Susenje gradje

Sve o obradi drveta
User avatar
savak
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 19 Nov 2013 22:01
Location: Banatsko Aranđelovo

Post by savak »

Zavisi koliko je daska debela, i da li je tvrdo ili meko drvo. Otprilike ide 1 cm za godinu dana. Ako grešim neka me isprave.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14959
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Na prvoj stranici ove teme imas odgovor.
Zar je toliko tesko procitati?
User avatar
mirkem
Šegrt
Posts: 23
Joined: 08 Dec 2012 19:45
Location: Šabac

Post by mirkem »

Nije teško pročitati i pročitao sam . Ali koliko me sećanje služi nigde nije bilo reči o vremenskom periodu sušenja daske koju sam ja naveo. A to je pocrnela daska koja je bila spakovana bez razmaka pa sam je sad ja spakovao relativno kako treba. U pitanju je čamovina 2,5cm...
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Ovisi o tome koliko je vremena prošlo od rezanja trupca, sušenje svježe rezane daske na cca 18% vlažnosti u navedenim uvjetima cca 1 god/cm debljine. Daske iz ove priče: https://picasaweb.google.com/1109943482 ... edirect=1# su u mojoj radionici bile tek mjesec dana prije obrade, krevet i dan danas jednako izgleda...
Last edited by BILJEŽNIK on 30 Dec 2013 20:15, edited 1 time in total.
User avatar
mirkem
Šegrt
Posts: 23
Joined: 08 Dec 2012 19:45
Location: Šabac

Post by mirkem »

BILJEŽNIK wrote:Ovisi o tome koliko je vremena prošlo od rezanja trupca, sušenje svježe rezane daske na cca 18% vlažnosti u navedenim uvjetima cca 1 god/cm debljine. Daske iz ove priče: https://picasaweb.google.com/1109943482 ... edirect=1# su u mojoj radionici bile tek mjesec dana prije obrade, krevet i dan danas jednako izgleda...
Da, ali meni deluje da je sveže rezano. kad kažem sveže, mislim na 3-4meseca. Možda i grešim. Videćemo za 15ak dana kad ovako lepo naslagano malo dođe sebi pa mu izmerim vlažnost.
Hvala.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3836
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ako je bas sveza, to merenje za 15 dana ti nece bas pomoci. Merices samo sta se desava na povrsini, za 15 dana nece bas da se izjednaci. Ako imas preciznu vagu, mnogo bolji metod je susenje uzorka u rerni i merenje tezine pre i posle. Dobices tacnu vlaznost. Naravno, u rerni susis na malo preko 100 stepeni.
Last edited by BR on 30 Dec 2013 23:52, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14959
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

To sto je pocrnelo je obicno samo na povrsini. ako je nekim slucajem dublje, onda je za bacanje.
To sto nije bila slozena lepo, sa druge strane znaci da se slabo susila, pa mozes racunati ko da je tek izrezana. Nije mogla da dobije dodatnu vlagu.
User avatar
mirkem
Šegrt
Posts: 23
Joined: 08 Dec 2012 19:45
Location: Šabac

Post by mirkem »

Hvala
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

Kupio sam 4 kubika hrasta i bukve, izrezao na 28, 35 i 54 mm ali nisam uspio skinuti koru jer je drvo jos svjeze pa se kora drzi. Znam da bi se kora trebala skinuti jer se mogu crvi izleci i pojesti drvo. Koliko treba crvima da se izlegnu? Da li ce biti lakse skinuti koru dok se to malo osusi kroz koji mjesec, da li je problem da kora toliko ostane? I je li prekasno da se premaze drvofixom za par mjeseci, nece ispucati? Kad bi skinuo koru prespricao bi sve sa kemocidom jel to ok?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3836
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ako mislis na mazanje krajeva dasaka drvofiksom, vec je kasno. To mora da se uradi dok je drvo jos u balvanu, i ponovo kada iseces daske i slozis. Sada ti preostaje da cela dasaka ocistis slajfericom, rendetom i necim slicnim, da bi mogao da lepo vidis sve pocetke pukotina i odseces sve dok ne dodjes do zdravog, gde nema nikakve pukotine, i odmah namazes. To odmh znaci bukvalno odmah, cim si odsekao mazes. Vidjao sam slucajeve gde je kraj daske imao pukotine posle 15 minuta po suvom vremenu sa malo vlage u vazduhu.

Koru skidaj odmah, i po iskustvu prijatelja koji od mene suse daleko vise drveta, odmah prskaj zizolom ili necim slicnim.

Takodje, odmah posto iseces gradju moras da je slozis sa letvicama na svakih 25-30 cm, tako da se ni jedna daska ne klati, i da na vrh postavis dodatno opterecenje. Recimo red starih dasaka, pa na njih nekoliko stotina kila peska u dzakovima.

Samo tako ces izvuci najvise od daske koju si isekao.
Last edited by BR on 11 Jan 2014 21:38, edited 1 time in total.
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

A kako da skinem koru jer se jako jos drzi za dasku, puno je posla to sad rucno skidati jer se uopce ne guli lijepo. Svakih 25-30 cm? Meni su rrkli da je dosta na svaki metar staviti. Ak imam 5 m dasku po tvome bi to bilo 20 letvica na svakoj dasci, to nisam nigdje vidio i prvi put cujem.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3836
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Tima sto su ti tako rekli su daske uglavnom krive, pa ih prsecaju po duzini, krate, ne bi li ih izravnjali, i gube poprilicno dok od te grube daske naprave ono sto treba. Skoro cuh od jednog vlasnika pilane i susare kako je teorija lepa, ali to niko ne radi u praksi. Pa posle kod njega moras da preturis brdo ne bi li nasao dobru dasku, a i kad je iseces svaka se iskrivi.

Kada posvetis duznu paznju drvetu, rezultat se vidi. Pocevsi od toga da ne seces dasku tangencijalno, nego radijano, preko toga kad joj premazes krajeve i kako je okratis, postavljanja letvica na odgovarajucem razmaku, opterecenja tako slozene daske odgovarajucom tezinom, i svega ostalog. Ako radis za sebe, dobices vrhunsku dasku od koje ce otpasti minimum tokom dalje obrade.

Inace, kora se skida ili sekirom, ili drawknifeom, tj ovom. http://en.wikipedia.org/wiki/Drawknife Domaci naziv ne znam.
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

kod nas se to zove " maklja" :prsgore:
smirglaj nikad dosta
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

Probao sam i sa time ali isto nejde nikako.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3836
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

A jel ostra? Ako jeste ide mnogo lakse ;)

Nemoj da racunas da je skidanje ivica na 5m3 daske mali posao, ali ietkako moze da se odradi.
Last edited by BR on 11 Jan 2014 23:30, edited 1 time in total.
Post Reply