Tungovo ulje

Sve o obradi drveta
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

mbole wrote:Koliko si ruku naneo, i koliko si cekao izmedju njih?
Pretpostavljam da je prva ruka bila suva to jest da povrsina nije bila masna nakon 48h (trebalo bi, kada je razredjeno).

Sad vidim da sam zaboravio da ti napisem da izmedju ruku treba cekati da se prethodna osusi. Nije strasno, samo moze da potraje dok se sad ne osusi.
prva ruka jel bila suva? uh.. ne sjecam se :( pretpostavljam da je....do sada naneo 4 ruke. cekao sam 48h izmedju ruku, ali nije bilo suho izmedju mazanja... nista, ostavit cu drvo sada dok se sasvim ne osusi :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kada nije razredjeno, duze se susi (logicno, posto kad ga razredis ima manje ulja). Pogotovu sto si ti naneo "bogato".
Pretpostavljam da si ga dosta zasitio, pa sad "izbija" posto ne uspeva da se osusi.
Probaj da ga s vremena na vreme obrises cistom suvom krpom, koja naravno ne pusta dlacice (stari pamucni ili laneni izlizani krevetski carsav je maltene idealan), kako bi skinuo taj "visak" koji izbija i sporo se susi. To bi trebalo bar malo da ga ubrza, a i da dobijes lepsi izgled.
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

mbole wrote:Kada nije razredjeno, duze se susi (logicno, posto kad ga razredis ima manje ulja). Pogotovu sto si ti naneo "bogato".
Pretpostavljam da si ga dosta zasitio, pa sad "izbija" posto ne uspeva da se osusi.
Probaj da ga s vremena na vreme obrises cistom suvom krpom, koja naravno ne pusta dlacice (stari pamucni ili laneni izlizani krevetski carsav je maltene idealan), kako bi skinuo taj "visak" koji izbija i sporo se susi. To bi trebalo bar malo da ga ubrza, a i da dobijes lepsi izgled.
Hvala puno na savjetima :) nemam ovakvog iskustva, pa nije ni cudo da sam malo zglajzao.. nista, brisanje i susenje i ima da bude ko novo :-))))
User avatar
StolarBastovan
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 206
Joined: 09 Jan 2013 14:08
Location: Beograd

Post by StolarBastovan »

Da li je bolje nanositi cisto ulje ili neke preradjevine koje sadrze dobar procenat tung ulja?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sve zavisi sta hoces, koliko brzo to zelis da postignes, i sta je ustvari preradjevina.
Ne postoji "najbollji" finis. Kad bi postojao, svi drugi bi prestali da postoje. Svaki ima svojih prednosti i mana za konkretnu primenu.

Modifikovana ulja su najcesce mesavina ulja i nekog laka. Time se postize brze susenje i brze formiranje sloja, ali se istovremno gubi mogucnost duzeg otvorenog vremena za radi i da sloj bude ekstremno tanak.
Ima i modifikovanih ulja u koja su samo dodata sredsttva koja pomazu brzoj polimerizaciji tj. susenju.
Sve je u meri, to jest koliko je to brze.

Nazalost retko koji proizvodjac ce napisati sta je tacno unutra. Mnogi cak ne napisu ni o kom ulju se radi. Recimo na belinkinom ulju, cak uopste ne pise ni koje je:
Sastav: biljna ulja, bezaromatsko otapalo i dodaci
To nisu morali ni da napisu :), podrazumeva se.
Nije to samo nas recept, slicno je i kod svih drugih proizvodjaca.

Tako da ostaje samo stari skupi nacin: probas vise razlicitih, pa ostanes pri onome koje ti odgovara.
Radio sam do sada sa cistim uljem i sa nekim za koje pretpostavljam da je mesavina ulja i nekog laka.
Ovo drugo pocinje da vezuje drasticno brze. To mi je bila prilicna smetnja kod zapunjavanja pora (smirglas finom vodenom, reda 400 ili 600 ili 800 zavisno od drveta i prethodne obrade, koristeci ulje kao "podmaz"), dok nisam uklavirio da moram da radim drugacije nego sa cistim, to jest da koristim nesto grublju smirglu, radim u malim parcicima, i brisem odmah.
Slicno je i sa zavrsnim slojevima, mnogo ga je teze fio i ravnomerno naneti a da se ne dobije predebeo sloj.

Zato, sa druge strane, osusi za sat dva, dok cistom treba barem dan.
User avatar
StolarBastovan
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 206
Joined: 09 Jan 2013 14:08
Location: Beograd

Post by StolarBastovan »

Hvala Mbole ovo je bilo od pomoci.Na nasem trzistu sam nasao samo to Belinkino ulje, tikovo neko Biva, tikovo Viveksovo i neko grcko ne secam se kako se zove ima ga u Uradi sam prodavnicama. Tunga ni traga ni glasa. :) Ne znam da li da uzmem neko od njih ili da nekako narucim taj tung.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Probaj: viewtopic.php?pid=54957#p54957

A moze i da se naruci preko neta. Ja sam porucivao od:
cisto http://www.brownells.com/gunsmith-tools ... 25793.aspx
modifikovano http://www.neureiter-shop.at/de/Drechse ... ishing-Oel

a ima ga kod
http://www.mehr-als-werkzeug.de/product ... -litre.htm
treba proveriti koliko izadje postarina, posto ume da se desi da je jeftinije da stigne iz USA nego iz Nemacke.
User avatar
hrvoje
Šegrt
Posts: 22
Joined: 24 Mar 2013 18:21
Location: Bjelovar

Post by hrvoje »

StolarBastovan wrote:Gde si nasao to tung ulje i kog je proizvodjaca?
http://www.kalina-ri.hr/
User avatar
DarkoDj
Dodavač alata
Posts: 1
Joined: 18 Mar 2016 17:55
Location: Novi Sad

Post by DarkoDj »

Pozdrav svima,
da li neko zna gde može da se nabavi "Tungovo" ulje u Srbiji, a ako ne može koja varijanta je najeftinija za poručivanje.
Hvala
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Novo iz Heliosovog programa. Vjerovatno je lako dostupno.

Image
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

DarkoDj wrote:Pozdrav svima,
da li neko zna gde može da se nabavi "Tungovo" ulje u Srbiji, a ako ne može koja varijanta je najeftinija za poručivanje.
Hvala
Upisi odakle si, posto je to obavezno na ovom forumu.

pa onda pogledaj temu

viewtopic.php?id=6569
Sanjicaa
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 11 Jan 2023 09:23
Location: novi sad

Re: Tungovo ulje

Post by Sanjicaa »

Da li se može koristiti laneno ulje? čula sam od susjede da je dobro premazati drvene prozore sa lanenim uljem, da dobro štiti i ima ljepši sjaj, a mislim da sam i davno nekad gledala neku tv emisiju gdje su govorili da brodice na moru premazuju lanenim uljem? ne znam da li je ono univerzalno za svako drvo ili ima razlike između ulja...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Tungovo ulje

Post by mbole »

Moze, ali ne cistim lanenim uljem (nece se osusiti nikada).
Za to se koristi modifikovano ulje, koje se u farbarama kupuje pod nazivom laneni firnajz.
Jedino sto se danas retko nalazi, tj 90% onoga sto se zove firnajz uopste nije laneno, nego ulje od repice.

Mazanje preko vec ofarbanih prozora.. nema nekog smisla.

Ulja se generalno koriste na neobradjenom drvetu (koje nije farbano nicim pre toga) kao podloga/impregnacija za uljane boje.
Ili samostalno, ali onda nisu neka zastita, i taj proces je jako dugotrajan, tako da se koristi samo za neke "fine" stvari, koje nece biti izlozene suncu, kisi... i treba lepo da izgledaju, da zadrze prirodnu strukturu drveta, bez "plasticnog" sloja laka...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Tungovo ulje

Post by BR »

Dodatno, Laneno ulje ne obezbedjuje nikakvu zastitu drveta od UV zracenja, koje razara povrsinu drvets, i posivlje je, a kasnije i otvara pore. Da bi laneno ulje imalo zastitu, mora da mu se doda neki od pigmenata, prvenstveno na bazi oksida gvozdja, koji u potpunosti prekriju povrsinu drveta. Tako se zavrsi sa uljanom farbom..
Post Reply