradi jer do sada sam samo sitno nesto radio i tako neznam kako se alati ponasaju u obradi???
smirglaj nikad dosta
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

sta se dogadja zar niko nije obradjivao mahagoni da cujem iskustva oko obradei tupljenja alata???
smirglaj nikad dosta
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

jednom davno sam strugao neke lutke od mahagonija isto se napatio tupio alat jako bukvalno za svaku lutku sam morao nanovo oštriri noževe
onda jednom imao kontakt sa mahagonijem i nikad više
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

hvala pero: :prsgore:
smirglaj nikad dosta
User avatar
Toma
Precizni šegrt
Posts: 67
Joined: 08 Dec 2013 20:26
Location: Split

Post by Toma »

Ja ga koristim za gitare i ne vidim da mi tupi ista brže alat od recimo javora.Ali za gitare su male količina drva a ti pričaš o kilometrima.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Pozdrav radenko, Moj deda je polovinu svog zivota verovatno proveo obradujuci mahagoni, a i ja sam isto par stvari radio, sto se tice alata nema tu neke matematike, ako imas mahagoni tzv pescani ili ti sa peskom on unistava svaki alat pa ti ne ostaje nista drugo sem ostrenja, a sto se tice secenja ja mahagoni secem sa testerom bez vidije, em ga brze sece em se testera manje istupi (nije ni meni jasno kako manje al tako je :D )
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
Post Reply