Susenje oraha

Sve o obradi drveta
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

ninja wrote:Promijenio sam letvice, sad sam stavio od akacije, tu crv ne ide :)
Odakle ti to da u akaciju ne ide?

Imam ja drva od akacije za loženje usječena u siječnju kad je i bilo vrijeme pa su svejedno do ljeta postala crvljiva (ne sva ali otprilike 20% da).
User avatar
sbvlada
Precizni šegrt
Posts: 69
Joined: 27 Oct 2010 17:11
Location: Smederevo

Post by sbvlada »

kada se sece grana na stablu koje raste.. da ne bi dehidriralo stablo na tom mestu i da ne bi doslo do truljenja i samim tim do ostecenja stabla mesto preseka se premazuje kalemarskim voskom a ne pcelinjim..
User avatar
malina994
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 30 Oct 2011 21:12

Post by malina994 »

Kao sto je kolega rekao koristi obavezno kalemarski vosak a ne pcelinji a kao zamena moze posluziti i balega. Nekada se ona koristila umesto kalemarskog voska. Inace ona pomaze oporavku drveta pa se i prilikom krecenja dodaje krecu a njome se i mazu obolela stabla.
User avatar
sloba10
Majstor majstora
Posts: 746
Joined: 10 Mar 2010 22:12
Location: vinski Srem

Post by sloba10 »

malina994 wrote:Kao sto je kolega rekao koristi obavezno kalemarski vosak a ne pcelinji a kao zamena moze posluziti i balega. Nekada se ona koristila umesto kalemarskog voska. Inace ona pomaze oporavku drveta pa se i prilikom krecenja dodaje krecu a njome se i mazu obolela stabla.
Имоја баба (бог душу да јојпрости) је спасила јабуку којојсам ја средио велики део коре. Свежа балега и завојпреко тога и јабука преживела моје "улепшавање" њеног стабла
Дођох, видех, побледех
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

šantjer wrote:
ninja wrote:Promijenio sam letvice, sad sam stavio od akacije, tu crv ne ide :)
Odakle ti to da u akaciju ne ide?

Imam ja drva od akacije za loženje usječena u siječnju kad je i bilo vrijeme pa su svejedno do ljeta postala crvljiva (ne sva ali otprilike 20% da).
tako sam cuo, da je akacija pretvrda za crva a iskreno nisam nikad ni vidio u akaciji crva. imam i daske koje stoje vec 10-ak godina i nemaju nijednog crva a i cjepanice za lozenje isto nikad nisu imale crva a s njima se grije vec 20 godina.
ok, onda cu kupiti kalemarski vosak, hvala.
ovo za balegu nisam znao, zanimljiva stvar.
Last edited by ninja on 28 Jan 2012 18:55, edited 1 time in total.
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

imam jedno mozda glupo pitanje. da li je moguce da ce sada ove hladnoce ubiti crve? jer najavljuju temperature i do -20. da li je to dovoljno da ih se rijesim ili svejedno moram prskati?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14954
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nije koliko znam.
Sam crv bi verovatno crkao, ali larve ostaju, cekaju lepo vreme i cim otopli eto njih.

Da nije tako, njih ne bi ni bilo, posto bi svake zime pocrkali, jer sumu niko ne greje :)
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5374
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

mbole wrote:posto bi svake zime pocrkali, jer sumu niko ne greje :)
:smejanje::smejanje::smejanje:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

pa jesam rekao da je mozda glupo pitanje :)
User avatar
stolart
Majstor majstora
Posts: 741
Joined: 22 Jun 2009 20:26
Location: ИВАЊИЦА

Post by stolart »

Нема глупих питања , већ само глупих одговора .
Не развијају се свуда у дрвету тако ниске температуре , отуда ни могићности да то убије живи организам у њему .
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

nadam se da ce hladnoca onda barem ubiti postojece crve a ako ima larvi, to cu rijesiti sa belocidom.
hvala svima na pomoci.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5374
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

nije ti glupo pitanje a nije glup ni odgovor-vec samo simpaticna konstatacija(koju svi naravno znamo) :happy::happy::happy:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14954
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Larve je evolucija milionima godina prilagodjavala da izdrze ekstremne uslove. Upravo zato i postoje, a ne radjaju se "gotovi" kao sisari na primer.

U sibiru, u kratkom periodu leta ima komaraca u neopisivim kolicinama, iako je tokom zime bilo -60. Isto tako larve crvotocaca, i svih ostalih drvnih stetocina, podnose ekstremne temperature. Crv je vec druga prica.

Stara je mudrost, stecena iskustvom, a naknadno objasnjena naukom, da se u kucu unosi ogrevnog drveta samo onoliko koliko ce se potrositi tog dana. U suprotnom, ako uneses cepanicu, i ona ostane 7,10, 15... dana, na sobnoj temperaturi, larve u njoj krecu da se razvijaju, izlegu se, izlete, i zavrse u namestaju.
User avatar
tishler
Moderator
Moderator
Posts: 1008
Joined: 31 Jan 2010 21:14
Location: Tuzla

Post by tishler »

mbole wrote:, ako uneses cepanicu, i ona ostane 7,10, 15... dana, na sobnoj temperaturi, larve u njoj krecu da se razvijaju, izlegu se, izlete, i zavrse u namestaju.
pa poslije okrive stolare za losu gradju :o :)
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs

www.stolarskaradionica.com
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Mislim da za crve ne postoji pretvrdo drvo. Nisam jedan put vidio rupe od crvi u hrastovoj dasci. Možda je akacija još tvrđa ali kad u tišini čuješ zvuk crva koji "grize" negdje u drvetu čini ti se da ima zube od alatnog čelika pa bi i ona popustila.

Jedino nisam nikad čuo crva u iverici. To im valjda nije ukusno.
Post Reply