Page 1 of 2

zastita 40 godina stare hratovine od spoljasnjih uticaja

Posted: 18 Jan 2013 02:42
by StolarBastovan
Pozdrav za sve forumase i majstore,napravio sam garnituru od hrastovine 40 godina stare i planiram da je preko leta drzim na terasi u dvoristu,a preko zime u kuci.Garnitura je napravljena pazljivo i perfektno je pripremljena.2 fotelje dvosed sto i 2 taburea.Interesuje me cime je najbolje zastiti i dati joj neki efektan izgled.Citao sam dosta o tungovom ulju tikovom ulju, sayerlacku pa me interesuje vase misljenje povodom svega toga.Hvala unapred svima

Posted: 18 Jan 2013 11:18
by Pezzo
Mislim da je najprakticnije naneti vodeni lak (ili PU) za spoljasnju stolariju, tj. za prozore. Ako budes mazao uljem, onda se to lako fleka i moraces vise puta godisnje da smirglas prljavstinu i ponovo premazujes.

Posted: 18 Jan 2013 13:08
by singer
sayerlack vodeni :prs:

Posted: 18 Jan 2013 15:12
by StolarBastovan
Ja bih da dobijem neki mat izgled koji pruza tungovo ili tikovo ulje,da li posle nanosenja uljamoze da se ide preko lakom?

Posted: 18 Jan 2013 16:54
by singer
vodeni daje mat izgled :prs:

Posted: 18 Jan 2013 21:39
by StolarBastovan
Mozda sam malo dosadan,ali ipak sam amater u ovome pa imam malo vise pitanja. :) Kolika je dugovecnost vodenog laka? Kakva je cena,gde je najpovoljniji,postupak nanosenja i priprema za lakiranje istog? Hvala unapred

Posted: 18 Jan 2013 22:07
by Pezzo
Nisi dosadan. Na forumima je uvek problem za odgovore kada se javi neko novi i niko ne zna sta on zna i kakvim alatom i iskustvom raspolaze. Znaci, da bi ti neko objasnjavao, ne moze svakome od pocetka do kraja postupka, jer bi bilo mnogo za pisanje. Mislim da ce se u takva objasnjavanja pojedinosti retko ko upustati.
Dugovecnost vodenih lakova za spolja je jedno 5-6 godina cirka, dok ne pocnu da se pojavljuju sitne pukotinice po laku. Ali sve to zavisi koliko je po tom laku tukla kisa i sunce. I stene erodiraju, pa nema neunistivih materijala. Zato proizvodjaci lakova obicno daju u svojim uputstvima na koliko godina bi bilo dobro obnoviti zavrsni sloj laka koji je izlozen atmosferskim uticajima.
Da bi video nijansu koja ce biti posle lakiranja, dovoljno je da ovlazis neki delic tog drveta, majstori cesto pljunu na prst pa razmazu po drvetu i to je to :)
Vodeni lak ti je najisplativiji jer je dosta izdasan, sa kilo laka mozes uraditi dosta kvadrata. Cak ne moras ni osnovni, vec i umesto osnovnog naneses malo zavrsnog, pa posle susenja ismirglas sitnom smirglom, pa naneses zavrsnu ruku. Naravno, bolje je sve po proceduri, mada nije uvek neizbezno. Kilo je, mislim, oko 5-6 evra. Nanosi se pistoljem. Pazis najvise na prasinu i to je to. Lakira se na temperaturama od 15-30 stepeni, znaci ne zimi. Ima ih i mat i sjajnih.

Posted: 18 Jan 2013 22:14
by StolarBastovan
Hvala Pezzo! Razgovarao sam sa nekim prodavcem koji diluje sayerlack i on mi je preporucio prvo neki sayerlackov impregnat kao osnovu u nekoj nijansi koju hocu, pa onda zavrsni lak. Sve to zajedno bi me iznelo nekih 50 evra.To je cifra koju bih maksimalno mogao da dam za tako nesto. Po litru oko 1500 dinara.

Posted: 18 Jan 2013 22:20
by StolarBastovan
Nije mi toliko bitna cena koliko kvalitet,radim ovo dosta i necu stedeti sad na kraju.

Posted: 18 Jan 2013 22:28
by Pezzo
Pa onda kupi kilo osnovnog i kilo zavrsnog vodenog laka, nije ni to skupo. Izgleda kao i poliuretanski lak. I meni se vise svidja mat nego oni sto sljaste, nije napadan.

Posted: 18 Jan 2013 22:53
by Pezzo
Sad videh da si napisao dva posta. Pa impregnant moze, ali mozes i bez njega. Sve zavisi kakav je impregnant, ima ih i u boji, obicno ih preporucuju pre nanosenja vodenih lakova. Ima ih koji su dobri kao podloga za ulje. Inace mislim da ICA ima bolje bajceve od Sayerlack-a, mada su tu negde... http://www.icaspa.com/web/upload_area/b ... 0legno.pdf

Posted: 24 Jan 2013 18:59
by StolarBastovan
http://www.google.com/imgres?q=outdoor+ ... 214&ty=122

Pogledajte ovo. :) Perfektno! Ovakvu boju želim. :)

Posted: 24 Jan 2013 20:08
by Pezzo
Mozemo samo da nagadjamo cime su to bojili. Vrlo verovatno impregnantom u zutoj boji. Zuta jako lepo pristaje i na jasen i na zebrano, efekti su slicni kao na toj slici sa tikovinom.

Prethodno si napisao da ti je prijatelj preporucio impregnant i lak. Ja sam i to radio par puta, ali meni licno se nije svidelo. Nanosi se impregnant u boji, izbrise, pa se posle susenja se nanese lak koji je ujedno i osnovni i zavrsni. Taj lak izgleda po sjajnosti i debljini premaza kao osnovni lak. I ja ne verujem da je ta glazura tvrda i otporna na grebanje kao kod zavrsnih lakova, bar nemam takav utisak. Da je to neka dobra kombinacija, prodavalo bi se ko alva, medjutim to retko ko radi i verovatno ima razloga.

Posted: 24 Jan 2013 20:32
by StolarBastovan
Pezzo,da li je impregnant isto sto i bajc?

Posted: 24 Jan 2013 21:50
by Pezzo
Nije. Impregnant je sredstvo za zastitu drveta i upija se u drvo. Neki su za exterier (prozori, ograde i sl.), a neki za enterier. Zastite se odnose na atmosferske uticaje (kisa, UV zracenje), gljivice i insekte. To su obicno transparentne tecnosti, ali im dodaju i mineralne pigmente u raznim bojama. Impregnanata ima raznih vrsta, neki ne zatvaraju pore drveta, a neki ih zatvaraju. Neki sadrze i voskove. Uglavnom, treba procitati uputstvo proizvodjaca o nacinu nanosenja. Obicno se nanose dva do tri puta u razmacima od jednog dana, mada ima nekih koji se suse i za 6 sati. Neki proizvodjaci imaju i zastitni premaz koji se nanosi na kraju. Pre narednog premaza bi trebalo lagano prevbrusiti sitnom smirglom (gradacije najmanje 220) ili scotch bright-om.