Spojevi drveta i politiranje istih

Sve o obradi drveta
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kad je glava konusna, dzabe sto je prolazna rupa veca. Konus uvek centrira sraf tacno u sredinu, i on ne moze da mrdne nikuda.

Kad srafis masinski vijak direktno u drvo, u zavisnosti od tvrdoce drveta nekada treba usrafiti malo, pa malo vratiti, pa namazati ponovo, pa tako nekoliko puta dok ne proteras. Pogotovu ako je drvo tvrdo, a ivica tanka, jer hoce i da ga rascepi. Probaj da malo eksperimentises i sa sirom rupom nego sto je standardna za taj masinski navoj. Recimo za M4 busi sa burgijom od 3.5mm umesto sa 3.3mm koliko je standardno.
Deluje da je tih 0.5mm malo da bi navoj nesto drzao, ali tih 0.5 se mnozi sa povrsinom celog navoja, daklem celom duzinom srafa, a ti ovde nemas 100 Kg koje ti srafovi treba da drze.

Kod malih precnika navoja nema mnogo smisla urezivati navoj, sasvim dovoljno se sam utisne. Kod vecih (reda M10 i vise) vec je druga prica.
Za urezivanje navoja masinskim ureznicama, trebaju ti bas ostre (citaj potpuno nove) ureznice. Moze da pomogne ako natopis unutrasnju povrsinu super lepkom (otvrdne drvo), ali to je prilicna zavitlancija.
User avatar
Khadgar2007
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 19 Oct 2012 11:55
Location: Sisak,Hrvatska

Post by Khadgar2007 »

Ma mislio sam na proširivanje rupa kada se koriste šarafi sa ravnom glavom,njih obično koristim.
Temu za narezivanje navoja sam vidio i dobro pročitao i stvarno je petljancija sa stalnim mazanjem tako da sam u baš ovom slučaju koristio šarafe za drvo sa konusnom glavom.
Uglavnom kada se vratim sa mora onda ću baš dobro proučiti onu stranicu i točno vidjeti kakve šarafe imaju. Kada se odlučim i vidim koliko će me to koštati naručim jedan set(500 ili 5000kom) i miran sam skoro za čitav život. :D
Post Reply