Problem sa abrihterom

Sve o obradi drveta
User avatar
sgorankg
Šegrt
Posts: 26
Joined: 25 Aug 2012 17:02
Location: Kragujevac

Problem sa abrihterom

Post by sgorankg »

Posedujem Mio hobi kombinovanu masinu. Kada obradjujem drvo (čamovinu) na abrihteru, na strani daske koja poslednja prolazi preko noza desava mi se to da nozevi "ujedu" nekih pola milimetra-milimetar drveta i to duzine oko 2-3 cm. Da li to ima veze sa stelovanjem nozeva ili...?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nisu ti lepo poravnati nozevi sa izlaznom plocom.
Noz u najvisem polozaju treba da bude tacno na visini izlazne ploce, a kod tebe su za tih poloa milimetra visi.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

mbole wrote:Nisu ti lepo poravnati nozevi sa izlaznom plocom.
Noz u najvisem polozaju treba da bude tacno na visini izlazne ploce, a kod tebe su za tih poloa milimetra visi.
^^
jok

ploca od dihta ti je labava i federi koji pritiskaju valjke su slabi :prs:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

singer wrote:
mbole wrote:Nisu ti lepo poravnati nozevi sa izlaznom plocom.
Noz u najvisem polozaju treba da bude tacno na visini izlazne ploce, a kod tebe su za tih poloa milimetra visi.
^^
jok

ploca od dihta ti je labava i federi koji pritiskaju valjke su slabi :prs:
Ovo zaista vazi za diht ali covek ima problema sa abrihterom tako da stoji to sto je rekao Mbole.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

jeste u pravu je Bole :prs:
,nisam dobro procitao ,izvinjavam se nasem profesoru :D

ta masina ima uglavnom problem sa dihtom pa sam po "defaultu" odreagovao :smejanje:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
sgorankg
Šegrt
Posts: 26
Joined: 25 Aug 2012 17:02
Location: Kragujevac

Post by sgorankg »

Upravu ste oboje!!
Danas sam podesavao nozeve na abrihteru i problem koji sam opisao sam resio.
A onda sam otkrio drugi problem i to bas ovaj koji je @singer opisao.
E sad kako problem resiti? Da li je promena opruga resenje?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

sgorankg wrote:Upravu ste oboje!!
Da li je promena opruga resenje?
nazalost nije jer ce jaci feder bolje uvlaciti dasku ali ce zato ujedanje biti vece.

dok sam imao tu masinu resio sam tako sto sam izbacio onu kurblu za dizanje i spustanje ploce dihta i odozdo zavario maticu i parce brezona koi ide kroz nju i podupire plocu dihta odozdo i tako dizes i spustas. bilo je svedeno ujedanje na minimalnu meru :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
igorDK
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 04 Jan 2014 22:51
Location: Ry, Danmark

Post by igorDK »

ako sam razumeo dobro a mislim da jesam.
abrihter.
na abrihteru bez obzira koliko kvalitetan bio moze to da se desi.
bitno je da dasku koju obradjujes postavis pravilno na radnu plocu. kada prodje noz, bitna je ta strana da bude 100 posto naslonjena i dobro ucvrscena dok se gura preko noza.
najbolje je ici vise puta po manji zahvat i bitno je dok se gura daska da se izvodi kontinuirano, tj bez prekida jer svako zastajkivanje promeni pritisak na plocu a to se desava bas pred kraj daske.
bitno je to da kad krene ravnanje, da daska lezi na prvoj ploci dobro, kad predje malo noz i dobije bolji oslonac na drugoj visljoj ploci onda se pritisak fokusira na tu drugu vislju plocu.
pred kraj nikako ne pritiskati dasku pre noza jer ce se daska podici i doci ce do ujeda od mm ili vise.
to je moje iskustvo a vezbao sam dosta na otpadima i trosio mnogo struje ali se isplatilo.
pomocu stapa i kanapa moze sve da se napravi
User avatar
darko78
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 24 Feb 2014 12:25
Location: Rača Kragujevačka

Post by darko78 »

Da li prilikom pustanja daske kroz diht istu pustati vise puta po manje nego da vise skida odjednom.Ja posedujem cirkular,abrihter i diht u jednoj masini koju je moj otac kupio odvano ali nije toliko koristio diht.Pa me iz tih razloga zanima nacin pustanja daske kroz diht.Ja sam skoro poceo amaterski da se bavim obradom drveta pa mi je vase misljenje veoma potrebno.Hvala i pozzz
Svaki početak je težak ma kakav on bio!
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

najvise 3 mm bez obzira na velicinu i snagu masine.

ja sam na svojoj MIO(prepravljenoj) na dihtu skidao i po 5mm(ali je imala lanac za prenos)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
darko78
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 24 Feb 2014 12:25
Location: Rača Kragujevačka

Post by darko78 »

hvala na savetu.Da li prilikom rada dihta treba veca brzina okretanja zbog boljeg skidanja.
Svaki početak je težak ma kakav on bio!
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ista je brzina kao od abrihtera(a ako mislis na brzinu provlacenja materijala kroz diht ona se krece od 6-12m/min)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
MR47
Precizni šegrt
Posts: 51
Joined: 06 Dec 2013 23:26
Location: Koprivnica

Post by MR47 »

Ako imaš mogučnost štelanja brzine povlačenja sve preko 8m/min je previše.Čak bi 6m/min bilo idealno jer ako su noževi nakon nekog vremena u različitoj visini dobit ćeš bolje rezultate.Ja sam tek nakon godinu dana rada na mašini dokučio sve nedostatke i sad kad budem imao vremena morat ću je utegnuti.
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Sto manje skidas manje ce krzati dasku na vrzevima i oko cvora ali zato treba vise prolaza. Kad radim dosta skidanja idem prvo grubo i na kraju ostavim oko pola milimetra i finisiram pa bude sasvim dobra obrada.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
annenad
Samostalni majstor
Posts: 194
Joined: 03 Sep 2008 07:04
Location: Novi Sad

Post by annenad »

runer wrote:Sto manje skidas manje ce krzati dasku na vrzevima i oko cvora ali zato treba vise prolaza. Kad radim dosta skidanja idem prvo grubo i na kraju ostavim oko pola milimetra i finisiram pa bude sasvim dobra obrada.
Ajde da se i ja uključim. Jeste da sam teski amater ali ja sam taj problem resio na, za mene, jednostavan način.

Imam Womaksv amaterski diht abrihter i skidam po 1mm a materijal za obradu sečem na po 5cm duže sa svake strane u odnosu na meru koja mi treba.
Kada sve bude obrađemo jednostavno odsečem sve ono što je ojedeno i što mi ne treba.

Pozdrav... :skool::skool::skool:
Ne veruj ženi koja laže...
Post Reply