Dascice kod prirodnog susenja drveta

Sve o obradi drveta
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Dascice kod prirodnog susenja drveta

Post by karatas »

Zdravo svima.

Treba mi uskoro doci nesto prosusenih dasaka od 2.5 cm koje cu jos susiti godinu -dvije, pa mi trebaju dascice za razmak. imam nesto suhih letvi, pa sam njih mislio stavljati,no vjerojatno mi nece biti dovoljno, pa si razmisljam, jel smijem stavljati trake izrezane od osb ploca? drvo bih prekrio sa ceradom, tako da samo na krajevima ima lufta, a kada je lijepo vrijeme bih otkrivao potpuno ceradu.

sto mislite? ovo mi je prvo iskustvo susenja dasaka, pa da bas sve ne skenjam :-)
User avatar
Z@P
Majstor početnik
Posts: 114
Joined: 05 Mar 2010 14:45
Location: BG-UE

Post by Z@P »

mislim da nije problem da OSB trake stavis. Ali koje je drvo u pitanju?
Kod nas se, recimo kad se susi hrastovina u daskama, čela krajeva farbaju da daske nebi pucale jer se mnogo brze suše od ostatka daske :S. Mislim da to važi i za druge vrste drveta ali ima ovde iskusnijih :D
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

mozes slobodno staviti trake osb ploca izmedju dasaka(max. na 80cm po duzini dasaka) cela dasaka premazi bilo kojom farbom(ne stedi nego dobro nanesi iz vise puta).

ciradu nikako ne skidaj,pogotovo ako je sunce(vise ce ispucati).

najbolje je samo prekriveno(sto veci prepusti),da vetar produvava izmedju dasaka.:)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

singer wrote:mozes slobodno staviti trake osb ploca izmedju dasaka(max. na 80cm po duzini dasaka) cela dasaka premazi bilo kojom farbom(ne stedi nego dobro nanesi iz vise puta).

ciradu nikako ne skidaj,pogotovo ako je sunce(vise ce ispucati).

najbolje je samo prekriveno(sto veci prepusti),da vetar produvava izmedju dasaka.:)
hrast je u pitanju. stavit cu onda na 60-tak cm dascice. cela cu premazati nekom zavrsnom bojom sto mi je ostala od prije (zar se ne koristi vosak za zastitu cela?) Sto ako su cela vec ofarbana? Mislim da su ih nakon rezanja vec zastitili?

kod cerade.. daske trebaju biti prekrivene samo preko duzge dijela daske (edge je na eng. ne znam kako se to kod nas kaze), a cela trebaju biti otkrivena tako da vjetar moze piriti, jel da?

hvala puno svima na odgovorima!
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

za zastitu cela se koristi "drvokol" a nekada davno i klanfe(nasi dedovi)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sigurno nece skoditi da čela dodatno premazes, a mi ne znamo koliko su dobro zamazana.
Cilj je da sto je manje moguce vlage izlazi preko čela, kako bi se daska ravnomerno susila, inace se celo prvo osusi i onda daske pucaju.

Daske treba da budu prekrivene u smislu zastite od sunca i kise celom duzinom. Čela treba da budu zasticena od sunca/kiše ali ne i pokrivena kako bi vazduh mogao da struji izmedju dasaka. Otprilike kao da imas sator ili nadsresnicu preko naslaganih dasaka, ali da je sator duzi i siri od njih kako ih sunce i kisa nikada nigde ne bi dohvatili. Sad naravno od toga koliko ti je gomila visoka zavisi koliko treba da prepustis sa svake strane, i kako ces se snaci za prepuste (neke letve pobodene u zemlju ili nesto slicno).

U sustini nekakav vid nadstresnice bi bio idealno resenje, to jest da cerada nigde ne dodiruje daske.
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

singer wrote:za zastitu cela se koristi "drvokol" a nekada davno i klanfe(nasi dedovi)
aha. moze. jel zna netko jel se tako sto moze nabaviti u RH?

Edit: Nasao sam ovo: http://www.chromos-svjetlost.hr/hr/zast ... index.html Jel to valja sto?
Last edited by karatas on 21 Sep 2013 20:21, edited 1 time in total.
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

mbole wrote:Sigurno nece skoditi da čela dodatno premazes, a mi ne znamo koliko su dobro zamazana.
Cilj je da sto je manje moguce vlage izlazi preko čela, kako bi se daska ravnomerno susila, inace se celo prvo osusi i onda daske pucaju.

Daske treba da budu prekrivene u smislu zastite od sunca i kise celom duzinom. Čela treba da budu zasticena od sunca/kiše ali ne i pokrivena kako bi vazduh mogao da struji izmedju dasaka. Otprilike kao da imas sator ili nadsresnicu preko naslaganih dasaka, ali da je sator duzi i siri od njih kako ih sunce i kisa nikada nigde ne bi dohvatili. Sad naravno od toga koliko ti je gomila visoka zavisi koliko treba da prepustis sa svake strane, i kako ces se snaci za prepuste (neke letve pobodene u zemlju ili nesto slicno).

U sustini nekakav vid nadstresnice bi bio idealno resenje, to jest da cerada nigde ne dodiruje daske.
kuzim! mislim da cu moci smisliti neku nadstresnicu. hvala puno na savjetima!
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Evo daske pravilno pripremljene za sušenje: https://picasaweb.google.com/Kicho27/Kr ... 5189982642
Po sredini je utisnut komad valovitog čelika koji sprječava pusanje daske usljed sušenja (moderna klanfa)
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

BILJEŽNIK wrote:Evo daske pravilno pripremljene za sušenje: https://picasaweb.google.com/Kicho27/Kr ... 5189982642
Po sredini je utisnut komad valovitog čelika koji sprječava pusanje daske usljed sušenja (moderna klanfa)
a kako to da napravim u kucnoj radinosti? pogotovo kod dasaka debljine 2.5 cm?

inace, nikada nisam ovako sto vidio :-)
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ova tvoja "moderna klanfa" slabo radi posao.:P

moze lako da pukne do nje i od nje :)

klanfe su se udarale od poceka do kraja sirine cela :stolt:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

KLanfe su morale stalno da se pritezu tj da se zakucavaju dublje, inace su one dovodile do cepanja, posto se drvo skuplja, a on imaju fiksnu duzinu. Kada se zabijaju, drvo izmedju vrhova se sabija, a ako ne, ode pukotina dublje nego da nije bilo klanfe. Taj talasasti limcic nce spreciti dasku da pukne..


Karatas, postoji mnogo jeftinije savremeno resenje. Sam kraj daske mozes da obavijes duckt trakom, onom srebrnom, koju maksimalno zatgnes. To donekle sprecava pucanje krajeva. No farbanje je obavezno. Sustina je da ce hrast da se skupi nekih 3% prilikom susenja, i ono sto priteze kraj mora da moze da se takodje toliko skupi prilikom susenja. Radi i elasticni konopac, gusto namotan oko kraja..

Ako ikako mozes bilo bi dobro da na kraju dosusis dasku u nekoj susari. Nsada, nego kada bude suva onoliko koliko to moze u prirodnim uslovima, za koju godinu. Tada ce biti stabilnija, a time sto si je susio polako, nece imati previse unutrasnjih napona. To dodusivanje moze i u solarnoj susnici, tj stakleniku, u kucnoj radinosti.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

singer wrote:ova tvoja "moderna klanfa" slabo radi posao.:P

moze lako da pukne do nje i od nje :)

klanfe su se udarale od poceka do kraja sirine cela :stolt:
Krivo sam se izrazio... Daska na slici je suha i spremna za obradu ali se ipak vidi kako je pripremljena prije sušenja. Dakle, prilikom sušenja nije pukla kao ni sve ostale zaštićene na taj način. Svaka je imala ukucanu tu "klanfu" samo po sredini.
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

karatas wrote:
singer wrote:za zastitu cela se koristi "drvokol" a nekada davno i klanfe(nasi dedovi)
aha. moze. jel zna netko jel se tako sto moze nabaviti u RH?

Edit: Nasao sam ovo: http://www.chromos-svjetlost.hr/hr/zast ... index.html Jel to valja sto?
Sam sebi da odgovorim. Drvofront je industrijski proizvod i prodaje se samo tvrtkama i to minimalno 15L po cijeni od oko 250kn. Da ne kompliciram odlucio sam zamazati ultratop-om ili nekim slicnim zavrsnim premazom za drvo. pa cemo vidjeti :-)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Za mazanje lepo radi i PVA lepak, koji nanosis tvrdjom cetkom. Daje vrlo elastican sloj, daleko elasticniji od bilo cega drugog..
Post Reply