Buba u drvetu

Sve o obradi drveta
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Buba u drvetu

Post by velja »

Juce sam kod sestre krpio rupe od zizka koji je izasao na spoljnu stranu fronta, zapravo 2 rupe. Vitrina je stara 10-ak godina industrijske proizvodnje, kombinacija furnirane iverice i hrasta.
Ono sto me interesuje a cuo sam oprecna misljenja, da li leptir moze da polozi jaja na drvo u sumi ili isecen balvan i da ona prezive secenje, susenje, farbanje i da se kasnije aktiviraju ili su ta jaja polozena na gotovom namestaju. Neni je ovo prvo malo verovatno ali sam na par mesta cuo da je tako.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

ako je susenje prirodno i ako ih ne dohvate cirkular, ablihter i diht moze a ako materijal prodje susaru ne bi trebalo jer se tokom susenja koristi rezim namenjen tim stvarima (moje misljenje)
User avatar
yetta
Majstor stolar
Posts: 442
Joined: 10 Apr 2008 10:08
Location: BEOGRADA

Post by yetta »

Изгледа да сам промашио са одговором на тему и јавио сам се на теми "РАД СА ИВЕРИЦОМ ИПЛОЧАСТИМ МАТЕРИЈАЛОМ".

Извињавамо се, много се извињавамо !!

ПС. Зато ми ту имамо "mbole" - тa, он ће то да "промућка" и да "проспе" на одговарајуће место !!

(Bojan) Evo i iskopiranog teksta na njegovo mesto:

Давно сам код моје тетке третирао рупице на једнојстаринскојкомоди против Жижака или ти Сипаца.
Жижак је у почетку ларва која се претвара у инсекта:

Image Image

Појма немам ко ми је тада рекао да се то може лечити на овајначин али успело је и више се никада није чуло у току ноћи, оно тихо грицкање, а и тетка је још дуго била у животу, односно, није јојнашкодило то средство.

Рекли су ми да купим у ветеринарскојапотеци средство под називом "ВЕТИОЛ" а потом да са шприцом и иглом утиснем средство у рупице.
Неколико дана сам "давао инекције" комоди и то је то. Једино је мало непријатно што ВЕТИОЛ има мало јак мирис, одприлике као када авиони третирају комарце из ваздуха (паз`те глупост: ...авиони из ваздуха... ? као да је могуће ...авиони са тла... ?).
Ииначе је ВЕТИОЛ (трговачки назив) на бази MALATHION-а.
Након пар дана ветрења и потом гланцања са РЕФЛЕКСОМ ништа се више није осећало.

Данас ГАЛЕНИКА има у својојпроизводној палети средство под трговачким називом
"FURY 10 EC" на бази ZETA-CYPERMETHRIN-а и оно се такође употребљава са уништавања ларви.

Није лоше информисати се на сајту: http://www.prevem.com/galenika/page161223.asp#vrh
Last edited by yetta on 27 Jun 2008 21:09, edited 1 time in total.
Ko hoće, nađe način, ko neće - nađe opravdanje
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nazalost nece moci.
Ne mogu da premestam pojedinacne poruke, vec samo cele teme (tako je napisan softner na kome se vrti forum)
User avatar
yetta
Majstor stolar
Posts: 442
Joined: 10 Apr 2008 10:08
Location: BEOGRADA

Post by yetta »

mbole wrote:Nazalost nece moci.
Ne mogu da premestam pojedinacne poruke, vec samo cele teme (tako je napisan softner na kome se vrti forum)
Pitanje: Da li ja naprimer, mogu da u podpunosti obrišem ceo moj odgovor, ako sam ga postavio na pogrešnoj stranici foruma (kao da ga nije ni bilo) ?
Last edited by yetta on 28 Jun 2008 14:17, edited 1 time in total.
Ko hoće, nađe način, ko neće - nađe opravdanje
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

velja wrote:Juce sam kod sestre krpio rupe od zizka koji je izasao na spoljnu stranu fronta, zapravo 2 rupe. Vitrina je stara 10-ak godina industrijske proizvodnje, kombinacija furnirane iverice i hrasta.
Ono sto me interesuje a cuo sam oprecna misljenja, da li leptir moze da polozi jaja na drvo u sumi ili isecen balvan i da ona prezive secenje, susenje, farbanje i da se kasnije aktiviraju ili su ta jaja polozena na gotovom namestaju. Neni je ovo prvo malo verovatno ali sam na par mesta cuo da je tako.
Мислим да не може. Ако их и положи у шуми, то је испод коре, а она се одстрањује. Даље, у сушарама се обично користе инсектициди дугог дејства, па је дрво заштићено још неки период након што напусти сушару. Међутим, приликом дугог складиштења или "кућног" сушења, то се може десити.
Жижак се најчешће увуче у намештају самојкући. Кроз лак не може проћи (са спољне стране), али може кроз пукотинице или расклимане спојеве. Ивлага му помаже. Вероватно сте приметили да жижак углавном напада одоздо. То је зато што му је тако лакше да се увуче међу годове. Нпр. ноге столова и столица се временом излижу или испуцају одоле (где додирују под - не знам како да назовем тајдео - можда "стопа"), и жижак може да уђе.
А зашто би жижак ушао у кућу кад може да нађе толико дрвета напољу?
Е па жижак и нема велики радијус кретања и неће прећи 5 км да положи јаја, већ га људи унесу у кућу (нпр. комад дрвета који сте нашли у шетњи и који тако лепо стоји на клавиру, стара кутија која има по коју рупицу)... и док сте рекли "жижол", црви су вам појели Луја XIV. Добро, можда не одмах, али за неколико година.
Бубице најчешће дођу у дрвету за огрев. Донесете гомилу дрвета поред пећи, јер вас мрзи да често излазите напоље и доносите још, а нисте потрошили оне цепанице на дну гомиле. Ишта се дешава? Бубе зими спавају. Са минуса сте их донели поред пећи, температура расте, ларве се буде... лепо им је, топло, храна је свуда око њих, претварају се у бубице, мисле да је пролеће, страсно воде љубав, остају трудне, и траже бољи смештајза своје потомство, а има ли ишта лепше од фино израђеног комада намештаја! Да немају естетску црту у себи, остали би у ј****ојцепаници и свима уштедели труда и времена!
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

yetta wrote:
mbole wrote:Nazalost nece moci.
Ne mogu da premestam pojedinacne poruke, vec samo cele teme (tako je napisan softner na kome se vrti forum)
Pitanje: Da li ja naprimer, mogu da u podpunosti obrišem ceo moj odgovor, ako sam ga postavio na pogrešnoj stranici foruma (kao da ga nije ni bilo) ?
Možeš da ga izmeniš tako da bude 100 % različit od prethodnog, al da ga izbrišeš da ga nema, ne ide. Takav je forum. Za svako brisanje obratiti se administratorima, ili moderatorima (mbole, zoranp, Bojan).
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Bojan wrote:Za svako brisanje obratiti se administratorima, ili moderatorima (mbole, zoranp, Bojan).
Јел и за монитор?:D
User avatar
Nole1
Precizni šegrt
Posts: 67
Joined: 10 Mar 2008 17:42
Location: Zrenjanin

Post by Nole1 »

Veruj mi znam kako ti je. Ja se inace bavim samo tvrdim liscarima i imam gomilu problema sa tzv. musicama u drvetu. Sve izbuskano problema milion. A sve suseno u susarama i to na temperaturama do 60 stepeni. Ali avaj. Prelazi sa jednog na drugo. A cini mi se sam zapatio iz nekog parketa koji mi je dugo stajao i sad se prosirilo na dosta materijala. Nemam resenja za to. Da li neko zna nesto kako se toga resiti?
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Nole1 wrote:Veruj mi znam kako ti je. Ja se inace bavim samo tvrdim liscarima i imam gomilu problema sa tzv. musicama u drvetu. Sve izbuskano problema milion. A sve suseno u susarama i to na temperaturama do 60 stepeni. Ali avaj. Prelazi sa jednog na drugo. A cini mi se sam zapatio iz nekog parketa koji mi je dugo stajao i sad se prosirilo na dosta materijala. Nemam resenja za to. Da li neko zna nesto kako se toga resiti?
Ако није превише избушено, пробајса жижолом, али ако је као сунђер, можеш само да се огрејеш (или поклониш конкуренцији).
Колико сам схватио, то ти је у некојпросторији!? јзбаци све напоље, очисти, опери, па напрскајса неким инсектицидом (у разумним количинама, јер то су само бубице). Стави маску и пази да не отрујеш још некога. Довољан ти је и Рајд. јма и неки Рајд са пеном који ради 3 недеље.
Оно што је много црвљиво искористи за ложење. Још мало ће сезона пекмеза и ракије, па можеш да искористиш. јли за пушницу, ако нису четинари (најбољи су буква и шљива). И ја ћу поделити доста црвљивог дрвета у те сврхе. Ипак не бих уносио у кућу да се грејем на то.
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Ову поруку сам написао у погрешну тему и ево кајем се, нећу више!

"Они су толико ситни да би их потаманио сваки инсектицид, и Рајд. Није фазон у томе. Ја сам већ неколико пута у те сврхе и као превентиву (успешно) користио "жижол" или "жижолин", зависно од произвођача. јако је слабији отров од "оних у малом паковању", бољи је јер остаје активан у дрвету 3 године (а етиол мање од месец дана). Период од три године је довољан да испрати све ступње развоја ларве, од јаја до бубе, чак и у хладнијим поднебљима. Рупицу је после најлакше затворити воском. С времена на време још треба преконтролисати да ли има нових рупица."
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Ljudi, pre neki dan sam cepao drva za zimu i u jednom od panjeva našao crva kapitalca. Jedan moj komšija, kad ga je video, mi je rekao da je zgodan i za roštilj koliko je veliki. Da je taj ušao ili ostao u nekoj dasci za nameštaj, parket, pod, lamperiju bila bi to zabava. Verujem da crv te veličine krcka kao boing što neminovno dovodi do toga da završite u ludnici. Uploadovaću sliku. Slikao sam ga pored čaše od jogurta da bi ste uporedili veličinu. Ja nikada nisam video većeg. Ovaj je bio pravi kapitalac.

A što se tiče leka za lečenje jedan moj prijatelj koji je tv mehaničar mi je kazao da je nabudžio mašinu za ubijanje ovih crva. Mašinu još nisam video ali mi je objasnio da je napravljena od stare pokvarene mikrotalasne rerne i radi na principu što se iz mikrotalasne rerne izvadi deo koji služi za emitovanje tih mikrotalasa i uperi u mestu u koje se sumnja da ima crva. Crv se sasuši u unutrašnjosti a površina ostane netaknuta. Ovo je praktično zato što često rupa nije dostupna jer je komad prefarban ili nedostupan kao kod stolarije koja je zazidana da tako kažem i nema vidljivu rupu tj. kanal koji vodi do sedišta crva.

Pošto sam po struci nekakav elektrotehničar sa srednjom školom koji se nikada nije bavio elektrikom niti elektrikom uopšte imam osećaj da taj izvađeni uređaj iz mikrotalasne nije tako bezopasan tim pre ako se uperi pogrešno ali kažem da detalji oko ovog mi nisu poznati jer mašinu nisam video niti sam u poziciji da je vidim ali ideja kao ideja i nije za potcenjivanje...
Pozdrav svima...
Image
Last edited by saša on 28 Aug 2008 23:54, edited 1 time in total.
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Видео сам на интернету да мање комаде стављају у микроталасну, али ми није јасно како знају да унутра нема неки ексер или шраф. То би требало бити опасно.
Дајда видимо црва, пре него што га одведеш на пецање!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Magnetron nije bas bezopasna naprava. Ako nista drugo mogao bi da skuvas jos ponekog ozim namestaja. Izvadjen magnetron "curi" to jest isijava na sve strane. Ne zaboravi da su mikrotalasne ozbiljno oklopljene bas zato da bi se mikrotalasi zadrzali unutra. Mikrotalasi nisu tzv jonizujuce zracenje, tako da ne izazivaju promene tipa onih od X ili gama zraka, ali zato mogu da opeku samo tako.
Druga stvar, ako drvo nije suvo, bogami ce da krene da cvrci iz sve snage (probao). Isparava iz njega ko da je virsla.
Sve u svemu ne bih se bas igrao sa tim.
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

Mikrotalasna pec radi na frekvenciji od oko 2450 MHz ,da i ako drvo ima vlagu pocece da curi ko ludo :)

pozdrav Marko
Bez znanja nema zanata :)
Post Reply