Izrada prozora....

Sve o obradi drveta
Post Reply
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

http://www.elzettsu.rs/pdf/roto-compact-s.pdf

Pogledaj ovaj PDF.
Link ti nije dobar, ima tacka na kraju viska.
http://www.dabel.rs/wp-content/uploads/ ... ATALOG.pdf

Pošto je nova stranica, da opet podsetimo tishlera na obećanje da će biti još informacija vezanih za izradu prozora.:)
Last edited by DataS on 16 Jan 2013 20:07, edited 1 time in total.
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Ma ni na kraj pameti mi nije bilo da pre početka pravljenja prozora proučavam okove. Ja sam mislio da prozor napravim u skladu sa rupom na zidu a da će se okov već naći. Jedva sam skontao one dimenzije koje je tishler okačio ali ovaj okov me je dokosurio.
Sutra zovem u Dabel da ih pitam za ovaj okov i za slanje crteža sa ugradnim merama ako je to moguće. Plašim se da me ne oteraju u bestraga kada ih budem to pitao i tražio pogotovo što ne mogu da verujem da šalju robu o njihovom trošku iako to piše na njihovom sajtu.

Singer kada kažeš o postojanju dve opcije i to sa šoljom u štoku i bez. Da li to znači da se u varijanti sa šoljom u štoku treba glodalom izbušiti rupa u štoku ( na pdf koji je okačio Data S stoji dimenzija te rupe 34 mm pa se pitam da li može glodalom za klap šarke ili ima neko specijalno ) i da li se te šolje kasnije vide od spolja? Ja bih ovu varijantu izbegao jer bih voleo da se što manje vidi okov bez obzira na komplikovanost izrade i cenu okova. Svaka škola se plaća, zar ne?
Pretpostavljam da se kanal za okov radi samo u krilu a da se u futer samo ukucavaju ili na drugi način učvrćuju prihvati ili upadice ili kako se već stručno zove i normalno šarke sa strane.
Data S jeste moj link neispravan zbog tačke na kraju ali tačka nije ni trebala da bude u sastavu linka nego da označi kraj rečenice.
Ovaj pdf inače ima da proučavam cele noći a možda i duže pošto je na nemačkom...da je barem na engleskom ili još bolje na srpskom pa da da ceo svet razume.
Pozz
Last edited by saša on 17 Jan 2013 00:03, edited 1 time in total.
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Nije isti katalog, ali ima delova preuzetih iz predhodnog. Lakše ćeš prevesti.:)

Code: Select all

http://www.kovinoplast.ba/download/Katalog_OKOVA_CMP_E5_ZA_DRVO(2).pdf
Last edited by DataS on 17 Jan 2013 10:58, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

solje za okov busis fi 35 za klap sarke slobodno(ne vide se nikako spolja pa ni iznutra jer ga prekriva krilo i spojnica gore i dole) :prs:

a solje za prihvatnike se srafe u falc (odgovarajuci)

sine uzimas u rasponu dimenzija tvog krila od...do pa posle ubacujes (sastavljas)sa "skrgama" i osiguras plocicom i srafom.

ako kupujes taj okov nema potrebe da uzimas zadnji zatvarac(tamo gde su sarke)-bacas pare(osim ako je u ceni):prsgore:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Moram ponovo da pitam...
Kupio sam lajsnu ali ne ovakvu kakvu koristi tishler u svom prikazu već onakvu kakvu je pokazao branimir na drugoj strani pošto sam je naručio telefonom i to je sad gotovo.
Branimir je napisao da i Singer koristi istu lajsnu pa sam hteo da pitam kako napraviti donji deo štoka za ovu lajsnu...mislim na poprečni presek sa dimenzijama utora a da se ova lajsna može namestiti i učvrstiti. Pretpostavljam da se ista ukucava ili šrafi u donju štafnu futera pošto ima rupe u sebi i ispuste za vodu.
Našao sam i pdf sa poprečnim presekom ove lajsne ali džaba kad ne mogu da skontam kako napraviti donji deo futera da se upasuje ova lajsna i da...jer se ista lajsna iseče precizno tako da se upori u bočne futere ili ima neka plastična zaptivka koja se pre ukucavanja namesti na krajeve lajsne.
Evo ga pdf http://www.nissal.co.rs/al%20okapnice.pdf
Moja lajsna je ova prva na koju se naidje i ima oznaku M.1047.
Dakle Singer šta ti kažeš..?
Hvala unapred na odgovoru
Last edited by saša on 19 Jan 2013 01:14, edited 1 time in total.
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

Evo ovdje ima uputa za izradu euro prozora sa njihovim nozevima, izgleda jednostavno :)
ima i za skinuti upute za izradu

Code: Select all

http://www.ukfelder.co.uk/gb-en/video/hw-wp-iv-78-window-tooling-from-felder.html
tishler, svaka cast na ovome.
Last edited by ninja on 29 Jan 2013 14:53, edited 1 time in total.
User avatar
bora.ko
Šegrt
Posts: 23
Joined: 31 Mar 2013 09:16
Location: Kovin

Post by bora.ko »

Zašto ova važna tema nije završena do kraja?
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

I ja stalno postavljao isto pitanje.:)
Da odgovorim sam sebi na pitanje postavljeno ranije, a vezano je za dimenzije utora za okov. U Roto dokumentaciji na linku koji sam postavio ranije ima slika na kojoj su dimenzije.
Ovo je slika sa Festoolovog sajta za odgovarajući nož. U međuvremenu sam uspeo da dođem do ovog noža za ručni frezer, kataloški broj je 492713 (Stufenfräser HW Schaft 12 mm HW D16,3/12,3/9,3 S12).
Image

D1 16,30 mm
D2 12,30 mm
NL 14 mm
T1 9,30

Festool ima još jedan sličan, kataloški broj je 492714 i dimenzije su mu:

D1 20,30 mm
D2 12,30 mm
NL 14 mm
T1 6
Last edited by DataS on 09 Apr 2014 19:56, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

cudna dimenzija stabla glodala :forvonad: 12.30 ????
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Stablo je 12 mm, a 12,3 mm je širina i 9,3 mm dužina donjeg užeg dela noža, odnosno dublji deo utora je dimenzija 12,3x9,3 mm. Predhodna slika sa Festoolovog sajta nije dobra, zamenjene su oznake D1 i D2. U predhodnboj poruci sam napisao i oznaku noža, u njoj je S 12 mm.
Evo i slike iz Roto kataloga, pa će biti jasnije dimenzije noža.
Image
Last edited by DataS on 09 Apr 2014 20:48, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

i sta ces ti da radis sa tim glodalom???

da radis falceve za okov(bocni zatvarac)???

inace glodalo za veliki frezer je 12.5-16.5mm(za okov):prs:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Pripremam se za stolara.:skratta: Bila povoljna ponuda, pa kad već imam frezer. Samo nemoj pitati za šta će mi on.:)
Sećam se da si u nekoj od tema objašnjavao dimenzije i pojam euro nut, euro okov, bočni zatvarač, preklapača...
Nije nož manji od dimenzija za roto okov. Å iri deo noža je za 0.1 mm veći, uži deo je istih dimenzija kao što je naznačeno na roto crtežu. Valjda će da stane bočni zatvarač.
Last edited by DataS on 10 Apr 2014 13:40, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ma sve je to u redu ali kako ces ti s time falcati prozore???? ima da se najedes mooda :P

da ti sluzi za prepravke ili popravke ....::neznam::
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Ne nameravam da se bavim profesionalno stolarijom. Možda u predhodnoj poruci nisam odabrao pravog smajlija.
Koliko očekujem od ručnog frezera u stolu, toliko i od ovog noža. Ne vidim neki problem u odnosu na ostala glodala. Ako već ima oblik i dimenzije za okov, ne vidim neki pogodniji način.
Veliki frezer i glodala za prozore mi naravno ne trebaju.
Last edited by DataS on 10 Apr 2014 20:42, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

da,sve je to ok ali to glodalo je fakticki neupotrebljivo,jer ne verujem da ces popravljati falceve za okov na prozorima a za proizvodnju prozora je smejurija.


dakle,moze da ti posluzi da izradis poneki prozor godisnje....;)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
Post Reply