Poboljsavanje elasticnosti drveta

Sve o obradi drveta
Post Reply
User avatar
Joxicis
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 01 Dec 2011 21:34
Location: Gornji Milanovac

Poboljsavanje elasticnosti drveta

Post by Joxicis »

Pozdrav majstori! Posto mi iskustvo i nije bas jaca strana, sa tim sto sam pokupio dosta toga od starijih i upijam kao sundjer i dalje, ipak bih zeleo da cujem i vase misljenje. Dakle kako poboljsati drvo da ne dodje do pucanja pri savijanju? Prva stvar koja znam da je drvo blize panju elasticnije i zilavije! Nesto sam jos nacuo da se parenjem moze dobiti na elasticnosti! Jos jedno pitanje, da ne bih otvarao novu temu, kakva su vasa iskustva sa razlicitim vrstama drveta? Koje drvo je tvrdo a elasticno? Pokusacu da prikupim razne vrste gradje i da izrezem na iste dimenzije i onda cu ih testirati na kojoj sili pucaju, to cu verovatno probati na tehnickom fakultetu. Takodje cu probati pareno i nepareno drvo itd. Koje jos drvo mi preporucujete? Ja bih probao sa jasenom, javorom, klenom i, ako uspem da ga nadjem, sa brestom. Bitno je da bude tvrdo drvo!

Unapred hvala! :)
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Najmanje puca drvo rezano uz samo srce goda i lepo se da saviti ali ima i manu bacanja ako srce nije ravno. Moj stari je nekada od tog materijala grejanjem na pari savijao lajsne i delove starinskih stolica.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
duke
Šegrt
Posts: 21
Joined: 30 Jan 2012 19:17
Location: Beograd

Post by duke »

Negde sam procitao da se drvo sasvim lepo savija nakon natapanja u 15% rastvoru sode bikarbone......trebalo bi da prenoci u rastvoru a zatim se dobro ispere i savija ......takodje su tu preporucili da se susi minimum 2 dana ....... jedino sto nisam isprobao ...nema se vremena
User avatar
DuKhan
Precizni šegrt
Posts: 52
Joined: 20 Feb 2011 21:18
Location: Beograd

Post by DuKhan »

Ne znam mnogo o ovoj temi ali me to nece spreciti da odgovorim :)
gledao sam na neke stolare kako savijaju drvo, najpre ga cepaju sekirom iz panja, ako me razumete ne rezu ga nego cepaju drvo po duzini tako da cepanjem prate godove (tako su nekad radili stari tesari), zatim ga pare neko vreme i odmah zatim stavljaju u kalup (to rade veoma brzo jer cim se izvadi iz parionice ono pocinje da gubi na elasticnosti).... u pitanju je bio hrast, panj su pazljivo birali da nema cvorova, da je prav...
Mislim da je to pracenje godova presudno dobijanje dobrih rezultata, tako da kada se bira drvo traziti neko sa godovima koji ne idu na sve strane.
Možda radimo sporo ..... ali zato radimo traljavo
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

Prvo vazna je i dimenzija obratka i do koje mere treba da se savije...Na sumarskom fakultetu,pisano je negde na forumu,postoje knjige za hidrotermicku obradu drveta...
Drvo mozes da savijas ako vise tanjih elemenataslepis i stavis u kalup takozvano laminiranje...
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
User avatar
danko31
Majstor
Posts: 338
Joined: 08 Jan 2008 02:52
Location: Uzice Srbija

Post by danko31 »

Upravo radim meredove za pecanje i savijam drvo parenjem.Napravio sam mini parionicu i naparim drvo,lamele su 3x20 x1200 mm, nekih pola sata i savijam polako jer ako zuris hoce i da pukne.Mada mozes i grejanjem fenom :cool:
User avatar
Vlad
Šegrt
Posts: 28
Joined: 29 Apr 2009 17:10
Location: Beograd

Post by Vlad »

Danko,
Stavi neku sliku.
Post Reply