Hrastove daske kao pod u prostoriji

Sve o obradi drveta
Post Reply
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Hrastove daske kao pod u prostoriji

Post by karatas »

Zdravo svima koji prate forum :)

U tijeku su radovi u potkrovlju i treba se odluciti sto cemo staviti na pod u sobama. Na placu imam hrastovih dasaka od 2-2.5.cm koje se prirodno suse 2 godine. Nisu okrajcene i ima ih raznih sirina i duzina.

Zanima me da li bih mogao te daske ishoblati na priblizno jednaku debljinu (to ce stolar, jer imam samo rucnu hoblericu), odrezati na iste sirine (to mogu ja, imam dobar rucni cirkular) i onda lijepiti dvokomponentnim ljepilom za parkete na suhu glazuru? Ako samo ljepljenje nece biti dovoljno (mozda se daske krenu izvijati), jel ih je moguce usarafiti u pod (malena tipla, vijak koji je urezan u dasku, i onda cep od drveta na glavu vijka)?

Kako imam gradju na placu zelio bih si ustediti lovu, no ako takve daske nisu dovoljno dobre za pod i ako cu se namuciti da to sve odradim, onda necu kemijati :-)

Ako ovaj cijeli "slavni" plan padne u vodu, stavljao bih brodski pod (lijepio bih na glazuru, ako se to smije),


Hvala puno svima na odgovorima :)
User avatar
miki_bgd
Majstor početnik
Posts: 133
Joined: 25 Apr 2014 01:59
Location: Vracar, Beograd

Post by miki_bgd »

To sam i ja nesto mislio da radim, kod mene, posto cu uskoro da renoviram skoro 450m2 prostora u centru, samo sam ja mislio da uradim jos mali "bevel" (oborene ivice - bevelled edge) a daske da vezem keksom, jednu za drugu.

Siroki parket je jako moderan, a daske koje mozemo sami naci, ako se dobro obrade su neuporedive sa kupovnim, upravo zato sto se radi o punom drvetu, dok se po radnjama za 5-6000 din (pa do 10.000) prodaju kompoziti od nekog spera sa 4-5mm hrasta ili neceg slicnog na povrsni.
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

miki_bgd wrote:To sam i ja nesto mislio da radim, kod mene, posto cu uskoro da renoviram skoro 450m2 prostora u centru, samo sam ja mislio da uradim jos mali "bevel" (oborene ivice - bevelled edge) a daske da vezem keksom, jednu za drugu.

Siroki parket je jako moderan, a daske koje mozemo sami naci, ako se dobro obrade su neuporedive sa kupovnim, upravo zato sto se radi o punom drvetu, dok se po radnjama za 5-6000 din (pa do 10.000) prodaju kompoziti od nekog spera sa 4-5mm hrasta ili neceg slicnog na povrsni.
kako si mislio spajati daske s podlogom? koja je podloga? jel imas iskustva s takvim poslom?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sto bi rekli: Nisam ginekolog, al mogu da pogledam :)

Sigurno postoji neko od kolega ko je iskusniji na tu temu, al ovako na osnovu "opsteg znanja":
1. 2 godine je jedva da daske te debljine budu suve, i to pod uslovom da su imale bas povoljne uslove, bile pravilno slozene itd itd...
2. Obaranjem ivica se postize izgled, ali i pravi mesto za skupljanje djubreta, to jest otezava odrzavanje.
3. Dascani pod se nije bez razloga uvek postavljao ne potkonstrukciju od letvi. Daske se sire i skupljaju sa promenom vlage daleko vise po sirini nego po duzini. Kod parketa se to zaobilazi tako sto se parket slaze u raznim smerovima i tako postize da se cela povrsina priblizno ravnomerno siri i skuplja na sve strane. Efektivno umanjuje se enormno sirenje po jednoj dimenziji.
Jedino ako imas daske koje su radijalno rezane (posto one najmanje rade), pa da ih lepis, mada iskreno, ja se ni tada ne bih usudio.
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

mbole wrote:Sto bi rekli: Nisam ginekolog, al mogu da pogledam :)

Sigurno postoji neko od kolega ko je iskusniji na tu temu, al ovako na osnovu "opsteg znanja":
1. 2 godine je jedva da daske te debljine budu suve, i to pod uslovom da su imale bas povoljne uslove, bile pravilno slozene itd itd...
2. Obaranjem ivica se postize izgled, ali i pravi mesto za skupljanje djubreta, to jest otezava odrzavanje.
3. Dascani pod se nije bez razloga uvek postavljao ne potkonstrukciju od letvi. Daske se sire i skupljaju sa promenom vlage daleko vise po sirini nego po duzini. Kod parketa se to zaobilazi tako sto se parket slaze u raznim smerovima i tako postize da se cela povrsina priblizno ravnomerno siri i skuplja na sve strane. Efektivno umanjuje se enormno sirenje po jednoj dimenziji.
Jedino ako imas daske koje su radijalno rezane (posto one najmanje rade), pa da ih lepis, mada iskreno, ja se ni tada ne bih usudio.
Hvala puno na informacijama.

Daske su malo duze od dvije godinei nisu radijalno rezane, ali, kako sam slaganje i susenje radio prvi puta u zivotu, sumnjam da sam sve odradio savrseno, koliko god da sam se trudio da to bude kako ste me savjetovali.

Nikada nisam vidio kako izgleda drveni pod sa potkonstrukcijom od letvi. Jel to skripi? Jel dovoljno stavljati stiropor izmedju letvi kako bi se dobila zvucna izolacija (radi se o potkrovlju)? Kako se izvodi spoj takvog poda s podom na kojem su kupaonske plocice? Sto ako u kupatilu dodje do poplave i voda dodje do dasaka, jel se ta voda onda slije u potkonstrukciju? Vidio sam da za brodski pod imaju zabice za spajanje na potkonstrukciju, jel se to moze primjeniti i na daske? Ne bih radio utor - pero spoj niti bih obarao ivice. Isao bih na sto gladju i ravniju povrsinu.

Ako radim glazuru i stavljam klasicni parket onda bi mi to izgledalo ovako: gredice - betonska deka - gradjevinski najlon - tezi stiropor 5cm - glazura 5 cm - 2.5 cm parket. Ako ukupna visina bude manja od 12.5 cm, onda smanjujem debljinu stiropora, jer su mi rekli da glazura mora biti barem 4-5 cm debela.

kako bi to izgledalo s letvama?

uh, svasta sam pitao :-)

Hvala puno na komentarima :)
Last edited by karatas on 01 Aug 2014 07:25, edited 1 time in total.
Post Reply