Paulownia (Kiri) drvo

Sve o obradi drveta
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Paulownia (Kiri) drvo

Post by ivanob1 »

Koliko vidim Paulownia (Kiri) dosta je aktuelna u zadnje vreme kod nas i rasadnici je veoma hvale, naravno da bi je prodali:) Koliko sam gledao dosta se koristi u Japanu za izradu namestaja. Karakteristike su da veoma brzo raste i brzo se susi (mesec do dva na vazduhu). E sad pretpostavljam da je veoma meko na osnovu toga. Da li je neko imao iskustva sa ovim drvetom i kakvu bi primenu moglo da ima?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Hvala mbole
User avatar
danko31
Majstor
Posts: 338
Joined: 08 Jan 2008 02:52
Location: Uzice Srbija

Post by danko31 »

danas posadio jednu stabljiku od 15 cm da vidim kakvo je to drvo
;)
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

danko31 wrote:danas posadio jednu stabljiku od 15 cm da vidim kakvo je to drvo
;)
После празника ће да буде бар метар висока!!!






А који празник?
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Evo ko hoce da sadi, seme maltene dzabe. Samo dalje od moje livade :)
http://www.aliexpress.com/item/50g-Paul ... 04874.html
Last edited by ivanob1 on 01 May 2014 00:43, edited 1 time in total.
User avatar
danko31
Majstor
Posts: 338
Joined: 08 Jan 2008 02:52
Location: Uzice Srbija

Post by danko31 »

sto? u cemu je problem ?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Problem je u tome sto ces tesko da je se resis kada je jedjom posadis. Gore od rena
A kao drvo vredi daleko manje os onoga kako je reklamiraju. Realna vrednost je nula. Osim ako nekome ne treba stocna hrana.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Pa koliko sam razumeo tesko se iskorenjava. Vrlo lako se siri semenom uz pomoc vetra a i preko korena.

BR al si brz sa odgovorom :)
Last edited by ivanob1 on 02 May 2014 21:28, edited 1 time in total.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Skoro je donet i neki novi zakon u vezi sa slicnim biljkama iz inostranstva, a koje nisu tipicne za nase eko sisteme. Nisam bas citao detalje, ali slicne biljke koje se tesko unistavaju, mislim da je zabranjeno i unositi ih u zemlju. Covek i ne zna koliko sam sebe moze da zezne. Znam jedan primer gde je covek hteo da unisti obican bagrem na svom placu i doveo coveka sa buldozerom i to se toliko rasejalo da mu taj plac sada nista ne vredi jer se nikome ne isplati samo da ga ocisti, napravio je haos, nema sanse ni da udje u plac. Moj pok. otac je na primer jedva istrebio jedan badem, korenje mu je izbijalo na sve strane i po 10m od stabla i morao je svaku zilu da otkopava i vadi. Ne treba se zaletati i nasedati na ono sto trgovci hvale.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koliko se secam, uvoz bilo koje zive biljke ili njenog semena je zabranjen vec decenijama, bez prolaska kroz posebnu proceduru. Nebitno dal je neke posebne sorte ili obicna keleraba.
I to ne samo kod nas, takav propis vazi u maltene svim zemljama (tacnije, ne znam ni jednu za koju ne vazi).

Sustina je sprecavanje sirenja biljnih bolesti, kao i sirenja vrsta koje nisu lokalne, pa mogu da "pomahnitaju" kad se nadju u novom okruzenju, gde nemaju prirodnih neprijatelja, a uslovi su im dobri.
User avatar
Fila
Precizni šegrt
Posts: 81
Joined: 25 Apr 2011 22:30
Location: Smederevo

Post by Fila »

ima i vrsta koja se ne razmnozava....semenjem..........


nego da li je neko imao iskustva sa nekoliko godina starim drvetom...pa da prica a ne samo ono sto je citao po forumima i sajtovima
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

U srbiji nemas drveta starijeg od 5-6 godina, a vecina ih je daleko mladja. Ima nekoliko njiva upropascenih sa ovim oko Valjeva, kada krenes Divcibarskim putem, ali su jos uvek relativno mlade. Jos niko ih kod nas nije sekao, ali u madjarskoj vec pocinju da se cesu iza uveta. Profilisane letvice sam gledao u madjarskom uradi samu, mada su im dali fency ime kiri, mogu da posluz samo za nesto sto niko nikada nece dodirnuti. A sve su od reda bil krive. Slicne sam vido i u domacm Uadi samu, ali posto nije bilo deklaracije, ne mogu da tvdim da je Paulownija.

Inace mozes lako da je prepoznas. CIm vidis list od bundee koji raste na drvtu, to j to.

A sto se tice ostalih karaktristika, pogledaj link u drugom postiu. Imas sve tehnicke podatke.
Last edited by BR on 27 Aug 2014 08:15, edited 1 time in total.
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

Pa dobro, da li se isplati bar da se zasadi zbog ladovine, pošto izuzetno brzo raste kako sam razumeo?

Ja sam planirao da zasadim jednu u dvorištu sada na jesen, baš iz razloga što mi treba krošnja za relativno kratko vreme, nije valjda da ću riljati dvorište non-stop od mladara, kako sam razumeo :smejanje: ?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ma zasadi bambus, to ti j jos bolje.. Dzabe ce ti skloniti i kucu.

POstoji jedan tik ako hoces tako nesto. Iskopas jako veliku rupu, i stavis dva sloja geotekstila. Navodno korenje kroz njih ne raste pa nma sirenja. Tako sade bambus po gospodskim vrtovima ovde u Beogadu, da se ne bi prosirio. Ali opet biraju sitne vrste No, pogledaj slike sa farmi paulownije, izgledaju kao farme oraha, ispod nje nista ne raste. I proveri kako raste kada je posadis samu, vrlo lako moze da se desi da ces dobiti zbun u sirinu, pa ti senka nece ni trebati.
Post Reply