Maslinovo drvo

Sve o obradi drveta
User avatar
kopex
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 04 Nov 2012 19:50
Location: Crna Gora - Budva

Maslinovo drvo

Post by kopex »

Zdravo svima.Ja sam novajlija na forumu pa oprostite ako bude grešaka.
Ima li ko iskustva u obradi maslinovog drveta?
Kada se bere,ako se mora to uraditi?Kako se rašegava i suši drvo?
Ako je stablo oboreno u nevrijeme šta dalje?
Ko radi taj i griješi.
Ko ne radi taj i ne griješi
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Pozdrav i tebi i dobro došao.Zamolio bih te da popuniš u forumu odkuda si inače pravila foruma.:stolt:
kopex wrote:Kada se bere,ako se mora to uraditi?Kako se rašegava i suši drvo?Ako je stablo oboreno u nevrijeme šta dalje?
Nerazumijem šta si mislio pod pitanjem u vezi masline!Kad se bere misliš plodovi?

Ako si mislio na plodove oni se u ovim danima beru.

Å ta ti znači RAÅ EGAVA? Mislio si na rezanje stabla masline u neke daske ili kako?

Å ta se tiče sušenja drveta najbolje je prirodnim putem negdje se slože daske da nisu direktno na suncu i da imaju dovoljno propuha i nekako je u praksi da se suši 1cm debljine jedna godina znači ako imaš daske debljine 5cm trebalo bi ih sušiti 5 godina.

Postoje danas i sušare za drvo ali to je nešto drugačiji postupak sušenja i naravno kraće traje i to puno kraće ali to sve ima svoju cjenu.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Strki, to se navodno susi po 1cm u dubinu sa obe strane godisnje, ali to su relativne procene. Drvo se sece u jesen, kad opadne lisce, znaci kad vegetacija promeni svoj ritam. "Rašegava" mu je, verojem, izraz za razrezivanje, jer je sega na italijanskom testera, pa je moguce da ima i takvih nastalih izraza u pojedinim krajevima. Inace, proces susenja je prilicno zagonetan i sve metode se zasnivaju na osnovu necijih iskustava. To je malo veca problematika za ovu temu.
Maslinovo drvo koriste neke male zanatlije, uglavnom za sitnice, a mnogo redje za po neki komad namestaja.
Evo jednog sajta sa proizvodima od maslinovog drveta: http://masseriapetrelli.ch/onlineshop/l ... at_36.html
User avatar
kopex
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 04 Nov 2012 19:50
Location: Crna Gora - Budva

Post by kopex »

Izvinjavam se ako sam bio nejasan.Rekao sa maslinovo drvo a ne plodovi ;-).
Ostalo je objasnio Pezzo.
Još jedno pitanje.Ako se drvo reže kada vegetacija miruje,a to je jesen....kako ubrati drvo masline kada je u ovo doba pa sve do Decembra puno ploda?
Pregledajući razne sajtove vidio sam da se većinom rade neki detalji ili ukrasi od maslinovog drveta,ali niko ne opisuje postupke od branja drveta,rasijecanja u daske i sušenja.....
Čuo sam da je maslinovo drvo teško za farbati i lakirati.
Ko radi taj i griješi.
Ko ne radi taj i ne griješi
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Vidim da si popunio profil pa mi je jasnije zašto želiš baš od masline da radiš.:smejanje:

Pa šta nije grjeh maslinu sjeći zbogradi par ukrasa,mislim da je veća dobit iz ploda nego iz drveta.

Usput Pezo podatak o sušenju sam dobio od nekoliko starih i iskusnih stolara koji su radili stolariju pred 50 godina a ima ih koji još i dan danas rade i preferiraju sušenje po onome šta sam napisao.

Jest da je to malo opširnija tema i da danas ima modernijih načina sušenja drveta kojima sam isto tako upoznat na pojedinim čak i radio tako da mi je sve jasno.:stolt:
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

U CG se pod "bere drvo" misli na secu to jest obaranje stabla.

Po onome sto sam slusao (a ima i logike) najbolje vreme za secu je malo pre nego sto vegetacija krene. To ce reci neki februar, mart, zavisno od podneblja. Tada je procenat vezane vlage u drvetu najmanji, stablo "miruje", sokovi jos nisu krenuli...

E sad, kada je to u Budvi, i za maslinu, koja je ako se dobro secam zelena cele godine, zaista ne bih znao sigurno, ali pretpostavljam da je slicno.

Seces ga i susis kao i bilo koje drugo drvo. Sto se tice lakiranja (bilo bi greota farbati ga), problematicno je zbog toga sto sadrzi ulje pa se lak tesko "hvata". Takodje dosta "radi" sa promenom vlage, i podlozno je tome da se prilikom susenja pa i kasnije stvaraju sitne pukotine.

Od njega se upravo zato (a i zbog visoke cene) prave uglavnom sitni komadi, tipa ornamenata, ukrasa...

A zaista izgleda prelepo.
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

rođeno za izradu nakita i malih skulptura
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
jolollo
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 223
Joined: 16 Jan 2011 23:23
Location: EXYU
Contact:

Post by jolollo »

Mislim da je drvo masline zasticeno zakonom. Proveriti. Za dekorativne elemente se koriste komadi drveta koji se obsecaju od stabla prilikom sredjivanja. Verujem da je to razlog sto nema namestaja ili velikih komada napravljenih od ovog drveta. A i greh je seci drvo kome do pune snage treba 100ak godina. Vosak i poliranje mislim da su jedina korektna obrada.
http://www.google.rs/search?hl=sr&q=oli ... hQfRuIDgDA
http://www.google.rs/search?hl=sr&q=oli ... 66&bih=632
Image
ovo je stablo iz 15.veka
Image
Image
Bilo jednom, biće opet
User avatar
kopex
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 04 Nov 2012 19:50
Location: Crna Gora - Budva

Post by kopex »

Dobro,oko branja (sječe),sušenja i obrade smo se usaglasili.
Kada se drvo obori,a to ću odraditi iz razloga orezivanja i podmlađivanje same masline,kako rasijecati odrezane grane ili samo stablo.
Da li skidati koru i sušiti u cijlelo ili rasijecati pa sušiti u daskama ili sušiti sa korom ???
Ko radi taj i griješi.
Ko ne radi taj i ne griješi
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Koru treba svu skinuti zbog insekata koji se tu namnoze i razaraju drvo. Drvo se razrezuje na pilani u daske, fosne, talpe, grede i td, zavisno sta ti treba, raspitaj se gde ti je najblize da to uradis. Zatim se slaze na poprecnim letvicama sa proredom izmedju svake daske radi susenja. Susenje je najbolje negde na tavanu gde je suvo a uvek ima malo strujanja vazduha. Neki savetuju da se poprska sredstvima za zastitu, ali to zna i da napravi fleke na drvetu, pa treba biti oprezan. Zatim, poprecne preseke dasaka treba premazati nekom masnom farbom, da se zatvore pore da nebi ispucale. I daske nemoj krajciti jer bi bilo dosta otpada, a tebi cesto znace i komadici.
I pazi, ne seci drvo iznad zemlje, nego ga malo raskopaj, iseci zile i izvadi ga zajedno sa korenovim vratom. Zatim se dobro ocisti od zemlje da se testera nebi unistila od zaostalih kamencica. Takodje dobro pregledaj da slucajno nema zaostalih zabadanih eksera. Tu se gleda da se izvuce sto vise od stabla, tako da ga je steta seci iznad zemlje. To su prilicno zasticene vrste i uvek se ide na to da se iskoristi racionalno i maksimalno ono sto se nadje na raspolaganju.
Last edited by Pezzo on 30 Dec 2012 00:36, edited 1 time in total.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Eto kolega Pezo ti je rekao skoro sve kako treba napraviti samo bi ja dodao,AKO imaš neki svoj banzek oliti tračnu pilu onda ti se neisplati voziti na neku pilanu ili strugaru (kako Vi to običavate reći)jer uglavnom ti nemaš neke velike komade,debele trupce od tih maslina.

Vrlo jednostavno se da napraviti pomagalo za razrezivanje tih manjih komada,ALI opet naglašavam samo AKO su ti to sitniji komadi.

Ovo po pitanju sušenja ljepo je rečeno sve samo da još naglasim da u svakom slučaju treba izbjegavati direktan utjecaj sunca,kako ti je i rekao pezo na promaji ALI u nekom hladu baš kako je rekao najidealnije mjesto za te manje količine je tavan potkrovlje.

U potkrovlju za biti dosta visoka temperatura i napraviš propuh i uvjeti idealni za sušenje ako ti se nežuri.

Ako te interesira kako napraviti pomagalo za razrezivanje trupaca na banzeku pogledaj:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8nhRRPHmtz8[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zUgDDtOkL1M[/youtube]
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

Ja sam cuo da je najbolji termin za secu drveta krajem januara...
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

za ova po planinama
maslina je već nešto drugo
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
kopex
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 04 Nov 2012 19:50
Location: Crna Gora - Budva

Post by kopex »

Pitao sam maslinare za sječu.Kažu da je to period krajem Januara i u Februaru ne kasnije.
Komšija koji hoće da podmlađuje masline hoće da ih reže skoro do zemlje pa bi tu bilo po nešto za uzeti od stabla.
Nadam se da bi se mogli iskoristiti deblji dijelovi još ako su kvrgavi i imaju lijep izgled u prirodnoj varijanti.
Mada i tanje grane znaju biti interesantne.
Recite mi da li te tanje grane da ostavim u prirodnom obliku i da sušim???
Imam jedanu radionicu visoka je 5m...limeni krov,nema promaje,nema direktnog sunca.Da li ona odgovara za sušenje???

I pitanje ne vezano za ovu temu.
Kako da pratim odgovore na temu preko mejla???
Ko radi taj i griješi.
Ko ne radi taj i ne griješi
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

kopex wrote:I pitanje ne vezano za ovu temu.
Kako da pratim odgovore na temu preko mejla???
kad odgovaraš imaš opciju prijava na temu ili na dnu teme imaš opciju da uključiš praćenje teme
za sve je kriv Toma Sojer
Post Reply