bukva ko bukva...

Sve o obradi drveta
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

pari se isklucivo bukva i to samo radi izjednacavanja boje a sve ostalo ide tokom susenja u susari, znaci razna naprezanja se gube prilikom kondicioniranja, sto je poseban rezim u toku susenja a koji se koristi pred kraj susenja. Izmedju ostalog postoji i rezim, koji doduse malo ko koristi, a sluzi za otklanjanje raznih gljivica, kojekakvih zivih organizama, larvi i musica.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

mbole wrote:....
Da mislim (cak sam ubedjen) da plocasti materijal ne radi.
.....
Imao sam prilike da radim sa sperplocom (!) ciji su komadi iseceni iz savrseno ravne ploce, ali su posle secenja svi komadi bili iskrivljeni u roku od par dana... a bili su slozeni lepo.. na podu... parketu... bila je zima, decembar... u sobi gde smo ih slozili bilo je toplo.. na stovaristu je bilo hladno.. eto..
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sto se tice da u normalnim uslovima klime iverica ne bubri to se slazem,ali da li ste nekad postavljali element bez aspitatora iznad sporeta,u slucaju da traka nije zalepljena kako treba nadonjoj strani elementa iverca se rascveta (bubri).
Naravno, ali to je jedan od slucajeva gde je upotrebljena "van specifikacije", posto uslovi u kojima se nalazi predstavljaju daleko vecu vlaznost od normalne prostorije, pa samim tim zahteva i drugaciju zastitu.

Slazemo se da je uzrok "rada" drveta bubrenje vlakanaca, ali generalno nas kao stolare mnogo vise zanima makro odnosno konacni efekat (vitoperenje, savijanje, sirenje...) nego sta se desava na mikro nivou. Tako kad neko pomene "rad" drveta, onda se prvenstveno misli na njegovo deformisanje a ne toliko na desavanja na celijskom nivou (iako znamo da su ona uzrok svega).
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Imao sam prilike da radim sa sperplocom (!) ciji su komadi iseceni iz savrseno ravne ploce, ali su posle secenja svi komadi bili iskrivljeni u roku od par dana... a bili su slozeni lepo.. na podu... parketu... bila je zima, decembar... u sobi gde smo ih slozili bilo je toplo.. na stovaristu je bilo hladno.. eto..
Posto su bili slozeni na podu gornja strana je primala vlagu drugacije nego donja. Pretpostavljam da je pored toga (sto je uobicajeno) pod ipak bio hladniji od vazduha u prostoriji. Za sve postoji granica, pa i za to koliko je sper, panel, univer... "miran".
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

mbole wrote:....
Posto su bili slozeni na podu gornja strana je primala vlagu drugacije nego donja. Pretpostavljam da je pored toga (sto je uobicajeno) pod ipak bio hladniji od vazduha u prostoriji. Za sve postoji granica, pa i za to koliko je sper, panel, univer... "miran".
Sta god i kako god... to se vise nije ispravilo samo od sebe... cak mislim da nije samo zbog promene temperature.... nego je sperploca bila vec napeta posle proizvodnje, pa se otpustila posle secenja... mozda nije dobro osuseno drvo od koga je sper pravljen... svejedno... to se tako iskrivilo i vremenom se nije ispravilo... ostalo je tako...
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Ja se izvinjavam ali mislim da se pari i tresnja.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

velja wrote:Ja se izvinjavam ali mislim da se pari i tresnja.
ne insistiram na svom postu
Post Reply