bukva ko bukva...

Sve o obradi drveta
User avatar
rushinbrain
Majstor majstora
Posts: 528
Joined: 25 Feb 2008 12:34
Location: zagreb
Contact:

bukva ko bukva...

Post by rushinbrain »

..suva bukva ko barut i kad ju razrezem na mjeru sfrce se...ili ja radim nesto krivo il je bukva samo bukvasta??:)
greh je stavit saraf u drvo..al nekad su grijesi slatki kao zene :D:D:D
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Ne znam sta znaci "sfrce se" ali bukva zna da bude cudna, znaci, prava daska a kad je razrezes ona se uvije kao skija! Ne znam zasto ali se desava. Mozda neko od iskusnijih kolega na forumu moze da pomogne?
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

U kojem obliku je bio taj komad prije nego što si ga raspilio?

Možda ti je bukovina bila suha, ali ti je nakon rezanja pokupila vlagu ili se još više rasušila.
Meni se bukova ploča 200 cm x 100 cm dužinski širinski spajana u radioni na 40% vlage, tako sfrkala da je izgledala kao čamac. Pretpostavljam da je s donje strane prema podu pokupila malo vlage pa su vlakanca na toj strani nabubrila i sfrkala ploču. Kad sam stavljao veći najlon na pod pa na njega slagao gradju i onda je njime obmotao nije se to dešavalo.

Postoji više načina i principa kako se drvo uvija, neki od njih su normalne i predvidljive pojave, dok je drugima uzrok u strukturi i načinu sušenja drveta.

Bukva inače spada u kategoriju mušičavog drveta, tako da nije ništa čudno ako ti se to dešava.
User avatar
rushinbrain
Majstor majstora
Posts: 528
Joined: 25 Feb 2008 12:34
Location: zagreb
Contact:

Post by rushinbrain »

ma suva ko barut bila...izrezo ju na neku nadmjeru za ravnjacu i debljacu..provuko ju kolko treba i u roku odma se uvijala ko sto kolega veli skija.dasku kad sam donio doma bila je na polici i u nijednom trenu blizu vlage..mislim da to puno ovisi iz kojeg dijela daske se reze.al skroz cudno
greh je stavit saraf u drvo..al nekad su grijesi slatki kao zene :D:D:D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sta tu ima cudno?
Daska je zenskog roda. Bukova daska je dvaput ženskog roda.
Sasvim normalno je da se uvija, izvija... :cool:
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Koliko sam ja uspeo nauciti(rekao sam vec a za one koji ne znaju ja sam masinac,alatnicar) problem je u seceru koji se nalazi u drvetu ili skrobu,zato se bukva pari da bi para"oprala"taj isti iz daske i zato se parena bukva mnogo manje krivi ako se uopste i krivi.Ako gresim izvinite(zbog toga i ne radim sa drvetom)
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Krivi se parena bukva, bez brige.
User avatar
Vukasin_1
Precizni šegrt
Posts: 68
Joined: 06 Feb 2008 20:15
Location: Nova Pazova

Post by Vukasin_1 »

E ovako ja imam strucno objasnjenje.

Kad se drvo susi ispod tacke zasicenosti vlakanaca ( 30% ) u drvetu se javljaju vlaznosna naprezanj.Ona izazivaju da se drvo uvije pri rasecanju.Pored vlaznosnih naprezanja u drvetu postoje i zaostala naprezanja koja se javljaju kao uzrok nehomogenosti materijala.Ta zaostala naprezanja se pojavljuju kad je drvo suvo ko barut ( 4%), zato se drvo baca pri rasecanju.U nacelu nevalja kad je drvo mokro ni kad je suvo ko barut, optimalna vlaznjost drveta za obradu je nekih 12%,ova dva tipa naprezanja se zovu skupa unutrasnja naprezanja.

nadam se da sam pomogao
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

to "bacanje" se oklanja prilikom kondicioniranja materijala na kraju susenja u susari, sve zavisi od iskustva onoga koji ga susi, ako ne izkondicionira dovoljno daska moze da zatvara testeru ili ako pretera dobija se suprotni efekat, znaci otvara se po rezu, za to postoje uzorci koji se koriste prilikom susenja, i tu je "ad akta"
Za vezanu vodu Vukasin_1 je u pravu, ona je naj gora, nalazi se u celijama
Podneblje moje "lepe Bele Crkve" je 14% - provereno
Last edited by pajja on 21 Apr 2008 22:06, edited 1 time in total.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Ma da... Sve je to tako. Vlaznost drveta je povezana sa vlaznoscu vazduha pa tako na 60% RH vazduha daska ima 12%. Svojevremeno sam to proucavao posto je kod mene u gaazi visoka vlaznost. Elem, normalna vlaznost vazduha je u opsegu 35-65%. Za 4% ne znam tacno koja je vlaznost vazduha ali je mnogo malo. Ako radis sa tako malom vlagom, postoji mogucnost d drvo nabubri kad se nalazi u jednom prosecnom okruzenju. Tamo gde postoji toplifikacija vlaga u vazduhu pada ispod 25% sto takodje nije normalno. Ljudima se sve rasusilo u kuci.
Da bi se smanile te za**bancije drvo treba da odstoji u prostoriji u kojoj se obradjuje 2 nedelje (sto duze to bolje) da bi se prilagodilo okolini pa onda te pojave nisu tako drasticne.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

pa stari majstori su nekada tako i radilii naravno da su temperatura i vlaznost vazduha tesno vezani.
Zasto ti je na temp od 15 stepeni leti hladno, zimi ces na toj istoj temp da se svuces na kratke rukave !!! razmisli malo kakvu ulogu tu ima vlaznost vazduha
User avatar
Vukasin_1
Precizni šegrt
Posts: 68
Joined: 06 Feb 2008 20:15
Location: Nova Pazova

Post by Vukasin_1 »

Pazi rushinbrain-e ja ne znam odakle ti bukovina suva ko barut ako si je prirodno susio ona moze da ima najmane 16% vlage (pri uslovima od 20 stepeni i 70 % vlaznosti vazduha) pod uslovom da duva vetar od 2m/s i da su ovi uslovi konstantni tokom cele godine sto nisu, sto dalje implicira da daska minimalno moze da ima 18% vlage.Tako da se moze reci da se ona bacila zbog visoke vlaznosti drveta.
Ako ti se bacila na unutra onda i pritisla testeru onda je to slucaj visoke vlaznosti drveta.
User avatar
Vukasin_1
Precizni šegrt
Posts: 68
Joined: 06 Feb 2008 20:15
Location: Nova Pazova

Post by Vukasin_1 »

rushinbrain wrote:ma suva ko barut bila...izrezo ju na neku nadmjeru za ravnjacu i debljacu..provuko ju kolko treba i u roku odma se uvijala ko sto kolega veli skija.dasku kad sam donio doma bila je na polici i u nijednom trenu blizu vlage..mislim da to puno ovisi iz kojeg dijela daske se reze.al skroz cudno
Da ima veze iz kojeg dela daske je isecena ako si radio od talpe i susio je prirodno onda je moguce da se centralni delovi bili mokri,opste je poznato da se centralni delovi sporije suse od spoljasnjih i da je smer kretanja vezane vode od centa ka povrsini daske u poprecnom pracu (vezana voda je voda koja se nalazi u zidu celije i ona je uzrok bubrenja i utezanja drveta),dok je slobodna voda manje znacajna za preradu drveta ( ona se nalazi u lumenima celija ).

poz nadam se da sam pomogao
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Sve to stoji, pitanje je samo kako spriječiti ili kako preduhitriti uvijanje.

Ja uglavnom radim sa gotovim pločastim komadima koji su industrijski sušeni i lijepljeni.
Primjetio sam da takvu robu treba što prije (ne dulje od tjedan dana) progurati kroz pilu i zatim polakirati, kako bi lak zatvorio površinu i spriječio ulazak i izlazak vlage iz materijala. Tada uvijanja nema. Ili komade zatvoriti u najlon ili streč foliju.
Moram napomenuti da je vlaga u mojoj radionici oko 40 %, što je dosta niski postotak, tako da ja imam problem sa rasušivanjem.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Ja radim ovako: Donesem iz susare daske i ostavim ih tamo gde radim 2-3 nedelje najmanje. Onda ih grubo iskrojim pa ostavim par dana pre nego sto ih pustim kroz abrihter. Desi se da se daska koja je ravna posle secenja malo pokrivi, mozda cim iseces a mozda tek sutradan kad primi ili otpusti vlagu.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
Post Reply