Uravnanje stola od neobradjenih dasaka

Sve o obradi drveta
User avatar
milanbetter
Majstor početnik
Posts: 112
Joined: 06 May 2013 11:08
Location: Niš, Srbija

Uravnanje stola od neobradjenih dasaka

Post by milanbetter »

Pozzz stolarskoj eliti :cool:,

Imam sto (moj stolarski sto) koji sam napravio od neobradjenih dasaka (nisu prosle ni abrihter i driht) samo je nakraju rucno osmirglan.
Kako radnu plocu cine tri daske 180x25x3 cm radna ploca nije ravna. To mi nije bio problem dok sam radio grube stvari od neobradjenog drveta (kucu za psa, kucu za golubove i sl...). Medjutim sada kada radim sklapanje elemenata od univera to mi je problem.

Znam da je najbolje da ili napravim novi sto, ili skinem daske i odnesem profi stolaru na obradu. Ali posto sam emotivno vezan za ovaj sto (licno ja ga napravio), interesuje me da li imate neki savet kako sto bolje da uravnam tu povrsinu bez rasklapanja stola. Na slici je grubi sematski prikaz stola. Naravno daske ne odstupaju koliko je prikazano na semi, vec oko 5-8mm jedna od druge.

Sta mislite o tracnoj brusilici. Ako da onda bih je pazario.
Neki drugi predlog?

Hvala unapred

Image
Last edited by milanbetter on 16 Sep 2014 16:36, edited 1 time in total.
User avatar
Toma
Precizni šegrt
Posts: 67
Joined: 08 Dec 2013 20:26
Location: Split

Post by Toma »

User avatar
milanbetter
Majstor početnik
Posts: 112
Joined: 06 May 2013 11:08
Location: Niš, Srbija

Post by milanbetter »

Rucna blanja - to je rucno rende?
User avatar
Toma
Precizni šegrt
Posts: 67
Joined: 08 Dec 2013 20:26
Location: Split

Post by Toma »

da
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ako u buducnosti ne planias da koristis rucni alat, misam siguran koliko ti je isplativa investicija vremena u ravnanje stla sa njim. Da bi poravnjao st onoliko koliko je to potrebno za rad sa univerm moraces pored kupovine alata i da ulozis poprilicno vremna u ucenje rada sa njim. Ma koliko izgledalo prosto, osim ako ne kupis prilicno skupo rende, moraces prvo da naucis kako da ga sredis, poravnjas, nastelujes, naostris i podesis, pre nego sto ono sto radis bude imalo smisla. Za jedan sto to se ne isplati. No definitivno ce ti promeniti nacin razmisljanja o drvetu i stolariji.

Faithful rende sa gornje slike je za izbegavanje, od njega neces uspeti da napravis nesto up[otrebljivo ako si pocetnik, ali na forumu imas prilicno price o tome. Za pocetak, mnogo pametnija invsticija je drveno rende, ili neko star barem 50-60 godina, koje je mnogo bolja kupovina od ovih made in China jeftinih blanja.

Za ravnanje stola procedura je relativno prosta. Prvo poprecno na sto, posto je tako najmanji otpor, zatim dijagonalno, da bi izravnao krajev, i na kraju finisiranje uzduz. Pored rendeta trebace ti i dva aluminijumska profila duzine barem metar, za kontrolu ravnoce i upredenosti povrsine. Svaku fazu treba raditi sa drugim rendetom, ili barem drugacije nastelovanim rendetom. I to je otprilike to, ali te ceka prilicno dugacak proces pre nego sto postgnes to sto hoces.
Last edited by BR on 16 Sep 2014 18:42, edited 1 time in total.
User avatar
rsinisa
Majstor
Posts: 296
Joined: 22 Sep 2010 07:11
Location: Smederevo

Post by rsinisa »

Pogledaj i ovaj video
https://www.youtube.com/watch?v=qtkBZHLJyD0

Pozdrav.
Sinisha
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Кад размислиш да су ти сада даске дебеле 3 цм и кад их још одељеш колико ће ти остати? А дужина 180 цм ?
Купи лепо нове фосне однеси код неког да их поравна и комплетирајсто на ком ћеш моћи лепо да радиш и слободно настави са сентименталним осећањима - биће ту и ноге и сукњица ;-О
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
milanbetter
Majstor početnik
Posts: 112
Joined: 06 May 2013 11:08
Location: Niš, Srbija

Post by milanbetter »

BR wrote:Ako u buducnosti ne planias da koristis rucni alat, misam siguran koliko ti je isplativa investicija vremena u ravnanje stla sa njim. Da bi poravnjao st onoliko koliko je to potrebno za rad sa univerm moraces pored kupovine alata i da ulozis poprilicno vremna u ucenje rada sa njim. Ma koliko izgledalo prosto, osim ako ne kupis prilicno skupo rende, moraces prvo da naucis kako da ga sredis, poravnjas, nastelujes, naostris i podesis, pre nego sto ono sto radis bude imalo smisla. Za jedan sto to se ne isplati. No definitivno ce ti promeniti nacin razmisljanja o drvetu i stolariji.

Faithful rende sa gornje slike je za izbegavanje, od njega neces uspeti da napravis nesto up[otrebljivo ako si pocetnik, ali na forumu imas prilicno price o tome. Za pocetak, mnogo pametnija invsticija je drveno rende, ili neko star barem 50-60 godina, koje je mnogo bolja kupovina od ovih made in China jeftinih blanja.

Za ravnanje stola procedura je relativno prosta. Prvo poprecno na sto, posto je tako najmanji otpor, zatim dijagonalno, da bi izravnao krajev, i na kraju finisiranje uzduz. Pored rendeta trebace ti i dva aluminijumska profila duzine barem metar, za kontrolu ravnoce i upredenosti povrsine. Svaku fazu treba raditi sa drugim rendetom, ili barem drugacije nastelovanim rendetom. I to je otprilike to, ali te ceka prilicno dugacak proces pre nego sto postgnes to sto hoces.
Kvalitetan i detaljan savet i uputstvo. Hvala

Samo gde da nabavim ove aluminijumske profile?
User avatar
milanbetter
Majstor početnik
Posts: 112
Joined: 06 May 2013 11:08
Location: Niš, Srbija

Post by milanbetter »

феникс wrote:Кад размислиш да су ти сада даске дебеле 3 цм и кад их још одељеш колико ће ти остати? А дужина 180 цм ?
Купи лепо нове фосне однеси код неког да их поравна и комплетирајсто на ком ћеш моћи лепо да радиш и слободно настави са сентименталним осећањима - биће ту и ноге и сукњица ;-О
Jeste, ali nisu samo daske u pitanju. I fosne od kojih je nosac okvira napravljen nisu obradjene i nisu prave 100%. Tako da mi neko cak i odradi daske, one kada legnu na neravni osnov nece biti u vinkli. Nisu to ne znam koja odstupanja, ali nije ravno. Zapravo nisam ni planirao da bude ravno u startu. Iskreno nisam ni ocekivao da cu ovoliko da zavolim DRVODELJSTVO. Kupio sam u medjuvremenu dosta hobi stvarcica itd, itd...

No ja bi sada da to resim ipak pomocu alternativnih metoda, a da za sledecu godinu napravim sto od pocetka novi, a ovaj da ide za spremanje zimnice.

Uzgred tek mi je ovih dana jasno zašto su mbole i ostali pro forumasi, od pocetka bili rezervisani sa hobi alatom. Pocinjem da zelim DeWalt, Makitu i sl.

Hvala i veliki pozzz:D
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Aluminijumske profile narucis kod rajana.

www.rajan.rs

Uzmes kutije 40x40x2, na jednoj jednu stranu obojis u crno, i tu koristis blize sebi, i to je to. Mozes da prodjes i sa manjim kutijama, ali usteda nije neka, a sto su profili manji, lakse se krive.
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

Treba ti šadrman ili jack plane
ako misliš na ručni starinski način raditi.
Image
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sve i da napravis potpuno novu plocu, kako god da je lepo oblanjas i fino zalepis, i dalje ces morati da je poravnas, ako hoces da bude zaista ravno.

No pre nego sto dodjemo do nove ploce, BR je u pravu. Ako nemas nameru da se ozbiljano zanimas rucnim alatom, ravnanje blanjom ti ne bih preporucio.
Treba proterati lepu kolicinu suske kroz blanju da bi se za sve to stekao osecaj (ja ga jos nemam), sve i da u startu imas par vrhunskih blanja na kojima bas nista ne moras da sredjujes.
Ja sam svojih par komada blanja uspeo da sredim priblizno kako treba tek iz treceg puta. A opste sam poznata picajzla, koja sve zivo prvo studira sa svih mogucih strana, "proba na misevima", pa tek onda prelazi na pravu stvar.

No da se vratimo na to kako da resis svoj problem :)
Moj predlog je ovo sto je rsinisa postavio, to jest ravnanje rucnom glodalicom, uz par dodataka. Nije obavezno da imas ovako dobro glodalo kao Mark, moze to i sa mnogo manjim, samo ce duze trajati.

Najpre dovedi sto sto je moguce vise u horizontalu. Potkajluj nogare, ubaci neke umetke izmedju nogara i stola (i naravno tu ih kad odredis koliki trebaju trajno pricvrsti). Uzajmi negde ako nemas onu lasersku libelu. Ne treba ti nista strasno precizno, cilj ti je da plocu dovedes u priblizno horizontalan polozaj, to jest da ne bude bas za par santimetara jedan ugao nizi od drugog.

Kad si to uradio, postavi takodje uz pomoc laserske libele jednu letvu, a drugu onda postavljaj prema njoj ko na klipu.

Ako tako dovedes sto u ravan, mozes sutra jednostavno da zalepis novu plocu preko postojece. Dobices masivniji, tezi sto (sto je uvek prednost). Kad se jednom ponovo istrosi, izbrazda, opet istom metodom zgulis ono sto je neravno. Pa opet, pa opet. Pa kad ploca ponovo postane tanka, opet zalepis novu preko nje.
User avatar
milanbetter
Majstor početnik
Posts: 112
Joined: 06 May 2013 11:08
Location: Niš, Srbija

Post by milanbetter »

Hvala svima na kvalitetnim sugestijama.

@mbole - :). detaljno objasnjeno kao i uvek :). Nemam glodalicu, a i nikakvog iskustva u radu sa njom. Planiram da uzmem, ali bih više izbegao woby, enhaill varijante i sl., tako da cu jos sacekati da kupim, kvalitetnu glodalicu. (inače to su mi vaši raniji saveti, ali dok sam stasao da shvatim)

Probacu sa rendem, ali zašto niko nije spomenuo električno rende već isključivo ručno? Da li postoji neki razlog ili je to slucajno.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Elektricno rende je prilicno gruba sprava, uglavnom namenjena za brzo skidanje vece kolicine materijala.
Ok je kad treba da poravnas ili ocistis od "dlaka" neku gredu ili tome slicnu stvar.
Za veliku povrsinu, barem meni, nije se bas pokazalo.

A tebi treba bas ravna povrsina. To da li je lepo glatka nije primarno (mada nece da skodi).
User avatar
milanbetter
Majstor početnik
Posts: 112
Joined: 06 May 2013 11:08
Location: Niš, Srbija

Post by milanbetter »

Ok. Razumeo sam.
Zahvaljujem se svima.

Uzecu jedno rucno rende (PRC) i krenucu u rad za viked. Obavesticu vas o rezultatima.
Uzgred, da li je moguce da tracna brusilica skida ovaku vecu kolicinu materijala (5-7mm)

Pozzz
Post Reply