Vrste lakova

Sve o obradi drveta
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Vrste lakova

Post by velja »

Postovane kolege,
Cesto sam nailazio po stranim sajtovima na termin "varnish" pa me interesuje sta je tacno to u prevodu. I da li je lacquer isto sto i lak?
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Varnish je bezbojni lak. Podrazumeva sve tipove laka samo ako je bezbojan: shelac, poliuretan, uljni... cak i laneno ulje
Lacquer je neka specificna vrsa, a po onome sto pise na: http://en.wikipedia.org/wiki/Varnish rekao bih da je rec o Nitro laku.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

A sta je ono sto mi zovemo SADOLIN (lazura)?
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
nikola145
Precizni šegrt
Posts: 81
Joined: 29 Jan 2008 11:47
Location: Bgd
Contact:

Post by nikola145 »

Pa isto to sa dodatkom boje koja istice taksturu drveta.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pa isto to sa dodatkom boje koja istice taksturu drveta.
Nije isto.
Lazure (Sadolin, Belton...) ne stvaraju film na povrsini.
Lazure su: Wood Stain
http://en.wikipedia.org/wiki/Wood_stain
http://www.sadolin.co.uk/homeowner/index.php ili direktno http://www.sadolin.co.uk/homeowner/prod ... escription
User avatar
nikola145
Precizni šegrt
Posts: 81
Joined: 29 Jan 2008 11:47
Location: Bgd
Contact:

Post by nikola145 »

bravo Bole precizno....

However, because the binders are from the same class of film-forming binders that are used in paints and varnishes, some build-up of film occurs.

tj. uvek neki film postoji... a i baza im je slicna
Last edited by nikola145 on 07 Feb 2008 20:53, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Naravno, samo se pod varnish odnosno lak, podrazumevaju deblji slojevi.
Lose sam se "odrazio" sa "film", pre bi trebalo reci sloj.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

la linea wrote:Za detaljnije informacije obratite se preduzeću...........
La linea, nemoj me pogresno shvatiti, ali ovde je tema "Vrste lakova", i niko nije spominjao BASF ili SALCHI, niti pitao gde da kupi... te bi bilo najbolje da nam pomognes oko teme, a ne sa "informacijama" koje si nam dao.... trgovaca/uvoznika/distributera ima na stotine, a informacije koje oni konkretno znaju da kazu, osim demagoskih hvalospeva i cene, retko prelaze nivo sharenih prospekata koji mogu da se nadju i na internetu (najcesce znaju manje nego sto ima u prospektima)... te ako nesto vise znas o ovoj temi, da ponovim, pridruzi nam se na taj konkretan nacin... a ne ovako...


pozdrav i nadam se da se ne ljutis

bogi
Last edited by boggy on 16 Feb 2008 03:19, edited 1 time in total.
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

Ovo sam tražio, večito me zbunjuju prodavci sa svojim terminologijom.

A šta je tačno bajc?

p.s. predlog adminu foruma da napravi sticky teme, jer sam primetio da ih nema....recimo ovaj topik je za one koji su kao ja, idealna. Lepo da se napiše: lazura je to i to ....bajc je to i to, postoje na toj, toj i toj bazi i sve lepo termine imamo na jednom mestu. Tako će novajlije lepo imati info na pravom mestu, otvoriti nalog i omasoviti forum. Ipak on nije samo sa pro igrače ;)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Znas kako rece radnik Mile gazdi:
Gazda: "Mile bre pa ti mene ic ne je*avas!"
Mile: "Ma je*avam gazdo, samo ne postizavam"

Sto bi rekli ne stize se. Zena, deca, posao, svalerke, kafane...

Salim se. Predlog je dobar (i sam sam razmisljao na tu temu, al ne preterano), samo da se uhvati vremena.
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

:)

Razumem druže kako ti je...u istoj sam priči:)

nego šta je bre bajc?

kakva mu je tačno uloga?

Kad pitam po radnjama ispadam kreten a kad konkretizujem pitanje ispade da je sve bajc....
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Po onome sto ja znam, termin bajc ovde koriste za vise stvari. Otprilike to je sve ono sto menja ton drveta a nije boja ili lak (al sam objasnio :))
Recimo: bajc ne bi trebao da ostavlja film na povrsini, vec samo da promeni boju, i mora da bude providan.
Ovde ces kod trgovaca cesto cuti da koriste naziv bajc i za lazure, koje ne bi trebalo da su ista stvar.
Englezi koriste termine dye i stain. Koliko sam ukapirao postoji neka razlika medju njima. Ovo nadalje je samo moja pretpostavka. Dye bi trebalo da promeni boju samo povrsinski, a stain bi trebalo da prodire dublje.
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Razlika je izmedju dye i pigment a oba se podvode pod stains ili bajcove :) Dye su boje koje se "stvarno" rastvaraju (dal' cak i hemijski reaguju) u nekom hmm.. "rastvaracu" :), bila to makar i voda dok se pigmenti realno gledano ne rastvaraju vec prave emulziju (ili disperziju ???). Zato bi dyes trebalo da bolje prodiru u drvo, sto opet zavisi i od rastvaraca. Najbolje prodiru oni rastvroljivi u vodi, nesto manje u alkoholu... sto opet nista ne znaci jel ovi "vodeni" sigurno nece daleko stici kod vrsta drveta bogatih uljima .... :)

Malo sam ga zakomplikovao, jelte :)
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Dugo mi je trebalo da ovo razjasnim (hvala to Mrs. Terry Masaschi).

Kratak odgovor:

Lak ili lacquer su premazi koji se zasnivaju na stvaranju filma posle isparavanja rastvaraca (kod nas imamo samo koliko je meni poznato samo nitro celulozni i selak) Kod primene laka kod svakog novog sloja rastvarac delimicno rastvori i prethodni i tako se stvara kompaktan film - slojevi se sjedine.

Ako film dodje u dodir sa rastvaracem bilo koliko vremena proslo - rastvorice ga.

Warnish su premazi gde je u rastvaracu (koji je u vecini slucajeva ulje ili voda) rastvotena neka od sintetickih smola (alkidne-ulje, latex-voda, poliuretanske i ulje i voda i jos mnogo drugih vrsta i mesavina)

Glavna razlika je sto posle isparavanja razredjivaca, smola u dodiru sa vazduhom polimerizuje i stvara sloj koji vise nije moguce rastvoriti originalnim rastvaracem.
Nanosenje vise slojeva ne daje kompaktan film vec slojevitu strukturu -jako bitno kod smirglanja izmedju slojeva jer ako prodjete kroz jedan to ce obicno na sledecem da se vidi (witness mark).

Ovo ne treba mesati sa bojom.

I jedni i drugi premazi mogu da budu providni ili obojeni.

Bojenje se vrsi dodavanjem koloranta koji moze da bude na bazi pigmenta ili dye (ne znam nasu rec).

Pigmenti su jako usitnjene supstance ali ipak ostaju na nivou cestica. Tempere ili uljane slikarske boje su primer boje sa koja sadrzi velliku kolicinu pigmenta. Kod pigmenata za bojenje drveta se koriste mnogo sitnije cestice i dosta vise razredjivaca.

Dakle pigment ostaje na povrsini i ne prodire dublje u pore drveta (moze da se vidi pod lupom, kod losijih premaza nekada i golim okom).

Dye su boje koje su skoro za vse redova velicine sitnije nego pigmenti (nekada na molekularnom nivou) prodiru dublje u pore drveta i nemoguce ih je videti bez mikroskopa - nekada ni sa njim).

Recimo bojenje jaja lukovinom je cist primer dye bojenja. Anilinske boje su dye tipa. (Ako neko zna ima li ih gde u Srbiji bio bi mu veoma zahvalan :))

Kod nas sam za sada nasao samo mixeve ili cisto pigmentne. Ciste dye obojene bilo prenmaze bilo kolorante - nigde.

Ima o tome mnooogo vise ali je i ovo vec ogroman post.

Pozdrav
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

NAdji Dunav boje za tekstil, one su anilinske. KOristim ih godinama za farbanj drveta, koze, i slicnih organskih materijala umesto bajca. Lepo rade i za promenu boje selaka, lanenog ulja. A imas i prirodnih anilina, koji se koriste vekovima za bojenje.
Post Reply