Susenje gradje

Sve o obradi drveta
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mozes da okrajcis dasku cirkularom ili bansekom, ako ti je skidanje kore makljom predugacko.
Krajcovaces je u svakom slucaju na kraju kad bude suva.

Ovo sto ti BR prica je kako se to radi po PS-u, to jest kako da iz svojih dasaka, uz vise rada izvuces najvise. Uvek moze jednostavnije i losije. Nekome ko radi na veliko za prodaju, se to ne isplati posto su musterije ovce i platice sve sto vide. Mislim da se tebi, posto radis za sebe isplati.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

radenko wrote:kod nas se to zove " maklja" :prsgore:
Ими што не знамо енглески ту алатку зовемо макља :tummenupp:
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

postoji i alat za skidanje kore koji mozes sam napraviti,evo ti uzorak http://www.takolako.rs/user/alat-za-drv ... 0/item.jsp

mada i maklja radi posao savrseno :happy:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Singer, pogledaj malo nize na tom linku, trebaju ti i pedale za biciklo ;)
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

:smejanje::smejanje::smejanje:

koje budale :pucko:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

a gdje u zagrebu ima za kupiti maklja? i koliko otprilike košta? da li bi toga bilo u bauhausu ili pevecu?
i da li je dobro što sam premazao cela sa drvofixom ili bi bilo bolje sa ovimehttp://www.velekem.hr/index.php/hr/sadr ... -drvofront premazati?
koru nisam stigao skinuti, budem za jedno mjesec-dva isao to rijesiti jer ne stignem prije, valjda se nebudu izlegli crvi do onda.
i ne razumijem ovo "Pocevsi od toga da ne seces dasku tangencijalno, nego radijano"
Last edited by ninja on 13 Jan 2014 12:50, edited 1 time in total.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Kod radijalnog pravac sečenja je okrenut pod pravim uglom u odnosu na godove. Teksturu drveta u tom slucaju odlikuju paralelne linije. Kod tangencijalnog smer sečenja obrnut tangencijalno na godove. Takva daska se mnogo vise krivi od radijalnog secenja. Mada krivljenje zavisi od mnogo faktora a i od vrste drveta. Recimo kod nas se najvise koriste bukva, camovina i hrast. Najmanju dimenzionalnu stabilnost ima bukva pa onda hrast, a najbolju ima camovina.
Post Reply