Tungovo ulje

Sve o obradi drveta
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Tungovo ulje

Post by karatas »

Pozdrav svima.

Zelio bih novu hrastovu policu, koja ce stajati u dnevnoj sobi, zastiti tungovim ulje. Uspio sam ga jedva nabaviti. Planirao sam uzeti pamucnu krpu, namociti ju u ulje i utrljavati ulje direktno u drvo. Nakon par sati bih sa suvom krpom pokupio ostatak ulja. Za 2 dana bih to ponovio i tako nekoliko puta. Jel to dobar plan ili cu nesto pogrijesiti ako ovako radim?

Hvala puno svima :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sasvim OK, uz par dodataka.
Prvu ruku razredi uljanim razredjivacam barem 1:2, moze i vise (1 deo ulja 2 dela razredjivaca).
Par sati je mnogo da cekas pre brisanja. Ukloni visak nakon 15-tak minuta ako je u pitanju cisto ulje. Ako je u pitanju ulje sa dodacima (u sustni najcesce mesavina ulja i laka), par minuta.

Eh da. Zavrsna obrada pre mazanja uljem mora da bude apsolutno perfektna. Svaka i najmanja greska se nakon nauljivanja vidi "iz aviona". Smirglanje do besvesti, iskljucivo duz godova, barem do granulacije 320, a nece skoditi ni mnogo finije.
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

mbole wrote:Sasvim OK, uz par dodataka.
Prvu ruku razredi uljanim razredjivacam barem 1:2, moze i vise (1 deo ulja 2 dela razredjivaca).
Par sati je mnogo da cekas pre brisanja. Ukloni visak nakon 15-tak minuta ako je u pitanju cisto ulje. Ako je u pitanju ulje sa dodacima (u sustni najcesce mesavina ulja i laka), par minuta.

Eh da. Zavrsna obrada pre mazanja uljem mora da bude apsolutno perfektna. Svaka i najmanja greska se nakon nauljivanja vidi "iz aviona". Smirglanje do besvesti, iskljucivo duz godova, barem do granulacije 320, a nece skoditi ni mnogo finije.
koji uljni razrjedjivac da uzmem? jel ima tu nekih bitnih razlika? nisam nikada koristio...

hvala puno!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bilo koji. Oni su su sustini svi isti.
Naravno prvo probaj kako ce sve to da se ponasa na nekom otpadnom komadu.
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

mbole wrote:Bilo koji. Oni su su sustini svi isti.
Naravno prvo probaj kako ce sve to da se ponasa na nekom otpadnom komadu.
Hvala puno, tako cu i napraviti :-)
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

mbole wrote:Sasvim OK, uz par dodataka.
Prvu ruku razredi uljanim razredjivacam barem 1:2, moze i vise (1 deo ulja 2 dela razredjivaca).
Par sati je mnogo da cekas pre brisanja. Ukloni visak nakon 15-tak minuta ako je u pitanju cisto ulje. Ako je u pitanju ulje sa dodacima (u sustni najcesce mesavina ulja i laka), par minuta.

Eh da. Zavrsna obrada pre mazanja uljem mora da bude apsolutno perfektna. Svaka i najmanja greska se nakon nauljivanja vidi "iz aviona". Smirglanje do besvesti, iskljucivo duz godova, barem do granulacije 320, a nece skoditi ni mnogo finije.
imam jos par pitanja :)

1. koliko slojeva treba odraditi ako se radi o namjestaju koji ce boraviti u dnevnoj sobi, znaci unutra?
2. radio sam tako da sam velikom cetkom nanio ulje, onda uzeo krpicu i zustro trljao drvo. ostavio 15 min, i onda njezno obrisao s drugom krpom ulje. radim u garazi gdje je 15 stupnjeva. nakon 2-3 dana, drvo jei dalje masno na dodir, jel to uobicajeno ili nesto krivo radim?
3. gledao sam na netu da znaju ljudi stavljati u zadnju ruku voska. jel tako sto preporucljivo? ako je, koji vosak, koji omjer, kako to?

hvala puno svima. nisam ovako sto nikada radio, pa sam malkoc izgubljen :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Masno ili lepljivo?
Nakon 2-3 dana bi trebalo da je vec osusilo, mada nisam radio na tako niskoj temperaturi.

Koliko slojeva zavisi samo od tebe. Ali naredne slojeve nemoj nanositi cetkom. Samo navlazis krpicu, i trljas njom dok ispusta ulje. Ne trljas grubo, to jest sa velikim pritiskom i zustro. Cilj ti je da na povrsinu naneses jako tanak sloj ulja.

Licno, ja bih vosak naneo tek na kraju kad sve bude suvo i gotovo. Akoji vosak? Onaj koji budes uspeo da pronadjes u radnjama, posto ovde izbor bas i nije neki.
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

mbole wrote:Masno ili lepljivo?
Nakon 2-3 dana bi trebalo da je vec osusilo, mada nisam radio na tako niskoj temperaturi.

Koliko slojeva zavisi samo od tebe. Ali naredne slojeve nemoj nanositi cetkom. Samo navlazis krpicu, i trljas njom dok ispusta ulje. Ne trljas grubo, to jest sa velikim pritiskom i zustro. Cilj ti je da na povrsinu naneses jako tanak sloj ulja.

Licno, ja bih vosak naneo tek na kraju kad sve bude suvo i gotovo. Akoji vosak? Onaj koji budes uspeo da pronadjes u radnjama, posto ovde izbor bas i nije neki.
Masno. radim u kirurskim rukavicama, pa kada njima uhvatim drvo lijepo se vidi kako je masno. Pretpostavljam da ce to onda biti zbog temperature.

OK. onda cu lakse trljati.

A kako se vosak nanosi? dok je stvrdnut se prelazi ili se otopi pa onda kao i s uljem - lagano nanese?

hvala puno!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vosak za namestaj je obicno u obliku paste, isto kao vosak za automobile.
Trljnes krpicom po vosku, tako da nesto voska ostane na krpici, naneses, kad se prosusi (zamagli), istrljas cistom krpom.
User avatar
StolarBastovan
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 206
Joined: 09 Jan 2013 14:08
Location: Beograd

Post by StolarBastovan »

Gde si nasao to tung ulje i kog je proizvodjaca?
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

StolarBastovan wrote:Gde si nasao to tung ulje i kog je proizvodjaca?
http://zdravahisa.si/naravna-olja-prema ... zajca.html

Dio zenine obitelji zivi u sloveniji, pa su mi oni donjeli kada su dolazili u goste. 1L s postarinom je izasla 150 kn, sto mi i nije bas neka super povoljna cijena, ali zato uzivam radeci s njim :-)
Last edited by karatas on 16 Feb 2013 09:02, edited 1 time in total.
User avatar
StolarBastovan
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 206
Joined: 09 Jan 2013 14:08
Location: Beograd

Post by StolarBastovan »

Daleko. :) Da li iko zna da li neko u Srbiji prodaje?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sad vidim da si koristio cisto, nemodifikovano ulje. Jel si ga razredio za prvu ruku?
Ako nisi trebace mu dosta da se osusi.
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

mbole wrote:Sad vidim da si koristio cisto, nemodifikovano ulje. Jel si ga razredio za prvu ruku?
Ako nisi trebace mu dosta da se osusi.
onkako kako ste mi rekli sam radio. prva ruka 2:1 (uljni razrjedjivac : ulje). to sam pustio 48 sati i onda slijedece ruke su bile cisto ulje.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koliko si ruku naneo, i koliko si cekao izmedju njih?
Pretpostavljam da je prva ruka bila suva to jest da povrsina nije bila masna nakon 48h (trebalo bi, kada je razredjeno).

Sad vidim da sam zaboravio da ti napisem da izmedju ruku treba cekati da se prethodna osusi. Nije strasno, samo moze da potraje dok se sad ne osusi.
Post Reply