Spojevi drveta i politiranje istih

Sve o obradi drveta
User avatar
Khadgar2007
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 19 Oct 2012 11:55
Location: Sisak,Hrvatska

Spojevi drveta i politiranje istih

Post by Khadgar2007 »

Pozdrav svima na forumu. Kako nisam stolar i ne bavim se puno sa time rijetko nešto napišem ali povremeno vidim što ima novoga ovdje i da se podsjetim sa vremena na vrijeme na neke starije članke koje sam pročitao i zaboravio.
Imam jedan problem vezan uz politiranje. Za sada sam ispolitirao nekoliko drvenih kutija i recimo da se napreduje u tom dijelu. Ono što me muči je politiranje spojeva drveta. Nažalost majstor kod kojeg režem drvo nema mogućnost da reže spojeve pod 45°(mislim ima ali do visine 5cm a to mi ne igra ulogu) tako da ih režem pod 90°. Majstor koji mi reže drvo je stvarno dobar i zna posao tako da je sve pod pravim kutem i nema fulanja u tom dijelu.

Ono što kasnije dolazi na red je naravno lijepljenje i politiranje. Za lijepljenje drveta sam napravio jedno pomagalo koje mi stranice drži pod 90° i lijepim sa drvofixom. Nakon što je zalijepljeno sve to par puta navlažim sa malo vode,pobrusim i spoj je savršen ništa se ne osjeti pod prstima. nakon toga naravno grundiranje i politiranje i dobro slijedim upute što su objavljene na forumu i još sam pročitao što je autor Slavko Henč rekao o politiranju u jednoj svojoj knjizi. Nakon politiranja naravno da se spoj ne osjeti, tek sada nakon kojih mjesec dana osjetim pod prstima laganu neravninu. Dok je politura na svemu ostalome još uvijek sjajna i glatka.

E sada možda je problem što radim kutiju od tri stranice drveta i tri stranice aluminijske ploče. Znači prednja i bočne su drvo dok je gornja,donja i stražnja lim od 2mm. Pada mi na pamet da možda limovi lagano španaju drvo,savijaju ga i ono sa vremenom dobije neravninu na spoju jer koliko god se trudio rupa za prišarafiti lim na drvo može pobjeći par desetinki i eto problema.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

postavi sliku , da znamo o čemu pričaš .
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Susi se drvo, najvjerovatnije!
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Drvo nikada nije mrtav materijal, vec tokom celog svog veka radi, u zavisnosti od temperature i vlaznosti vazduha. Kada ga povezes sa jednako velikim relativno nepromenljivim povrsinama, potpuno je normalno da se desi to sto ti se desilo. Jedino resenje je da nadjes konstrukcijsko resenje koje ce moguciti drvetu da radi slobodno, i problemi ce nestati.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne kapiram na kakvom spoju imas problem.
Spoj drvo-drvo, spoj metal-drvo, da li su metalni i drveni deo kutije cvrsto povezani ili recimo metalni predstavlja poklopac, i vezan je samo sarkama.
Kako konkretno izgleda spoj na kome ti se javlja ta neravnina, ako je u pitanju spoj drvo-drvo? Tacnije kako stoje godovi na spoju, a kako na svakoj od ploca koje cine taj spoj.

U zavisnosti od svega ovoga, moguce je puno raznih uzroka, i eventualnih lekova.

Sto ce reci, slabo mozemo da pomognemo bez slika.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Khadgar2007 wrote:Nakon politiranja naravno da se spoj ne osjeti, tek sada nakon kojih mjesec dana osjetim pod prstima laganu neravninu. Dok je politura na svemu ostalome još uvijek sjajna i glatka.
-----------
Pa, kao sto je Sasa napisao, to je zbog nedovoljno susenog drveta.
User avatar
Khadgar2007
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 19 Oct 2012 11:55
Location: Sisak,Hrvatska

Post by Khadgar2007 »

Drvo je jasen koji se suši u podrumu zadnjih 20tak godina i koji sam narezao na komade prije 4-5 mjeseci i opet spremio na suho. Znam da je drvo živo jer me svaki put podsjete vrata od balkona koja na promjenu vremena zapinju. haha Ali me zanima da li se spoj nekako može dobro zaštiti sa nečim pa da se ne vidi/osjeti pod prstima neravnina. Davno prije ako se ne varam nekoliko poznanika koji rade zvučničke kutije i koji ih ne furniraju već samo lakiraju govorili su da korištenjem auto-kita koji je relativno elastičan riješi se problem i spoj se ne vidi ali ne znam kako bi to ovdje pasalo jer ispod politure bi se vidio kit.

Image

Image

Image

Image
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

na takvoj vrsti spoja ce se uvek poznati.;)

da je spajano pod ger do toga nebi nikad doslo,ili da je furnirano :prsgore:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mrdjenovac
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 14 Aug 2013 17:44
Location: Sabac
Contact:

Post by mrdjenovac »

...pozdrav
mora da se spoji pod uglom od 45 stepeni bilo da je u pitanju drvo, iverica, vlaknatica (medijapan) ili sper ... takodje i git hoce da se vidi, odnosno mesta gde je gitovano, posle jednog/par sezonskih ciklusa ...
...bilo bi zanimljivo da saznamo o kakvoj lampaskoj spravi se radi
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

"Znam da je drvo živo jer me svaki put podsjete vrata od balkona koja na promjenu vremena zapinju."
----
Isti slucaj imam i ja sa vratima na lodji. Kad je vreme vlazno ona malo zapinju pri zatvaranju, a stara su 45 godina i nisu izlozena kisi. Znaci da cak i kroz farbu vlaga dopire do drveta i ono bubri. To ne znaci da je drvo zivo, ali je ocigledno da bubri pri promeni kolicine ambijentalne vlage.
Tebi se ta kutija verovatno i malo greje od tog uredjaja koji je u njoj.
User avatar
Khadgar2007
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 19 Oct 2012 11:55
Location: Sisak,Hrvatska

Post by Khadgar2007 »

Jeste itekako se grije, i to poprilično. lim je na nekih 60°C pri vanjskoj temperaturi od 30°C,dok su lampe na iznad 130°C. Drvo se ne grije previše veoma mlako na dodir ali izgleda da je i to dovoljno. Znači ne gine mi 45° spajanje i kemijanje ali to neće doći tako skoro na red jer je ovo zadovoljavajuće.

Uradak je lampaško pojačalo za slušalice za impedanciju od 30-600 ohma, a može i ako je baš potrebno pogonoti i manje zvučnike visoke osjetljivosti, koje radim za jednog prijatelja. Koriste se lampe 6n6p i naponi unutra su do 350V. Dizajn kutije je moj dok je šemu izradio kolega sa diy audio foruma. Kutija,farbanje,bušenje je sve mojih ruku djelo jer volim sam napraviti što je više moguće.

Uglavnom hvala na ovako brzom odgovoru za jednog ne tako stalnog člana ovog foruma. Ako treba nešto vezano za elektroniku pogotovo audio ako mogu pomoći rado ću priskočiti sa kakvim savjetom.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Jel pravis pojacala za prodaju? Jedno bi odgovaralo, za Grado SR 80 :D
User avatar
Khadgar2007
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 19 Oct 2012 11:55
Location: Sisak,Hrvatska

Post by Khadgar2007 »

Ja napravim elektroniku a ti središ drvenariju,jer izgleda da to meni ne ide. :P
Ako napravim još jedno ovakvo morati ću platiti patent onome tko je napravio šemu i dao je DIY zajednici :P jer on baš ima firmu i prodaje takva pojačala za slušalice između ostaloga.
Ako te nešto zanima možemo preko PMa jer ne znam kakva pravila ima ovaj forum.

edit: u mojoj maloj radionici u podrumu od 2,5m^2 kuha se i polagano realizira ideja o malom cirkularu sa pločom od 110mm pa kada bude gotova i u funkcionalnom stanju mogu je predstaviti.
Last edited by Khadgar2007 on 23 Aug 2013 07:54, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koristi vijke sa cilindricnom ili poluokruglom glavom, a ne sa konusnom. Konusna glava fiksira spoj u mikron prema rupama, dok cilindricna ili poluokrugla dozvoljava da se spoj pomeri za razliku u precnicima prolazne rupe i vijka. Idi na gornju meru tolerancije za prolaznu rupu. Recimo za sraf M4 to je 4.8mm, za M5 5.8mm pa i vise to jest tek koliko da ivica rupe ne moze da proviri ispod glave srafa. To ce takodje dozvoliti drvetu da malo radi, a taj spoj nije ne znam kako opterecen da moras da ides na minimalne tolerancije.

U tvrdo drvo tipa jasena mozes direktno da uvijes masinski vijak (naravno, probaj prvo na nekom otpadnom komadu). Izbusis rupu kao da ces da urezes navoj (3.3mm za M4, 4.2mm za M5), namazes navoj vijka voskom, sapunom ili lanenim uljem i jednostavno ga usrafis.

Kao bonus srafovi sa imbus glavom mnogo lepse izgledaju i mozes relativno lako da ih nadjes u crnoj boji, sto bi se po mom misljenju lepse uklopilo (ima ih i sjajnoj u prohrom varijanti ako ti tako izgleda lepse).

Ako narucujes iz inostranstva (sto sad ne bi trebalo da je problem od kad je Hr u EU), mozes naci i recimo crne srafove za drvo sa poluokruglom glavom i za torx ili imbus kljuc.
Recimo nesto ovakvo: http://kingtower.en.alibaba.com/product ... screw.html
User avatar
Khadgar2007
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 19 Oct 2012 11:55
Location: Sisak,Hrvatska

Post by Khadgar2007 »

Prije sam i koristio šarafe sa ravnom glavom ali kao da ispadne lijepše ovo sam napravio sa konusnom da se glava šarafa ne ističe. Inače uvijek kada radim rupe napravim da je prolazna veća upravo zbog podešavanja.
Di živim baš nije bilo crnih šarafa a naručivati iz Zagreba dođe me više poštarina nego šarafi jer je sve ovo recimo hobi izrada.
Å to se tiče narezivanja navoja u drvo to sam radio jednom isto u jasen ali sam koristio nareznice za metal i nije najbolje ispalo. Baš ću probati ovo da samo izbušim rupu,namažem šaraf sa voskom i ušarafim ga. Hvala na savjetu.

Hvala na linku za firmu sa šarafima izgleda zanimljivo,samo treba naći ono što se hoće između par stotina vrsta šarafa. Također trebam da dobro razmislim koje bi šarafe mogao upotrijebljavati da ne bi imao "sto" vrsti kod kuće a niti jedna ne paše. :D
Post Reply