Sušenje i parenje oraha

Sve o obradi drveta
Post Reply
User avatar
MR47
Precizni šegrt
Posts: 51
Joined: 06 Dec 2013 23:26
Location: Koprivnica

Sušenje i parenje oraha

Post by MR47 »

Pozdrav,prije godinu dana srušen je trupac oraha i iz nekih razloga ostao je tako u trupcu do prije par dana.Znači prije nekih tjedan dana sam ga izrezao u daske radijalnim rezom na debljinu 55 mm i duljine 170 cm.Tako stoji poslagan iza kuće u hladovini.Ovaj vikend sam uspio naći jednog čovjeka koji bi mi to uslužno mogao pariti i sušiti,ali veli da je orah predugo stajao u trupcu i da je već predugo u daskama te da para neće moći napraviti dobar posao.Ako ga pari onda bi se moglo dogoditi da dobi fleke,to su barem njegove riječi.Ja malo znam o parenju oraha,o sušenju već nešto više.Te daske bih koristio za stol dimenzija 160 sa 80 ili 90.Nije sad tolko bitno.
Ako neko zna više nek veli što mi je činiti,dal da riskiram sa parenjem ili da samo osušim?Bojim se da mi se kod obrade ne baca previše.
User avatar
mr Holz
Precizni šegrt
Posts: 60
Joined: 05 Jul 2014 10:10
Location: Skopje , Makedonija

Post by mr Holz »

pozdrav
po meni jos bolje sto je materijal ostao trupac duze vreme , neka ga u senku , pokrij i cekaj.....
oko obrade uzivaces , nemoj pariti
ja sam dobio ovih dana jednu dasku 5 *190 cm ,
orah secen pre 4 i po godina
probao nesto , milina raditi
User avatar
MR47
Precizni šegrt
Posts: 51
Joined: 06 Dec 2013 23:26
Location: Koprivnica

Post by MR47 »

Moram ga dati u sušaru, jer moram do sljedeće jeseni završiti stol za kuhinju.Neznam da li će bez parenja ostati miran kao ploča stola debljine 45 mm.Mislim da će biti najbolje da ga režem na daske 5 do 7 cm širine i onda spajam a time bih mogao da izdvajam i tamniji dio pa mi ostaje mogućnost kombiniranja nijansi.Stavio sam daske uza zid i pokrio najlonom zasad,ovaj tjedan ću okrajčiti i onda vidjeti da li bi bilo bolje da daske dam sad u sušaru ili da ih ušpangam i pričekam sa sušarom par mjeseci prije obrade?
User avatar
BOJKE
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 01 Sep 2014 21:52

Post by BOJKE »

U vašem slučaju parenje orahovine trebalo bi izbjeći jer je drvo izgubilo jedan dio slobodne vode i ne bih je bilo dovoljno da se uspješno obavi parenje, a u slučaju parenja može nastati niz grešaka u građi drveta (orahovine). Å to se tiče obrade, tu nemojte brinuti i da zbog toga parite. Orahovina se jako lijepo obrađuje a pari se radi ujednačavanja boje. Boju možete ujednačiti bajcovanjem. Orahovina je "mirna" vrsta drveta, nije sklona krivljenju, vitoperenju, pucanju, ... naravno ako je kvalitetno osušena.
User avatar
MR47
Precizni šegrt
Posts: 51
Joined: 06 Dec 2013 23:26
Location: Koprivnica

Post by MR47 »

Razgovarao sam sa nekim ljudima koji imaju sušare.Od parenja sam odustao.Okrajčit ću daske da skinem koru i onda stavim na propuh do zime.Prije obrade u sušaru na 10 % vlage,jer ide u prostoriju s centralnim grijanjem.Nitko ne suši pojedinu vrstu drveta, nego miješaju.Kad bih znao da neko suši samo orah u jednom ciklusu bilo bi najbolje.Nisam dosad raadio s orahom,da li se obrađuje lakše od hrasta, kakav je prilikomm hoblanja, treba li posebno paziti na godove?
User avatar
BOJKE
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 01 Sep 2014 21:52

Post by BOJKE »

Kada je u pitanju vještačko sušenje drveta u jednom ciklusu najbolje je sušiti istu vrstu, iste debljine i iste početne vlage i na taj način će se postići najbolji kvalitet sušenja uz minimalne troškove. U praksi ove uslove je teško ostvariti ali to ne znači da će i kvalitet sušenja biti lošiji. Kako osušiti, kako prelaziti pojedine poteškoće u toku ciklusa sušenja, kako postići bolji kvalitet a smanjiti troškove sušenja na sva ova pitanja mora odgovoriti sušioničar a ne elektronika kojom upravlja sušioničar, elektronika je tu samo da mu olakša posao.
U vašem slučaju najbolje bi bilo ako uspijete naći nekoga ko suši orahovinu, ako to ne uspijete naći kombinujte sa bukovinom ali neka bukovina bude veće početne vlage u odnosu na vašu orahovinu (npr. orah 30% a bukva 40 %). Konačna vlaga u enterijeru nebi smjela biti veća od 10% (idealno 8%) to zavisi koji je proizvod.
Kada je riječ o prosušivanju, ako imate vremena za čekanje to je odlična stvar. Kada složite dasku na letvice stavite je na propuh dobro je zaštitite da ne zakisuje i omogućite što bolju cirkulaciju vazduha.
Orahovina u odnosu na hrastovinu je dosta mekša, orah nema razvijene sržne zrake pa mu je i cjepljivost manja. Za obradljivost orahovine sve pohvale, naravno oštar alat se podrazumjeva
Post Reply