ulje,vosak za drvo

Sve o obradi drveta
Post Reply
User avatar
rushinbrain
Majstor majstora
Posts: 528
Joined: 25 Feb 2008 12:34
Location: zagreb
Contact:

ulje,vosak za drvo

Post by rushinbrain »

jel tko vec to radio..jel laneno ulje sa aditivom za susenje ok??
jel moze prvo ulje pa temelj lak pa zavrsni....

kakva su vam iskustva s uljem i voskom nakon koliko vremena se rasprsi pa treba ponovo mazat
greh je stavit saraf u drvo..al nekad su grijesi slatki kao zene :D:D:D
User avatar
Nole1
Precizni šegrt
Posts: 67
Joined: 10 Mar 2008 17:42
Location: Zrenjanin

Post by Nole1 »

Ja sam radio sa leninim ulje pa zavrsni lak. Nisam imao problema. Samo moras da dobro sacekas da se ulje upije. a oicno dodam malo uljanog razredjivaca u samo laneno ulje.
User avatar
micko
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 28 Mar 2008 23:05
Location: Nis

Post by micko »

I ja sam probao razredjivanje lanenog ulja sa uljnim razredjivacem kao kolega Nole1 i moja iskustva su odlicna, samo da dodam ako je drvo napolju pozeljno je preci 2-3 puta sa ovim premazom pa onda zavrsni lak. Pozdrav.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Gde si nasao laneno ulje sa aditivom? Koji mu je komercijalni naziv, to jest ko ga pravi i pod kojim trgovackim imenom proizvoda.
Ja sam skoro porucivao iz Nemacke Chesnut-ov "finishing oil" (doduse ovo je tung + aditiv), posto nigde ovde nisam mogao da ga nadjem. I napolju je izgleda prilican problem naci ulja sa aditivima, to jest nema ih bas po farbarama.
Kad smo vec kod toga, jel zna neko gde u Beogradu ima da se nadje White Spirit. Proizvodi ga (valjda) Zorka Sabac, ali su samo u jednoj farbari znali o cemu se radi, a nisu ga imali na lageru.
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

"White Spirit" имаш у Ер-лаковом програму, у лименојкантици. Вероватно је мало скупљи од домаћег.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Ja sam na Wikipediji procitao da je white spirit isto sto i minerl spirit samo da je taj naziv u upotrebi u Evropi. Bas sam pre neki dan i cuo za taj white spirit. Neki lik ga koristi da prebrise povrsine drveta pre lepljenja kod vrsta koje imaju puno ulja da bi poboljsao spoj. Sta se tim aditivima u ulu postize?
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da video sam isti clanak na Wiki, ali izgleda da ipak nije isto. White spirit bi trebalo da je neka vrsta benzina, a mineral spirit bi trebalo da je obican uljani razredjivac.
Obzirom da se ovo "finishing oil" koje sam pazario razredjuje white sprirtom, a ne mirise na uljani razredjivac, vec na "nesto" sto bas i ne mogu da definisem, jako mi lici da su u pitanju razlicite stvari.
Mladene pomenu da ga pravi Er-lack, jel znas neku konkretnu farbaru u kojoj ga ima?
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Jednom prilikom sam kupovao neke sinteticke bajceve firme Sayerlack. Ne mogu da utvrdim na sta mirise, nije ni aceton ni alkohol, ni razredjivac... Ne znam koji rastvarac to moze biti.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

"White spirit" је вероватно пречишћени шпиритус. Дефинитивно није уљани разређивач, јер не разређује Ер-лаков лак и неће да се измешају. Раздвоје се као уље и вода.
Мболе, не знам за Земун и Београд, али их мора бити у фарбари која има њихов програм (а вероватно их има пуно), јер се само са њим разређују.
User avatar
Duja
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 14 Dec 2007 12:59

Post by Duja »

[Jedva] naguglovah kod ovih:

http://www.farbaralug.co.yu/veleprodaja.php

U pitanju jeste Er-lacov proizvod.

...mada ga [navodno] prave i NIS i INA (poznat i kao Specijalni benzin 140/200, Benzin za lakove, Sangajol, Terpol, Terpenalin) http://www.petrol.nis.yu/veleprodaja/pr ... ni-benzini
Last edited by Duja on 07 Apr 2008 16:20, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Eh, bio sam u farbari lug (jedva sam ih nasao i usput malkice cuknuo auto kad sam se vracao otuda, tako da se sad zanimam drugacijim farbarskim proizvodima :( ).
Dosta su lepo snabdeveni, ali su u bozjoj mat*rini. Tri dana jahanja do njih.
Nazalost nemaju ga u radnji, iako ga imaju na sajtu, a i prodavacica nije znala kad ce (i da li ce) da ga dobiju.

Inace poceo sam da sredjujem jednu staru kutiju za alat, tako da i njoj stoje nozevi i dleta za duborez. Okolo su hrastove letvice, a lice je obicna bukova sper ploca. Nakon prvog sloja i "mokrog" brusenja u ovom finishing oil, uopste ne izgleda lose.
Ne znam koliko ce se videti na ovoj fotki (slikano je telefonom), al poslacu neku pristojniju slikicu kad zavrsim.
Image
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

White spirit bi trebalo da je neka vrsta benzina, a mineral spirit bi trebalo da je obican uljani razredjivac.
Obzirom da se ovo "finishing oil" koje sam pazario razredjuje white sprirtom, a ne mirise na uljani razredjivac, vec na "nesto" sto bas i ne mogu da definisem, jako mi lici da su u pitanju razlicite stvari.
Na Belinkinom sajtu sam video da se, kod Beltopa, za čišćenje alata koristi Belsol, ili white spirit. Valjda je to isto.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Uh, na ovu temu sam skroz zaboravio.

Nasao sam white spirit jos odavno. Er-Lackov. Ima neki "cudan" miris. Najvise mi lici na onaj leclerov "silicone remover".
User avatar
noob
Šegrt
Posts: 21
Joined: 28 Mar 2011 17:25

Post by noob »

Ljudi zar white spirit nije za ciscenje i zar nije vrsta specijalnog benzina?
Evo zasto pitam

Code: Select all

Specijalni benzin 140/200 (Benzin za lakove,White Spirit,Sangajol,Terpol, Terpenalin) se upotrebljava kao rastvarač i razređivač za premaze(boje) na bazi ulja i veštačkih smola, za lakove na bazi ulja i alkidnih smola, kao rastvarač smola, voskova, masti i sl.
Karakteristike su definisane standardom SRPS B.H2.271
Sa sajta NIS-a
Sta predlazete za ciscenje cetki posle koriscenje BELTOP-a (posto su spoljna vrata u pitanju)
Ja sam citao u nekom prospektu Belinka da se za ciscenje alata koristi taj specijalni benzin, sta predlazete?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14960
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Moze WS, moze i obican uljani razredjivac.
Jeste WS je posebna sorta benzina, a za neke stvari se upotrebljava i kao rastvarac/razredjivac. Isto ko sto uljani/nitro razredjivac mozes da koristis za ciscenje, ali mozes i da bi razredio uljanu/nitro boju.
Post Reply