Susenje gradje

Sve o obradi drveta
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

Da, i ima razne sonde da se kace na njega u zavisnosti sta je potrebno meriti

pozz
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Postoje dve vrste komercijalnih merača vlage.

Prvi meri otpor između pinova zabijenih u drvo, a drugi dielektrički meri jačuni el. polja na površini (bez pinova). Kod prvog treba voditi računa kako se pinovi zabijaju. Moraju da budu takvi da pinovi budu paralelni godovima, a ne "unakrs" (tada je otpor veći i rezultati neprecizni).


Oba rade "tačno" do vlažnosti od 30%, sa greškom od 1% vlage.

Za one koji žele više informacija:
http://www.ces.ncsu.edu/nreos/wood/wpn/ ... isture.htm
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

Image
ovo je ono sto ja imam "GANN" , kupio sam ga jos dok su bile marke (oko 250) sluzi me bezprekorno, tacno meri do 25/30 % vlage, za meko, tvrdo drvo a moze da meri i vlagu maltera ili betona - to je radi lamperije ili brodskog poda isl
User avatar
Srećko
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 16 Jan 2009 22:02
Location: Niš, South Serbia

Post by Srećko »

Tačno tako, kolko para, tolko i muzike :lol: :lol: :lol: ...
http://www.nigos.rs/rvd904.html
http://www.nigos.rs/dvd240.html
Inače, imaju i interesantan proizvodni program. Doduše, nisam ih nikada posetio :D , al mislim da jedan moj školski drug radi kod njih duži niz godina ;) ...
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Ja imam Gann kao majstr Paja prezadovoljansam .Oteramo kod coveka dasku na susenje prodje mesec prodje dva dva ipo meseca 38mm neka bukovina bila u pitanju zove covek kaze suva.Ja posaljem kamion pocnemo da istovaramo teska daska ko olovovo vicu momci nije ovo suvo ja pun sebe osecem motorkom parce a ono pisti voda kao da je kukavica sinoc sletela sa grane a ne da se susila mesecima.E on me naterao da kupim vlagomer pa da napravim i susaru sad sam miran po pitanju toga.
User avatar
Gaga
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Mar 2009 13:58
Location: Kolasin

Post by Gaga »

Dragi moji kolege o prirodnom sušenju drveta morate znati puno toga npr.odabir lokacije pa onda redom, izdignutost
palete,njena širina visina, razmak letvica, smjer cirkulacije vazduha,širina nadkrivenosti itd. itd., o tome može da se
priča danima. To jeste najbolje sušenje, najljepša boja i tako redom. Zaštita čeonih djelova je isto tako mnogo bitna,
a načina ima mnogo. E faktor -vrijeme- je posebna priča. Zato Radmir ima najbolje rešenje - sušara, mada i od nje
ponekad boli glava, pogotovu od deblje bukve -stara dama. Toliko za sada pozdrav svima.
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

radmit wrote:Ja imam Gann kao majstr Paja prezadovoljansam .Oteramo kod coveka dasku na susenje prodje mesec prodje dva dva ipo meseca 38mm neka bukovina bila u pitanju zove covek kaze suva.Ja posaljem kamion pocnemo da istovaramo teska daska ko olovovo vicu momci nije ovo suvo ja pun sebe osecem motorkom parce a ono pisti voda kao da je kukavica sinoc sletela sa grane a ne da se susila mesecima.E on me naterao da kupim vlagomer pa da napravim i susaru sad sam miran po pitanju toga.
tako isto sam i ja prosao samo sa tom razlikom sto sam platio kamion da oteram hrastovinu u Bolec, pa opet kamion nazad + susenje, kad sam stavio na ablihter kosa mi se digla, to je bila kap koja je prelila, tu gradju sam ostavio po strani (zaboravis je par godina) pare u dzep po novu suvu da ne bi kasnio sa poslom i naravno vlagomer pa sopstvena susara
Last edited by pajja on 16 Mar 2009 16:28, edited 1 time in total.
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Znaci nisam jedini koji je padao na bojistu sa vlasnicima susara?Jos kad osete samo da ti je frka za drvo ma izbacuju sa 20%vlage i vicu ekstra osuseno .Al opametismo se i mi majstor Pajo.Kakva je tebi susara klasicna , kondezaciona ili vakum?
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

klasicna - udjes, izadjes i gotovo
Image
Last edited by pajja on 16 Mar 2009 17:58, edited 1 time in total.
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Slican sistem .Jel susite tvrdo ili meko drvo?
User avatar
Gaga
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Mar 2009 13:58
Location: Kolasin

Post by Gaga »

Pajja kaže udješ, izadješ i gotovo.

Majstore može biti posledica ako ne izvadiš na vrijeme.
User avatar
Nikola
Majstor majstora
Posts: 658
Joined: 13 Sep 2007 11:55
Location: Beograd

Post by Nikola »

Mozda nisam pratio, al' jel' ima neko susaru u okolini Beograda da susi usluzno?
Trt, mrt, zivot ili smrt!
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

radmit wrote:Slican sistem .Jel susite tvrdo ili meko drvo?
prvo molim te bez persiranja
susio sam skoro sve vrste drveta, trenutno susim jovu i vrbu, naj duze hrast 8 cm/deb
Nikola wrote:Mozda nisam pratio, al' jel' ima neko susaru u okolini Beograda da susi usluzno?
ja sam od BGDa 100 km
jedan savet ako zelis da susis gradju, neznam o kojoj kolicini se radi i zbog toga trazi one koji imaju manje komore iz razloga da ako neko susi svojih 9 i tvoj 1 m3 drzace se rezima prema svojoj gradji i moze da ti se desi da tvoju gradju stave sa svojom gradjo druge vrste sto nije dobro, nesto se nece osusiti kako treba isto se desava i kod iste gradje ali razlicite debljine / znaci da npr. ni camovina od 2.5 i 5 cm/deb neide istovremeno - razliciti su rezimi i brzine susenja


=======================================
Metabo uradio po naređenju i izbrisao tvoju zero-content poruku koja je bila posle ove :)
Last edited by pajja on 18 Mar 2009 20:31, edited 1 time in total.
User avatar
mirkem
Šegrt
Posts: 23
Joined: 08 Dec 2012 19:45
Location: Šabac

Post by mirkem »

Interesuje me koliko je vremena potrebno dasci, koja je vlazna i koja nije bila lepo slozena pa je pocrnela, da se osusi na ispod 15% na potkrovlju na blagoj promaji? Hvala.
User avatar
mirkem
Šegrt
Posts: 23
Joined: 08 Dec 2012 19:45
Location: Šabac

Post by mirkem »

Zar niko da odgovori?!
Post Reply