vlaga u drvetu

Sve o obradi drveta
Post Reply
User avatar
nebojsa777
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 27 Nov 2013 00:01
Location: Bratunac

vlaga u drvetu

Post by nebojsa777 »

ineresuje me dali je neko radio neki komad namjestaja sa daskom u kojoj je vlaga od 14-16%. konkretno se radi o hrastu, zanima me kako se ponasa posle lijepljenja i dali je moguce raditi sa takvom daskom da posle ne bude krivljenja i izbacivanja?:forvonad:
када је труд на нашој страни одсутан тада и Божија помоћ престаје
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

nebojsa - prvo popuni profil , mogo bi i da nam se predstaviš .

drugo , zašto raditi sa drvetom koje još nije dovoljno suho ( mada je blizu ) kad ima toliko suhog drveta na tržištu ?
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
nebojsa777
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 27 Nov 2013 00:01
Location: Bratunac

Post by nebojsa777 »

izvinjavam se, zovem se Nebojsa iz Bratunca,nov sam u ovom poslu pa odatle i ovakva pitanja.
када је труд на нашој страни одсутан тада и Божија помоћ престаје
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Laminirao sam tri ploce od dasaka jelovine sirine 6cm i debljine 2cm. Ploce su sirine 65cm. Nakon rendisanja ploce su prenocile uspravno naslonjene na zid. Sutradan jedna od ploca je dobila breg od 1cm u sredini. Nisam siguran gde je greska i zbog cega se to desilo da drvo toliko proradi.

Drvo je jelovina bez cvorova na 8-10% vlage. Odstojalo je u radionici nedelju dana pre obrade i secenja. Lepljeno je sa naizmenicnim postavljanjem godova. Nisam siguran sta moze da bude problem kod te jedne ploce. Inace nema vlage u radionici.
Last edited by ivanob1 on 25 Feb 2014 10:31, edited 1 time in total.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

ivanob1 wrote:Drvo je jelovina bez cvorova na 8-10% vlage. Odstojalo je u radionici nedelju dana pre obrade i secenja. Lepljeno je sa naizmenicnim postavljanjem godova. Nisam siguran sta moze da bude problem kod te jedne ploce. Inace nema vlage u radionici.
Problem susenja je jedan od najvecih problema u stolarstvu. Potrazi na netu,moze se naci i o tome. Drvo radi dugo i posle susare, a ponekad i kad je izlakirano zna da proradi.
Ako ti se panel uvio, okreni ga da kontra stranom bude naslonjen na zid i ispravice se. Treba da stoji sto vise uspravno da bi se manje krivio, takodje i sire daske.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Nije se iskrivilo po visini nego po sirini. To me najvise buni.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Pa da, samo je okreni kao sto sam ti napisao.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Ma ugradio sam ja tu plocu vec. Nategao je stegama (bowclamps) i cepovao. Sad je to ok. Nego razmisljam za ubuduce. Jer koliko vidim pogotovu Japanci recimo rade fioke na namestaju sa maltene 100% dihtovanja, tj bez ikakvog zazora. Pa ako drvo toliko radi nije mi jasno kako takav namestaj uopste opstaje.
Post Reply