Buba u drvetu

Sve o obradi drveta
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Iako sam po struci iz srednje škole elektrotehničar automatike moram da priznam da se tim zanatom nikada nisam bavio i da mi princip rada mikrotalasne nije poznat ali da se slažem da su mikrotalasne i mikrotalasi sve samo ne bezazlene stvari. Čak što više pročitao sam negde da se savremeno oružje današnjice pravi na tom principu.

Ja sam ovom prilikom napomenuo samo jednu mogućnost upotrebe obog aparata za ubijanje ovih crva, a koliko su opasni ti talasi to valjda svi znaju. Neki od ovih postova koji ukazuju na opasnost od mikrotalasa mi sada liče kao na to da se neko nađe pametan i kaže nam da je ksilolin, žižolin, ili šta već do te mere opasan po čoveka i da može da izazove smrt ukoliko se popije?!. Pa to valjda svi znaju i niko ga ne pije isto kao što niko ne gura ruke u mikrotalasnu...Å to se tiče oklopa siguran sam da je uređaj na mikrotalasnoj koji emituje te zrake manji od same mikrotalasne i može se demontirati i oklopiti posebno od mikrotalane pa čak tim oklopom na neki način mogu se usmeriti talasi ili im se omogućiti delovanje samo u jednoj smesru, pravcu...

To što drvo cvrči mislim da nije smetnja upotrebi mikrotalasa za ovu namenu jer će crvi ukoliko ih ima u drvetu pocrkati daleko brže nego što će drvo zacvrčati. Razmislite samo kolika je temperatura drveta koje cvrči i kakav je crv unutra nekoliko sekundi pre nego što drvo uopšte zacvrči.

Druga vrednost ovog ovakvog uređaja je u ceni. Mikrotalasna se može naći i po ceni od ispod 50 EUR a zamislite mučenika koji ima crva u stepeništu i koliko košta ne samo stepenište nego struganje laka, farbe mazanje ksilolinom, žižolinom ili šta već i ponovno lakiranje, montiranje...Isplati se i upropastiti mikrotalasnu...
U mom prethodnom postu sam okačio sliku crva...Crva mi je pojela mačka...Da ne verujete...Od pecanja ništa...
Pozdrav svima...
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

Pa mozda bi moglo od mikrotalasne pecnice ugoditi vrlo usmereno zracecu spravu ali to u praksi nije bas lako .
Crv je bas prilicno veliki , macka sigurno lepo omrsila brk :)

pozdrav Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14953
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da ne bi pravili buku tamo gde je nema...
Jedina opasnost od mikrotalasa je da te opeku/skuvaju. Nevolja je sto za razliku od uobicajene toplote, mikrotalasi deluju malo "dublje" da tako kazem, pa u startu nema uobicajenog osecaja da te nesto pece. Kad osetis onda je vec kasno, vec si zaradio opekotinu.
Da jos jednom napomenem. Mikrotalasi NE spadaju u jonizujuce zracenje (X, gama...) pa samim tim i ne izazivaju mutagene promene, rak...
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

mbole wrote:. Mikrotalasi NE spadaju u jonizujuce zracenje (X, gama...) pa samim tim i ne izazivaju mutagene promene, rak...
Nije X i gama zracenje ali je elektromagnetno zracenje visoke frekvencije i stetno je po coveka pri toj snazi (500-1000 W)

Pozdrav Marko
Last edited by Marko Enter on 29 Aug 2008 15:13, edited 1 time in total.
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14953
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pa sad i nije bas visoke freq.
Mikrotalasi koji se koriste u rernama su na donjem kraju EM spektra (samo su radio talsi ispod njih). GSM telefoni su na 1.8GHz, mikrotalsi su na oko.2.45GHz, wireless mreza je na istoj freq ili malo iznad njih (2.4 odnosno 5GHz zavisno od standarda).
Kao sto rekoh jedina opasnost lezi u tome da budes opecen.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Evo dobrog objašnjenja opasnosti od MTP:
http://www.foti.co.yu/index.php?option= ... &Itemid=63
User avatar
mmkika
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 29 Mar 2009 13:49

Post by mmkika »

Počeo sam da srežujem jedan stari krevet i kada sam pogledao dole imam šta videti.Mnoogo rupica.Bacim pogled na forum i vidim da to može da bude problem kasnije.Jer kada ima malo rupa to se može srediti ali ovoliko? pa ne znam baš? Evo pogledajte sami.

http://img27...us/img27/7760/c ... cf0773.jpg
Last edited by mmkika on 29 Mar 2009 14:02, edited 1 time in total.
User avatar
NEX
Majstor
Posts: 375
Joined: 02 Feb 2009 21:34

Post by NEX »

Al ga je zizak izbusio,bas se trudio.Koliko je star krevet,i da li se jos cuje sitno pucketanje,mislim ima li ga jos u drvetu?
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Morao je od necega da zivi.Probaj da ga isprskas zizolinom pa nek stane malo pa vidi kad pocnes da ga obradjujes ali mislim da je i unutra izbusio kao sir.Probaj pa javi bas me zanima.
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Ма није то ништа озбиљно, ја сам виђао комаде намештаја (и то јако лепе) који су били као сито, и скроз изгубили на тежини.
Колика је површина кревета у питању? Црвоточина обично крене одоздо, тј. од ноге, јер гадови положе јаја у пукотине између годова који се рашире (обично од влаге).
Ако мислиш да можеш да замениш тајдео, то ти је најбоље. Међутим, погледајмало боље, вероватно ћеш наћи још коју рупицу на супротнојстрани кревета.
Кажеш да си хтео да сређујеш тајкревет. Да ли то сређивање обухвата и шмирглање?
Не бих послушао Радмита (без љутње), јер као прво нећеш ништа постићи прскањем кревета Жижолином, а као друго мораћеш после да ошмирглаш тај Жижолин и да гуташ ту прашину. Такође, ако је кревет политиран, Жижолин има да скине политуру.
Принцип рада са Жижолином ти је да му омогућиш да уђе што дубље у дрво, где ће бити отрован (за инсекте који га поједу) у наредне три године, како би се испратио циклус бубе. Бубице које изађу можеш средити и обичним Рајдом за мраве, али је проблем што те бубице оставе јаја у дрвету, које ће јести дрво док не постану бубе, па опет. Ако ниси користио Жижолин, изненадићеш се како га дрво упија.
Мојсавет ти је да ошмирглаш све на фино, као пред лакирање, значи и гит и бајц и све по реду, па да онда добро натопиш Жижолином, па онда лакираш, офарбаш или шта већ. Тако ћеш и лаком раздвојити затровано дрво од руку које га додирују. Ако ти се после три године не појави нова рупица, успео си. Ако се појави, узми шприц и убризгајмало Жижолина унутра, па затвори воском да се не примети.
Наравно, кад радиш са Жижолином користи све мере заштите... гумене рукавице, наочаре (нарочито ако шприцем убризгаваш, јер зна да прсне из рупе)...
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Mladene neljutim se svaku pozitivnu kritiku uvazavam imao sam nekih iskustava sa zizkom i tako ih resavao .Ali koliko vidim ti imas bas dobro iskustvo protiv njih.
User avatar
slavisa 1205
Šegrt
Posts: 22
Joined: 01 Mar 2009 19:24

Post by slavisa 1205 »

imao sam nogu od stola u istom stanju.
prije nego sto sam ga namazao zizolinom htjeo sam da istresem piljevinu iz rupica lagano udarajuci nogarom od dlan i posle dva udarca noga je pukla kao da je od stakla.
Unutrasnjost je bila unistena a kanalicaod crva na mjestu preloma je bilo koliko hoces. Mislim da se ne isplati nista da radis. Ubaci drvo u pec pa gledaj i veseli se jer pitaj boga koliko si stetocina unistio
User avatar
mmkika
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 29 Mar 2009 13:49

Post by mmkika »

hvala na odgovorima.Krevet nije do sada stajao nigde u kuci tako da nisam mogao cuti zvuke grickanja:P
U koliko je star?pa poprilicno.Najbolja ideja je da zamenim drugim drvetom.Inace to je od dole tu je krenuo da gricka.Ostali deo je nedirnut.U pitanju je uglavlje kreveta.Valjda se tako kaze i drugi deo je gde su noge.Spojeno sa dve stranice i unutra se ubaci dusek.
User avatar
Djordje
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 19 Jun 2009 23:12

Post by Djordje »

Posto sam upoznat sa insektima koji napadaju drvo, kao prvo sigurno nije zizak on jede pasulj, to su verovatno drvotocci - anobide, oni napadaju staro suvo drvo u stanju su da ga iznutra totalno uniste.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Djordje wrote:Posto sam upoznat sa insektima koji napadaju drvo, kao prvo sigurno nije zizak on jede pasulj, to su verovatno drvotocci - anobide, oni napadaju staro suvo drvo u stanju su da ga iznutra totalno uniste.
Da li se tretiraju istom hemijom kao i žižak?
Post Reply