bukva ko bukva...

Sve o obradi drveta
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

zoranp wrote:Sve to stoji, pitanje je samo kako spriječiti ili kako preduhitriti uvijanje.
nikako - i da se nadovezem (Vukasin_1) u dasci / fosni mogu da ostanu vodeni cepovi, sto je takodje greska kod susenja
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

pajja wrote:
zoranp wrote:Sve to stoji, pitanje je samo kako spriječiti ili kako preduhitriti uvijanje.
nikako - i da se nadovezem (Vukasin_1) u dasci / fosni mogu da ostanu vodeni cepovi, sto je takodje greska kod susenja
Pa teoretski bi se i moglo, kada bi se radilo onako kako je Stradivari radio violine: Odabrao je drvo koje će se posjeći u šumi, pa ga je srušio raspilio, i nekoliko je godina sušio i izdvajao loše komade dok nije dobio vrhunsku sirovinu za violinu. Ali mu je otpada bilo 90 posto. :D

U principu se slažem s tobom,ako se ima namjeru savinuti, ako se počelo savijati, i ako se savinulo, tada nema lijeka. Pogotovo kod bukve.
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

e brate kad ustajes, ili, kad lezes

"Danas 04:41:35
zoranp
Moderator
Registrovan: 07.11.2007.
Poruke: 328 "
E-mail PP
Last edited by pajja on 23 Apr 2008 13:37, edited 1 time in total.
User avatar
Vukasin_1
Precizni šegrt
Posts: 68
Joined: 06 Feb 2008 20:15
Location: Nova Pazova

Post by Vukasin_1 »

Da vam kazem nesto danas ljudi svasta rade sa bukvom,oni odma cim je razrezu u drvne sortimente strpaju u susnicu i peku je kao pekmez od sliva,u drvetu se desava ista stvar kao sa pekmezom uvati se korica odozgo,pa neda vodi da izadje, sto za posledicu ima pojavu pukotin iznatno veci sadrzaj vlage od zadate na kraju susenja.Takvo drvo mozete kondicionirati koliko hocete ono ce se uvek baciti, zato treba bukovinu susiti prirodno kao i sve liscare do ravnotezne valaznosti (ravnotezna vlaznost je izjednacavanje parcijalnog pritiska vodene pare u drvetu i parcijalnog pritiska vodene pare u sredini u kojoj se drvo susi ) pa potom je ubaciti u susaru i dosusiti do zeljene vlaznosti.Takva daska za posledicu ima dosta visoku cenu pa i do 800e.
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

pajja wrote:e brate kad ustajes, ili, kad lezes
Žena mi je trudnica, pa se budi usred noći jer ide na WC ili je beba probudi, a onda upali TV, pa se probudim i ja.
To je valjda priprema kad malac dodje na svijet. :)
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Imaš pravo Vukašine, sve se danas radi prubrzano, pa čak i one stvari za koje nam priroda ne da da se rade na brzinu.
User avatar
djagi
Majstor
Posts: 309
Joined: 12 Dec 2007 01:11
Location: Trstenik

Post by djagi »

bez obzira na sve proracune drvo je zivi materijal u odnosu na plocasti koji je mrtav.Uvek pa to proslo i 40 godina ,suseno pareno nije bitno drvo radi i radi i kada ga sipac al b ukvalno pojede.Samo mrtav konj ne prdi
User avatar
Vukasin_1
Precizni šegrt
Posts: 68
Joined: 06 Feb 2008 20:15
Location: Nova Pazova

Post by Vukasin_1 »

djagi wrote:bez obzira na sve proracune drvo je zivi materijal u odnosu na plocasti koji je mrtav.Uvek pa to proslo i 40 godina ,suseno pareno nije bitno drvo radi i radi i kada ga sipac al b ukvalno pojede.Samo mrtav konj ne prdi
Sta mislis da plocasti materijal neradi,koliko se ja secam ploce se prave od drvnih vlakanaca ,tako da se tek one rascvetaju i posle im nema spasa.A cena sto se tice plocastog materijala i drveta je negde ovako 1m3 camovine prve klase 400e, a kad bi racunali plocasti materijal u m3, 1m3 univer (550 din/m2) ispadne 400,to je najjeftiniji univer.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Da, ali ud iverice imas otpad 5-10% a kod drvne gradje 20-80%
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

ovo je u potpunosti tacno
User avatar
Vukasin_1
Precizni šegrt
Posts: 68
Joined: 06 Feb 2008 20:15
Location: Nova Pazova

Post by Vukasin_1 »

velja wrote:Da, ali ud iverice imas otpad 5-10% a kod drvne gradje 20-80%
Slazem se ja sa tim da je otpad kod iverice i masiva toliko,ali ti taj otpad uracunas u gotov proizvod (cena).
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sta mislis da plocasti materijal neradi,koliko se ja secam ploce se prave od drvnih vlakanaca ,tako da se tek one rascvetaju i posle im nema spasa
Da mislim (cak sam ubedjen) da plocasti materijal ne radi.
Naravno kada je u granicama svoje specifikacije. Ako ga potopis u vodu (sto nije po specifikaciji) on ce kompletno da se raspadne. Ali u "normalnim" uslovima, nece se vitoperiti uvijati itd, zbog promene vlaznosti u vazduhu.
Tacno je da je napravljen od drvnih vlakanaca, samo sto za razliku od drveta ta vlakanca ne leze sva u istom pravcu, vec su "slucajno" rasporedjena tako da dobijas efekat kao da vlakanca ne rade. Jedno vuce na jednu drugo vuce na drugu stranu, i u sumi se to potire. Sasvim druga prica je naravno ako prime toliko vlage da popusti lepak koji ih drzi, odnosno da vlakna toliko nabubre da predju granicu cvrstoce lepka. No kao sto rekoh to nije stvar normalne promene vlaznosti vec izlaganje vlazi van specifikacije.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Pa cak ni sper ploca ne radi. Zato preporucuju da se ulepi kad se stavlja kao ploca u front za razliku od punog drveta. Iverica hoce da nabubri ali od vode a ne od vlage ( u opsegu 30-65% koliko je prosecna vlaznost u stambenim objektima). Naravno, ja nisam video da se te nabubrele ploce posle "otanje" kad izgube vlagu. Pod terminom "drvo radi" podrazumeva se sezonsko sirenje i skupljanje drveta. Parenjem bukve se rad drveta u znatnoj meri smanjuje ali ne totalno. Parenje je dobro i zbog ujednacavanja boje.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
Vukasin_1
Precizni šegrt
Posts: 68
Joined: 06 Feb 2008 20:15
Location: Nova Pazova

Post by Vukasin_1 »

mbole wrote:
Sta mislis da plocasti materijal neradi,koliko se ja secam ploce se prave od drvnih vlakanaca ,tako da se tek one rascvetaju i posle im nema spasa
Da mislim (cak sam ubedjen) da plocasti materijal ne radi.
Naravno kada je u granicama svoje specifikacije. Ako ga potopis u vodu (sto nije po specifikaciji) on ce kompletno da se raspadne. Ali u "normalnim" uslovima, nece se vitoperiti uvijati itd, zbog promene vlaznosti u vazduhu.
Tacno je da je napravljen od drvnih vlakanaca, samo sto za razliku od drveta ta vlakanca ne leze sva u istom pravcu, vec su "slucajno" rasporedjena tako da dobijas efekat kao da vlakanca ne rade. Jedno vuce na jednu drugo vuce na drugu stranu, i u sumi se to potire. Sasvim druga prica je naravno ako prime toliko vlage da popusti lepak koji ih drzi, odnosno da vlakna toliko nabubre da predju granicu cvrstoce lepka. No kao sto rekoh to nije stvar normalne promene vlaznosti vec izlaganje vlazi van specifikacije.
Plocasti materijal radi i to samo po debljini materijal.A sto se tice termina "drvo radi" tu se podrazumeva da se drvo uteze i bubri (utezanje kad drvo otpusta vlaznost ,bubri ili prima vlaznost), a vitlanje, vitopernje, koritavost..... se javljaju kao indirektna posledica utezanja i bubrenja zbog nepravilnog toka vlakanaca......Sto se tice da u normalnim uslovima klime iverica ne bubri to se slazem,ali da li ste nekad postavljali element bez aspitatora iznad sporeta,u slucaju da traka nije zalepljena kako treba nadonjoj strani elementa iverca se rascveta (bubri).
User avatar
Vukasin_1
Precizni šegrt
Posts: 68
Joined: 06 Feb 2008 20:15
Location: Nova Pazova

Post by Vukasin_1 »

velja wrote:Pa cak ni sper ploca ne radi. Zato preporucuju da se ulepi kad se stavlja kao ploca u front za razliku od punog drveta. Iverica hoce da nabubri ali od vode a ne od vlage ( u opsegu 30-65% koliko je prosecna vlaznost u stambenim objektima). Naravno, ja nisam video da se te nabubrele ploce posle "otanje" kad izgube vlagu. Pod terminom "drvo radi" podrazumeva se sezonsko sirenje i skupljanje drveta. Parenjem bukve se rad drveta u znatnoj meri smanjuje ali ne totalno. Parenje je dobro i zbog ujednacavanja boje.
Kako mozes reci "Pa cak ni sperpoca ne radi" svaki organski materijal radi samo zavisi u kojim granicama.Kad ovo kazem nemislim samo o idealnjim uslovima.A sto se tice parenja zeleo bi da dodam jedan vazan razlog zasto se drvo pari, to je zbog ujednacavanja svojtava drveta tu pretezno mislim na mehanicka svojstva: otpor pri rezanju,napon na pritisaki i zatezanje .....
Post Reply