ploce od punog drveta

Sve o obradi drveta
User avatar
luka
Šegrt
Posts: 20
Joined: 05 Mar 2014 23:16
Location: Niksic

ploce od punog drveta

Post by luka »

Pozdrav.
Radio sam ploce za stolove od punog drveta (parena bukovina), sastavljao sam ih od fosni sirine 10cm.
Medjutim desavalo mi se da se ploce iskrive iako su debljine 4cm. To mi se ponekad dogodi i kod tablica (uklada) kod kuhinjskih vrata. Ako neko zna razlog zbog kojeg mi se to desava i ako imate neki savjet kako da suzbijem to bio bih vam jako zahvalan.:/
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sve dok koristis tangencijalno rezanu gradju krivice se. I to ne mozes da izbegnes. Kada negde budes uspeo da nadjes radijalno secenu gradju, ili je sam tako iseces, vise neces imati krivljenje, vec ce daska samo da radi u sirinu i visinu.
User avatar
luka
Šegrt
Posts: 20
Joined: 05 Mar 2014 23:16
Location: Niksic

Post by luka »

ne kontam, kako mislis radijalno?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Evo slike. Radijalno secena daksa je u donjem levom cosku. Ti koristis tangencijalno secenu, tj prvu na vrhu. I uopste nije cudno sto ti se ploce krive.

Image


Koliko god da osusis drvo, ono ce uvek raditi sa promenom vlage u prostoru, i to do nekoliko procenata, u zavisnosti po kojoj osi. Tangencijalna promena je najveca, radijalna je manja, a longitudinalna je namanja. Za parenu bukovinu te promen su i do 3-4 posto, u stanu koji se greje centralnim grejanjem, tokom leta. Uprosceno, sirina ploce ce se promeniti za 3-4 cm, na svakih metar sirine.
User avatar
luka
Šegrt
Posts: 20
Joined: 05 Mar 2014 23:16
Location: Niksic

Post by luka »

e jbg, tesko je uticati na ovo jer smo primorani da kupujemo dasku. Hvala na objasnjenju
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Meni se isto to desava cak i sa jelovinom (8-10% vlage) tako da mi nije jasno sledece. I ovi Japanci koriste tangencijalno secenu dasku. Kako god uspeju da uklope ove fioke na komodama da dihtuju 100%. Jedna fioka otvara drugu vazduhom koji ubaci. Kako taj zazor uspeva da opstane dugo vremena kad recimo drvo radi? Pa i da je radijalno secena opet za neki procenat drvo promeni oblik.

https://www.youtube.com/watch?v=L41Bw4S ... 97BAE7B2EC
Last edited by ivanob1 on 30 Mar 2014 16:25, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

To je rezultat pazljivog planiranja i izbora vrste drveta, uz jos neke faktore. Za te fioke koriste drvo kiri, koje ima maksimalnu radijalnu promenu od samo 2.4%, a tangencijalnu 3.6%. To je ugrubo 3 i po puta manje od bukve. Kada tu maksimalnu promenu svedes na normalnu promenu leto zima doci ces do toga da se diimenzije nece promeniti vise o 0.7-0.8% Takodje, fioke se prave sam tokom odredjenog vremenskog perioda kada je vlaga idealana. I na kraju, Kiri je drvo koj se brzo trosi, i napravi svoja lezista. Kada nabekne, brzo ce se potrositi dotle da fioku otvaras bz problema, kada se ponovo skupi razloga za veliko trenje nema, i fioke traju godinama.

Kiri je inace Powlonija Tomentosa, a za Japanski namestaj se koristi ona koja j rasla u prirodi. Ako j nikada nisi drzao u ruci, najvise podseca na balzu. Pa pogledaj i sam kako rade spojeve, i sa kojoj lakocom je skida dletom.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Negde sam zagubio tabelu ali koliko se secam jelovina ima pribliznu a mozda cak i manju tendenciju krivljenja od Kiri drveta.

Ali recimo jedan primer: Stolarska tezga od bukve sirine 60cm sa ugradjenom vagon stegom. Ako su pomeranja recimo 3.6% za tangencijalnu to znaci deformaciju stola za oko 2cm. Kako vagon stega moze uopste da funkcionise? Da li to ipak opstaje samo zbog laminiranja ploce?
Last edited by ivanob1 on 30 Mar 2014 23:15, edited 1 time in total.
User avatar
luka
Šegrt
Posts: 20
Joined: 05 Mar 2014 23:16
Location: Niksic

Post by luka »

i meni se desavalo sa jelovinom ali manje stvarno. Da li mozda mogu godovi prilikom sljepljivanja da se okrecu isto, mozda bi manje radila?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ne zaboravi da i drveni blok u vagon stezi orijentises na potpuno jednak nacin kao i ostale talpe u stolu, pa se i ona pomera koliko i ostatak stola. I sve radi. Metalna ploca koja je pomera je zakacena samo sa donje strane.

Kod mene na tezgi je vagon stega potpuno od drveta i nema problema sa zaglavljivanjem. A blok koji upada je od iste talp od koje i nastavak iza vagon stege.

Jelovina radi vise od powlonije, za koji procenat.

Luka, godovi se okrecu naizmnicno da bi se smanjila deformacija. No nije svaka daska od koj pravis tablu sa jednakog rastojanja od centra stabla, pa se jedna deformise manje, a druga vise. I opet nije ravno. Jedno od resenja j da dasku koju imas raseces u letve, u kojima su godovi tangencijalni, pa da tako polepis tablu. No to izgleda ruzno. Drugo resenje je da nabavis tangencijalno rezanu dasku.
Last edited by BR on 30 Mar 2014 23:33, edited 1 time in total.
User avatar
luka
Šegrt
Posts: 20
Joined: 05 Mar 2014 23:16
Location: Niksic

Post by luka »

da ruzno je tako.
User avatar
luka
Šegrt
Posts: 20
Joined: 05 Mar 2014 23:16
Location: Niksic

Post by luka »

kako se postavljaju slike da li mi moze neko reci?
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

luka wrote:I meni se desavalo sa jelovinom ali manje stvarno. Da li mozda mogu godovi prilikom sljepljivanja da se okrecu isto, mozda bi manje radila?
Pa godovi se u sustini i okrecu suprotno da bi se smanjilo krivljenje. Takodje ono sto sam saznao je da je bolje koristiti uze daske. Nemam iskustva pa sam se prvi put bas razocarao kada sam radio ploce od jelovine. Drvo 8-10% vlage, daske sirine 7cm debljine 2.2cm. Napravio sam tri ploce sirine 60cm i oslonio na zid. Preko noci je jedna od njih dobila trbuh po sirini od oko 2cm. Nisam mogao da verujem ali eto sa drvetom se nikad ne zna a i treba veliko iskustvo. Mada cak i fabricki lamelirane ploce se lako iskrive.
Sto se slike tice koristis tag a u sredini link za sliku. E sad sliku moras da kacis na neki besplatan server. Ja imam svoj pa ne brinem oko toga :) Sad tek videh da ima opcija "Upload slika" na forumu:)

BR pretpostavljam da pored rasporeda godova i zazor treba da bude solidan kod vagon stege?
Last edited by ivanob1 on 31 Mar 2014 00:11, edited 1 time in total.
User avatar
luka
Šegrt
Posts: 20
Joined: 05 Mar 2014 23:16
Location: Niksic

Post by luka »

da ali ipak je dosta tanka 2.2cm... i ja sam ih rezao u fosne ali ipak radi malo, a bukovina bas radi
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

A zasto bi trebao veliki zazor? Preturicu po albumima da li imam bolju sliku, ova je sa prevelike daljine, ali zazor je 0.5mm.

Image

Image
Last edited by BR on 30 Mar 2014 23:48, edited 1 time in total.
Post Reply