Lazurni premazi

Sve o obradi drveta
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Lazurni premazi

Post by boggy »

Evo, spominju se lazurni premazi, pa da pitam ponesto sto mozda zanima jos koga...

0. da li su to mozda uljani premazi? (koje takodje videh da spominjete, izvin'te ako je pitanje glupo :( )
1. kakva su vam iskustva u radu/rezultatima?
2. koje premaze koristite?
3. koji je postupak u radu?
4. kako se odrzava tako zavrsen predmet, ako je gradjevinska stolarija (stalno spolja) i ako je namestaj (stalno unutra).
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Лазурни премази=Са(н)долин

Не знам тачно који је састав бућкуриша, али мислим да га чине: природне и вештачке смоле, уља, растварачи, пигменти, лак и вероватно још нешто (вероватно неки инсектициди).

За напољу је супер, стварно је добра заштита од сунца и влаге.
За унутра баш и није. Као прво, доста дуго "смрди", а као друго, систем бајц+лак је много лепши.

Одржавање: по потреби, нпр. једном годишње, само лагано прешмирглаш стари слоји премажеш.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nije glupo pitanje, i ja sam imao istu dilemu. Na kraju sam zakljucio da to nije isto.
Lazure na engleskom zovu "wood stain", a uljne premaze "oil finishes".
Vise volim da ih zovem uljnim finisom nego premazom, da bi se napravila razlika u odnosu na uljane bolje i lakove, a takodje glavni nacin upotrebe je prodiranje u drvo, a ne stvaranje filma na povrsini (mada mogu da stvore i film visestrukim premazivanjem). Dugo sam bio ubedjen da se radi iskljucivo o sredstvima na bazi biljnih ulja kao sto su laneno ili tung, medjutim videh da pominju i "mineral oil". To jos nisam uspeo da provalim sta je. Jedino mineralno ulje za koje znam je motorno.
Takodje ne znam sta je ekvivalent "wipe off" premaza. Jasno mi je kako se radi (naneses cetkom, sundjerom...) sacekas malo "da povuce" pa onda obrises, ili odmah nanosis krpicom uz brisanje. Al da li je u pitanju neki poseban premaz bas za to namenjen ili je u pitanju samo tehnika ne uspevam da provalim. Ako je u pitanju poseban premaz, ima li toga na ovim prostorima i koji je to konkretan proizvod.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

Mladene, slazem se da je bajc+lak lepsi, ali... postoje situacije gde lazurni premaz moze biti jeftiniji, recimo, furniranu ivericu samo zastititi od prstiju, prljavstine, uz zahtev da sam finis bude pristojan,... znaci barem lepsi od umazanog i upackanog (nicim zasticenog) drveta (posle nekog vremena ce se to desiti... sigurno..)

Drugo, lazura se, koliko vidim, moze nanositi cetkom, krpom, sundjerom, slicno kao bajc... sto omogucava ponegde smanjenje troskova, pogotovo tamo gde su vec prilicno veliki.. zbog kolicine materijala (recimo, zavrsni premaz za furniranu ivericu, 50 - 100 m2).
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Лазуре дефинитивно нису уљни финиши. Код нас се сем фирнајза не може наћи ништа друго, колико ми је познато. Још једно минерално уље је беби уље. јма сигурно лепши мирис од моторног и није отровно, али га нисам испробао на дрвету. Не видим разлог зашто не би ваљало.
Мислим да је "wipe off" финиш исто уљани финиш и видим да га користе за дрвене чиније и даске за сечење. Једина разлика је можда у томе што је (колико сам видео) у спреју, и гарантују да је неотровно.
Имени су лазуре лепше од офарбаног дрвета, јер остаје изглед дрвета, а не пластичан изглед. Једино што ме стварно нервира је што дуго смрде, што је ок за напољу, али у соби смета. Али и то је промењива категорија. Десило ми се да узмем две кантице исте нијансе, од истог произвођача, са истим датумом, а да имају сасвим другачији мирис. Један је баш смрдео као прави сандолин, а други је имао много пријатнији мирис.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako se ne varam pojavile su se i lazure na vodenoj bazi, tako da je problem sa "miomirisom" prevazidjen. Cini mi se da ih pravi i neko ovde (bese Pitura ili tako neko).
Danas videh na woodwhisperer jedan kratak filmic gde covek pravi wipe off od obicnog uljanog laka (oil varnish bi trebalo da je lak na uljanoj bazi). Samo ga je razredio pola pola uljanim razredjivacem koji oni zovu mineral spirit. Svojevremeno sam se ubio dok sam saznao sta je "mineral spirit", a na kraju sam dobio odgovor sa dosta merodavnog mesta, to jest od tehnologa iz Duge, da je u pitanju obican uljni razredjivac.
U sustini tvrdi da je to to, samo sto ga ne kupujes gotovog vec ga pravis sam.
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Значи "wipe off" добијеш кад помешаш лак за чамце и уљани разређивач 50:50!?
Нешто сам гледао по нету и мислим да је "oil varnish" заправо "oil+varnish" (A blend of straight oil and varnish (also including polyurethane). This oil/varnish mix is often sold as Danish oil.).
Онда испадне да је "wipe off"= 50% мешавина лака и нпр. чистог ланеног уља + 50 % разређивача!?
А можда је мешавина сандолина и уља. Колико сам видео, Danish oil је у нијансама. У сваком случају би ваљало пробати! "Wipe off" је зато што се нанесе крпом, па се обрише после 5 минута. Не знам само зашто би ово било "food safe"!?

http://ezinearticles.com/?Oil-Finishes- ... &id=192572
Last edited by Mladen on 27 Mar 2008 00:53, edited 1 time in total.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

Moje poznavanje tipova lazurnih premaza pocinje i zavrsava na Beltonu, koga sam video nehotice u Merkuru, trazeci nesto drugo....
Kakva su iskustva sa njim, i ima li nekih drugih, drugacijih.. boljih ili gorih... jeftinijih, skupljih... isplativijih... itd..
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Значи "wipe off" добијеш кад помешаш лак за чамце и уљани разређивач 50:50!?
Zar lak za came ne bese na nitro bazi? Ili sam ja pobrkao loncice?
Онда испадне да је "wipe off"= 50% мешавина лака и нпр. чистог ланеног уља + 50 % разређивача!?
Lici, moze da bidne da je to u pitanju.
А можда је мешавина сандолина и уља. Колико сам видео, Danish oil је у нијансама.
Mozda i ovo, mada ne bih rekao sadolin je wood stain, a postoje i pigmenti koji se dodaju u uljane lakove.
Не знам само зашто би ово било "food safe"!?
U sustini svaki potpuno osuseni lak koji se danas upotrebljava je food safe. Otrovni su samo u tecnom stanju i dok isparava rastvarac. Poliuretan na primer bi mogao da pojedes kad se osusi i bas ti se nista ne bi desilo (osim sto verovatno ima gadan ukus). Najvise me nervira izjava tipa "posto je prirodno znaci da je neskodljivo". I bunika, kurare, poskok... su vrlo prirodni, pa uopste nisu neskodljivi :)
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

mbole wrote:Zar lak za came ne bese na nitro bazi? Ili sam ja pobrkao loncice?
.... i lak za čamce je na uljanoj bazi, koristi se uljani razređivač, koji se suši 24h između dva sloja.

Kad smo već kod ove teme, šta bi onda trebalo da znači WAX. Ako je samo prirodni vosak, zar se on vremenom (na 2-3 meseca, kao reflex) ne mora obnavljati? Negde sam procitao i da se wax koristi kao stalna transparentna zaštita drveta.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Wax je bilo koji vosak, prirodni ili vestacki. Od prirodnih najcesci su pcelinji i karnauba, a vestackih ima gomila.
Eventualna stalna zastita bi mogao da bude ukoliko se rastvori u necemu pa prodre dublje u drvo.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Vosak se rastvara terpentinom. Ja sam sebi napravio rastvor viskoziteta kao krema i koristim ga za razne stvari, pocevsi od mazanja drveta preko impregnacija do podmazivanja modelarske testerice.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koristi se i mix od voska, terpentina i lanenog ulja. Ne secam se tacnih odnosa.
Jedino ne znam koliko je takva zastita trajna, to jest da li zahteva povremeno premazivanje?
User avatar
Stojkov
Precizni šegrt
Posts: 83
Joined: 23 Nov 2007 10:45
Location: Crepaja/Pančevo
Contact:

Post by Stojkov »

Ja na skoro svemu što sam za sebe radio koristim Belinkine premaze. Počeo sam sa uljanim koji su oko 450 dinara, dok sam poslednji stočić premazao vodenom (oko 750din/0,75l). Ja sam ovim premazom izuzetno zadovoljan, posebno vodenim koji je suv za 4 sata i nema skoro nikakav miris.
Postupak je kao i kod svih ostalih, s tim što ja dosta razredim (30-40%) i uradim više premaza. Nakon trećeg se dobija zaista svilenkasti sjaj, dok šare na drvetu ostaju blago vidljive.
E sada, na nekoj polici koju sam ofarbao se dosta ishabala jer se često koristi, ali nije problem da se opet prefarba. To ipak nije poliuretan.

Bojom istog proizvođača sam prefarbao i baštenske stolice, koje su izdržale celo proleće i leto napolju, bez vidljivih oštećenja.
Pozdrav,
Aleksandar Stojkov
User avatar
dragan
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 28 Nov 2007 21:33
Location: plandiste

Post by dragan »

kakva su vasa iskustva sa premazima na bazi vode pogotovo lakova koju bi marku ili proizvodjača preporučili
Last edited by dragan on 27 Mar 2008 21:53, edited 1 time in total.
Post Reply