Bagrem za sve

Sve o obradi drveta
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Holz, jeste isti.

Tomo, nisi bas u ravu. Tru oil je relativno jeftina amerikanijada, koja i nije bas ulje. Tru oil nije pavljno na bazi lanenog, vec polimerizovanog Tung ulja, koje vrlo brzo polimerizuje kada se stavi na vazduh i ispari rastvarac. U sustini je jako slicno laku na poliuretanskoj bazi, samo sto je daleko razredjenije, na bazi ulja a ne smole, pa se i susi daleko brze. Nanosi se jako brzo sto znas i sam, ali ne prodire duboko u drvo, manje ga stiti od klasicnih nacina, i podloznije je ostecenjima. Posto je u pitanju lak, ogrebotine se tesko popravljaju, i vide se sta god im uradio.


Ulje koje holz pominje je CCL gunstock oil, savremena varijanta ulja koje su koristili englezi na skupim puskama. Cena mu je skoro 10 puta veca od cene Tu Oila, bez razloga, ali sa pravom, posto je kvalitet finisa dalko iznad onoga sto postize Tru Oil. Ulje je dvokomponentno, i dolazi sa dodatnim sredstvom za poliranje, napravljenim na bazi plovucca. Prva komponenta j ulje crvene boje, koje se ne susi samo po sebi, i cija je osnova cisto laneno ulje. Zahvaljujci tome sto se sporo susi. prodire duboko, i obzbedjuje daleko bolju zastitu za drvo, koje je daleko manje podlozno ostecenjima i grebanju. Tek kada se drvo zasiti uljem, maze se druga komponenta koja ocvrsne ulje koje je prodrlo u dubinu, a onda se sam finis pavi mesanjem obe komponente i utrljavanjem jako malih kolicina u drvo tokom duzeg vremenskog perioda. Pore se zapunjavaju uljem, ali mogu i da se zapune plovucocm, mesanim sa polimerzovanim uljem.

Godinama sam kupovao CCL, ali sam skoo pri kraju u pravljenju svoje verzije, na bazi starih engleskih recepata i jos malo hemije iz slikarstva. Videcemo kako ce uspeti, posto mi fale jos neke komponente.

Za gitare ima i boljih finisa. Uljno finisiranje gitara je savremeno amatersko resenje. Ozbiljnije resenje je francuska politura, koju uopst nije problem izvesti na tolikim povrsinama, a materijal je dostupan svuda, ili jos brze, neka od savremenih tehnika sa poliranjem debljeg sloja selaka.
Last edited by BR on 07 Aug 2014 10:10, edited 1 time in total.
User avatar
mr Holz
Precizni šegrt
Posts: 60
Joined: 05 Jul 2014 10:10
Location: Skopje , Makedonija

Post by mr Holz »

BR aj mi reci jeli bagrem za kundak ( nekako naslucujem odgovor ) ali ipak da pitam ,
lego mi bagrem na srce
malo mi shashav i naslov ovde , al to je
moderator ce da ima posla , pa ce da promeni i naslov ako treba :)
User avatar
mr Holz
Precizni šegrt
Posts: 60
Joined: 05 Jul 2014 10:10
Location: Skopje , Makedonija

Post by mr Holz »

Toma pomenuo si gitare , samo napred, :prsgore:

ne moram , mozda i ne treba , nezahvalno mi nekako (posto nije moja izrada)
al evo jednu bato samo za tebe

Image

secam se dok je radzena , pre jedno 12-13 godina
radio je jedan nas veoma blizak bata koji nazalost nije vise medzu nama
od elektricnog alata , imao je samo bormasinicu iskra ero 1.6kg
drugo sto je korisceno bilo je sve bezzicno , sve same improvizacije i rucni alati , ja mislim da smirgle sto su bile zalepljene na jednu vratu jos uvek stoje
cak je i lakirana ,,princip T cevcica,,
do savrsenstva polirana ,
onaj ,, efect,, dole , tremolo li bese , zaboavio ja vec , to je od inoxa i mesinga sve sredio , neznam dali i ducani prodaju nesto slicno
e sad , imam jednog maleckog
,,mota,,ovde pored mene vec 7 godina ;),
i nosi njegovo ime , pa jedva cekam da mu se probudi zelja i da je skine sa zida
User avatar
mr Holz
Precizni šegrt
Posts: 60
Joined: 05 Jul 2014 10:10
Location: Skopje , Makedonija

Post by mr Holz »

ma evo ga i drugi :)
imam ja dva malecka
jedan ce sigurno da je uhvati u ruke
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

mr Holz wrote:malo mi shashav i naslov ovde , al to je
moderator ce da ima posla , pa ce da promeni i naslov ako treba :)
Promeni sam.
Editujes svoj prvi post u temi, i promenis samo naslov teme
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Holz, kundak moze da se napravi od svega i svacega. Od Bagrema vakako, no to je po malo sizifov posao ako se radi klaisicnim metodama. Bagrem nije drvo izbora za kundake, ali od njega uz poznavanje nekoliko trikova moze da se napravi sasvim upotrebljiv kundak.
User avatar
mr Holz
Precizni šegrt
Posts: 60
Joined: 05 Jul 2014 10:10
Location: Skopje , Makedonija

Post by mr Holz »

BR wrote:Holz, kundak moze da se napravi od svega i svacega. Od Bagrema vakako, no to je po malo sizifov posao ako se radi klaisicnim metodama. Bagrem nije drvo izbora za kundake, ali od njega uz poznavanje nekoliko trikova moze da se napravi sasvim upotrebljiv kundak.
znaci 50:50 ............u majku mu
User avatar
mr Holz
Precizni šegrt
Posts: 60
Joined: 05 Jul 2014 10:10
Location: Skopje , Makedonija

Post by mr Holz »

BR wrote:Bagrem nije drvo izbora za kundake
:) menjacu naslov teme
User avatar
mr Holz
Precizni šegrt
Posts: 60
Joined: 05 Jul 2014 10:10
Location: Skopje , Makedonija

Post by mr Holz »

jedno lako pitanje, ili dva

Image

nece li ova trojka (planirana ) dolnja horizontala vremenom (citaj veoma brzo ) da se iskrivi i napravi luk na dole
ili mi se tako cini
dali mozda nesto spasava stvar , ako to bude 5ica , i umesto dve 3ke kao kvadrati zalepljeni na krajevima , ja prodzem 5ticu (donju stranu) na abrihter sa ,,granicnicima ,, ..........da krajevi ostanu , a sredina malo skinem 0.5-1cm
User avatar
mr Holz
Precizni šegrt
Posts: 60
Joined: 05 Jul 2014 10:10
Location: Skopje , Makedonija

Post by mr Holz »

jos nesto
razmisljam da lepim 3ke, 4ke , 5ice da bi dobio dobar materijal za noge
lepse bi bilo nutovanje ,bez srafova i tiplova ali i teze za moj slucaj
posto razmislljam to raditi rucnim cirkularom
mogu da dobijem lajsne 3mm *30mm (duzina po potrebi) ili recimo 3mm*25mm
i na 3ke, 4ke , 5ice onda na isti nacin , pomocu rucnog cirkulara, uradim ( zavisno od potrebe) jedan ili dva zleba 3-3.5mm sirine i 10-15mm dubine (zavisno koja ce sirina biti lajsna , a duzina opet prema potrebi)
dali neko radio nesto slicno rucnim cirkularom
ici ce sporo to znam , :)
ili da direkno lepim komade , i da krojim
i da sklapam
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Na ovoj slici su ti vertikale viska, to jest, nicemu ne sluze, samo smetaju.
Ako imas konstrukciju bez njih obe horizontale ce uvek biti zategnute, i nikako nece moci da se iskrive.
Te vertikale mozes eventualno da zadrzis kao ukrasni detalj, ali ih napravi tako da se sto ne oslanja preko njih.

Lepi direktno, eventulano tipl ili keks samo da ti drze pravac.
User avatar
mr Holz
Precizni šegrt
Posts: 60
Joined: 05 Jul 2014 10:10
Location: Skopje , Makedonija

Post by mr Holz »

ma jeste prenatrpano , zato sam i na pocetku krenuo izradom ploce , ne bi li vremenom dosla prava stvar
osnovna ideja mi je onaj sto sa prve strane to znas
e sad tamo se nevidi spoj ploce i noge ,
ja u moj slucaj razmisljam da ubacim pravougaoni okvir od materjala 25mm *70mm ispod ploce , kako bi ublazio ,,rad,, ploce
ona gornja horizontala 3ka samo ce da fiksira noge , a spajanje ce ici preko pomenutog okvira i krajevi na,,X,,, tako bi centarna vertikala bila samo spoj izmedzu jedne nogare i druge i to sto kazes ,,ukras,,

vertikala mi pomaze da posle uklopim klupe
za klupe ocu da upotrebim verikalne noge , neka polurustic varijanta ,
jer ,,X,, noge , vuku sa sobom glomazniji naslon , traze vise prostora

ima i jednostavnijih ideja , tipa pravih nogu , onda mi ploca ,,trazi ,, prave ivice sa strane ,
puno mozganja i nista na kraju :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Niakaka okvir nece smanjiti sirenje i skupljanje ploce. Jednostavno pri sirenju drveta sile su prevelike. Pitanje je samo, sta ce prvo da pukne, ram ili ploca ili lepak ili srafovi.
Nemoj se boriti sa radom drveta, napravi konstrukciju koja ploci dozvoljava da radi.
User avatar
mr Holz
Precizni šegrt
Posts: 60
Joined: 05 Jul 2014 10:10
Location: Skopje , Makedonija

Post by mr Holz »

postujem svaku rec :)
ideja mi je bila da ne dodze do neko usukavanje ploce
zato bi okvir mozda pomogao , kazem mozda
inace oko sirenja ploce , tu bi ostavio po jedno 4-5mm na svaku stranu pri spajanje okvir i ploca
ali opet kazem postujem svaku rec
zato i ovo pisem
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Okvir ne moze da pomogne protiv usukavanja (upredanja).
Jednostavno ima premale dimenzije u pravcu u kome bi to trebalo da spreci.
Najjednostavniji test, uzmi taj okvir kada je sastavljen, i sa vrlo malo snage ces moci da ga upredes kad ga uhvatis za sredine kracih stranica.

Ako daska resi da se uprede... nema toga sto ce je zaustaviti.

Daklem, pazljivo biraj daske za plocu, cekaj da budu lepo suve i tek onda je pravi.
Ne bij se sa daskom, izgubices :)
Post Reply