Paulownia (Kiri) drvo

Sve o obradi drveta
User avatar
Fila
Precizni šegrt
Posts: 81
Joined: 25 Apr 2011 22:30
Location: Smederevo

Post by Fila »

ne bi da ulazim u raspravu ......

pisem ovde sa zeljom da se informisem i prvo zasadim u dvoristu par komadaa kasnije imam neku kombinaciju za njivu od 80 ari
naravno da sve kritike od clana BR su uzete u obzir

ne slazem se s tobom mbole..... da je bash korov..... definitivno vidim da nije onako kako sam u prvi mah mislio zato sam i pitao da kaze neko ko ima iskustva ....
ja da imam ogrev meni za kucu ...ako medi i za pcele (a pise medi pre bagrema)ako je istina za lisce za bio masu to je jos jedan plus

ponavljam ne bi da ulazim u raspravu jednostavno nek svako napise svoja iskustva...onima koji se razmisljaju sta uraditi pomoci ce
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Da imam 80 ari da na njega zasadim drvo, nikada ne bih stavio Pauloniju. Dobices nekakav relativno brz profit, ali si tih 80 ari upropastio za daleko duzi vemenski period. Ako si spreman da cekas na profit od te povrsine, najpamtnije resenje je zasaditi neku od vrsta koje postizu dobru cenu i kod nas. Recimo crni orah, koji mada ima svoje mane, itekako moze da donese profit. Uz odgovarajucu negu, redovno orezivanje grana da bi sprecio pravljenje cvoova tamo gde ne treba, dobices posle duzeg vremenskog perioda gotovo isti broj stabala kao da si zasadio i pauloniju, od kojih svako vredi kao cela njiva sa paulonijom. Mnogi na zapadu smatraju ulaganje u takvu njivu svojom rezervom za penziju, za nekih 30+ godina od dana kada su ga zasadili. Jedino sto se od toga neces ogrejati. No izmdju stabala dugo godina mozes da gajois nesto drugo. Prijatelj u topoli je prvih 10 godina gajio borovnice izmedju redova oraha.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Ispod oraha nista ne uspeva. A ko sto kazes, na ovo se sigurno nece ogrejati. Ako je tacno da to raste do 7m godisnje, onda je to izgleda gadnije od korova :)
A od oraha izgleda da je bolje zasaditi kesten, kod nas mu je cena poprilicna. Mislim da sam u jafovom cenovniku jednom video nesto reda 3600 evra (?)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sa oahom postoji trik, mada vujem da to moze da radi i sa kestenom. Gajis stabla namenjena za secenje furnira, a ne generalno gradju. Stabl;a moraju da budu prava, sa sto manje cvorova i ostecenja, i sto valjkastijeg oblika.

A inace kesten je jako skup, posto vise ne postoji u velikom delu sveta. Znam da j u Americi nekih 5 puta skuplji od oraha. Pre nekih 30 godina skoro sva stabla je unila neka gljivica. Ono sto je dostupno stopalima je reciklirano drvo, sto je kod njih prilicno popularno.
Last edited by BR on 28 Aug 2014 00:06, edited 1 time in total.
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

u mađarskoj pauloniju koriste za ivericu i neke delove nameštaja i izradu briketa
zovu ga još aluminijumsko drvo

kad se osuši je lako ali teško za obradu ali gori ko šašavo većinu sam izložio za grejanje radionice
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

BR wrote:A inace kesten je jako skup, posto vise ne postoji u velikom delu sveta.
Puna severna Italija (Prealpi) i nije tako skup, a nije mi jasno odakle ga ovi nasi uvoze kad im je tolika cena.
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

Dobro, koje bi ja drvo mogao da posadim da nije korov, a da poraste za relativno kratko vreme, meni treba isključivo za lad :) ? Ja se baš zagrejao za paulovniju...
Last edited by -NIKOLA- on 28 Aug 2014 09:17, edited 1 time in total.
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

posadi vrbu onu mini val ne žalosnu ide u visinu i brzo raste
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
Toma
Precizni šegrt
Posts: 67
Joined: 08 Dec 2013 20:26
Location: Split

Post by Toma »

Ime kupiti lipljene daske od paulownie u bauhausu.Ja sam od nje napravia jednu gitarsku zvucnu kutiju i uredno je drvo.Ništa lošije od smreke u toj varijanti daske za plolice.Jedino šta smrdi na kukumare kad se kida.
Post Reply